اظهارات اردوغان درباره عقب نشینی از لیبی

کدخبر: 391893
اقتصاد نیوز : رئیس جمهور ترکیه در سخنانی اعلام کرد کشورش در صورت خروج نیرو‌های دیگر، به دنبال عقب نشینی از لیبی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی اعلام کرد کشورش مسأله خروج نیروهایش از لیبی را در صورتی که نیرو‌های خارجی دیگر از این منطقه بیرون روند، مورد بررسی قرار خواهد داد.

رویترز گزارش داد، او در سخنانی در یک مراسمی که در آنکارا برگزار شده بود، گفت: نیرو‌های مسلح ترکیه تنها در لیبی به خاطر آموزش یگان‌های هوادار دولت وفاق ملی که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده اند و در طرابلس مستقر هستند، در این کشور حضور دارد.

در ماه دسامبر، پارلمان ترکیه اجازه تمدید استقرار نیرو‌های این کشور را در لیبی صادر کرده بود. آنکارا می‌گوید نیروهایش را بدین خاطر در لیبی مستقر کرده تا به یگان‌های هوادار دولت وفاق ملی که در طرابلس مستقر هستند و علیه ارتش ملی لیبی قرار دارند، آموزش دهد. ارتش ملی لیبی، دولت رقیب دولت وفاق ملی است که از سوی خلیفه حفتر در شرق حمایت می‌شود.

این در حالی است که نیرو‌های خارجی و ناظران بین المللی ترکیه را به مداخله نظامی در لیبی که در شمال قاره آفریقا قرار دارد متهم می‌کنند و می‌گویند آنکارا به دنبال توسعه نفوذ خود در منطقه است.

آن‌ها می‌گویند حضور ترکیه در لیبی با منافع بیشتر این کشور در مدیترانه شرقی مرتبط است؛ جایی که آنکارا در میان آب‌های مورد مناقشه به دنبال گاز طبیعی می‌گردد. این در حالی است که سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه – وابسته به معارضان سوری – مدعی شد ترکیه عناصر سوری و سومالی را برای جنگ در لیبی در کنار دولت وفقا ملی به کار گرفته است.

لیبی از سال ۲۰۱۱ و پس از سرنگونی معمر قذافی، دیکتاتور سابق این کشور وارد هرج و مرج شد.

تیتر یک
  • ناامیدی و افسردگی در کشورهای آسیای شرقی جولان می دهد

    براساس گزارش ها و آمارهای منتشر شده، میزان خودکشی در یک سالی که دنیا درگیر همه گیری کرونا شده است افزایش یافته است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما