رای سنا به محاکمه ترامپ

کدخبر: 391918
اکثریت سنای آمریکا دادرسی استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا را مطابق با قانون اساسی دانست.

۶ سناتور جمهوری‌خواه در کنار ۵۰ سناتور دموکرات، به پرسشی رای دادند که دادرسی استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا را مطابق با قانون اساسی می‌داند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرگزاری ها، پس از چهار ساعت بحث و گفت‌وگو توسط دو طرف پرونده استیضاح ترامپ یعنی دادستان‌های منتخب مجلس نمایندگان و ۲ وکیل مدافع رئیس جمهوری سابق، سناتورها به قانونی بودن این روند، رای دادند.ادامه نشست به ساعت ۱۲ روز چهارشنبه موکول شد.

با توجه به این رای سنا، تلاش طرفداران ترامپ برای غیرقانونی جلوه دادن برگزاری دومین استیضاح ترامپ با شکست مواجه شد.

در این رای گیری علاوه بر تمامی 50 سناتور دموکرات، 6 سناتور جمهوری‌خواه نیز برگزاری استیضاح ترامپ پس از پایان دوران ریاست جمهوری وی را قانونی اعلام کردند.

با توجه به این رای سنا، روند استیضاح ترامپ ادامه خواهد یافت و بر اساس گزارش‌ها، فردا سنا ادامه جلسه استیضاح را برگزار خواهد کرد.

این دادگاه در حالی برگزار می‌شود که دونالد ترامپ از قدرت کنار رفته، اما مسئله محوری آن نه برکناری او از قدرت-چنانکه در دیگر جلسات استیضاح معمول است- بلکه پایان دادن به حیات سیاسی ترامپ در سال‌های آینده است.

چنانچه ترامپ مجرم شناخته شود تا ابد از احراز سمت‌های دولتی محروم خواهد شد. این در حالی است که او بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، چندین بار گفت که قصد دارد برای انتخابات سال ۲۰۲۴ بار دیگر به عنوان نامزد انتخابات وارد کارزار انتخابات شود.

تصویب استیضاح ترامپ در مجلس سنا نیازمند کسب رأی موافق دست‌کم دو سوم سناتورها (۶۷ سناتور) است و این به معنی آن است که دست‌کم ۱۷ سناتور هم‌حزبی او برای محاکمه ترامپ باید با دموکرات‌ها همراه شوند.

از آنجا که این طرح مخالفان زیادی در میان سناتورهای جمهوری‌خواه دارد بعید است که محاکمه ترامپ در مجلس سنا به تصویب برسد. 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما