مکرون: نباید آمریکا را در تقابل علیه چین همراهی کنیم

کدخبر: 391173
اقتصاد نیوز : رئیس جمهور فرانسه گفت: کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباید آمریکا را در تقابل علیه چین همراهی کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، مکرون در کنفرانس ویدئویی در اندیشکده «شورای آتلانتیک» گفت: «وضعیتی که در آن همگی علیه چین متحد شویم، سناریویی است که بیشترین احتمال وقوع درگیری را شامل می‌شود. از دید من چنین اقدامی غیرسازنده است».

پالتیکو گزارش داد، رئیس جمهور فرانسه افزود، ایجاد جبهه متحد علیه چین این خطر را به همراه دارد که پکن در مسائلی همچون مقابله با تغییرات اقلیمی از همکاری با غرب امتناع ورزیده و تنش در مناطقی نظیر دریای جنوبی چین افزایش یابد.

مکرون با اشاره به تلاش دولت جدید آمریکا برای بازگشت به چندجانبه‌گرایی گفت: «این فصل جدید برای رهبران و مردم چین بسیار حیاتی است. باید دید درپی بازگشت آمریکا [به عرصه جهانی] رفتار چین چگونه خواهد بود».

رئیس دولت فرانسه بار دیگر بر لزوم برگزاری نشست پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد (چین، فرانسه، آمریکا، انگلیس و روسیه) تأکید کرد.

او سال گذشته میلادی نیز این پیشنهاد را مطرح کرده بود اما بالا گرفتن تنش‌ها میان پکن و واشنگتن مانع از برگزاری آن شد.

مکرون در ادامه تشریح کرد، چین در برخی مسائل نظیر مبارزه با تغییرات اقلیمی یک «شریک»، در مسائل تجاری و صنعتی یک «رقیب» و در مسائلی نظیر رفتار در حوزه اقیانوس هند-آرام یا ارزش‌ها و باورها، «حریف سیستمیک» محسوب می‌شود.

او با اشاره به اینکه پس از خروج دولت قبلی آمریکا از توافق اقلیمی پاریس، چین همچنان عضوی از آن باقی ماند، متذکر شد: «معتقدم که باید با چین در دستورکاری موثر و برجسته، درباره مسائل اقلیمی همکاری کنیم و به نظرم بازگشت آمریکا نیز برای آغاز گفت‌وگوهایی در این زمینه، اتفاق خوبی محسوب می‌شود».

مکرون در ادامه گفت، باید «ابتکار عملی در زمینه‌های تجاری و صنعتی و مالکیت معنوی» از طریق سازمان تجارت جهانی و سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی شکل گیرد.

رئیس جمهور فرانسه بار دیگر بر موضع خود درباره عدم اتکا به «راه حل صد درصد چینی» درخصوص مسائل حوزه تکنولوژی تأکید کرد و گفت از سوی دیگر اروپایی‌ها نباید بر تصمیمات «صد درصد آمریکایی» متکی باشند.

مکرون افزود، علی‌رغم آنچه درباره نقض حقوق بشر و اردوگاه‌های کار اجباری در سین‌کیانگ چین گفته می‌شود، توافق تجاری اتحادیه اروپا و چین قابل دفاع است زیرا چین «قوانین سازمان جهانی کارگری را پذیرفته و به طور دقیق نسبت به مسائل کارگران که بخشی از بسته حقوق بشری ما محسوب می‌شود تعهد داده است».

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛۴ تیر

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات۴ تیر در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:

از دست ندهید
بلیط هواپیما