کدخبر: ۲۲۸۸۵۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حس ناامنی را به سرمایه گذار منتقل نکنیم

گروه بنگاه ها- دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در همایش ملی رونمایی از فرصت های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ماکو با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در شرایط کنونی گفت: سرمایه گذار برای کشور، ملت و توسعه یک عنصر استراتژیک است و صرفا در شرایط سخت نباید به دنبال مخاطبان خاص و سرمایه‌گذار باشیم زیرا اگر برنامه توسعه برای کشور داریم در همه شرایط باید زیرساخت‌های توسعه را تسهیل کنیم.

مرتضی بانک افزود: هیچ سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شود مگر آنکه بهره‌برداری از آن صورت بگیرد ، براین اساس فراهم کردن سودآوری برای سرمایه‌گذار یک عنصر بدیهی است که باید آن را تضمین کنیم تا حس ناامنی به سرمایه‌گذار منتقل نشود.

333333 (1)

مشاور رییس جمهور با اشاره به اهمیت بخش خصوصی گفت: باید تمام بسترهای لازم برای فعال کردن بخش خصوصی و آزادسازی اقتصادی فراهم شود که یکی از این بسترها مناطق آزاد است و اگر ظرفیت بهره‌برداری از آن فراهم شود می‌توان به اهداف تعیین شده رسید ؛ همچنین جریان اصلی باید به سمت بخش خصوصی حرکت کند همان طور که بر اساس اصل ۴۴ بر حضور این بخش در اقتصاد تاکید شده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ادامه داد: در حال حاضر ۱۴۰۰ واحد صنعتی با ایجاد اشتغال ۱۲۸ هزار نفر در مناطق آزاد ایجاد شده است. از هفته آینده نظام ثبت سفارش بر اساس مقتضیات مناطق آزاد ایجاد می‌شود تا کمترین مشکلات برای فعالین اقتصادی ایجاد شود.

مرتضی بانک با اشاره به شرایط تحریمی کشور گفت: تحریم‌های جدید یک واقعیت است  و در این شرایط باید  نگاهمان به سمت حمایت از سرمایه و سرمایه‌گذار معطوف شود و بسته‌های سیاستی دولت در همین راستا بوده تا کمترین آسیب به این بخش برسد.

مشاور رییس جمهور در مورد اهمیت ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد گفت: با توجه به نیاز ضروری به مبادلات مالی بین المللی تصمیم گرفته شد که ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد مطرح شود که به عنوان بورس پنجم کشور خواهد بود و در شورای عالی بورس تصویب و مقررات اولیه برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است تا سرمایه‌گذاری مشترک داخلی و خارجی صورت بگیرد. امیدواریم این بورس مشکلات پولی و مالی را رفع کند و در سه یا چهار ماه آینده فعالیت رسمی آن اغاز شود

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور درباره دیگر اقدامات در مناطق آزاد گفت: سعی می‌شود تا اکوسیستم کسب و کار مبتنی بر فناوری اطلاعات، پنجره واحد خدمات در مناطق آزاد، تسهیل امورسرمایه گذاری، شفافیت و سرعت خدمات صورت بگیرد تا سرمایه‌گذار در ورود و ثبت قراردادها مشکل زمان‌بندی نداشته باشد.

در این همایش مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: رویکرد جدید سازمان منطقه آزاد ماکو شناسایی محورهای توسعه و برنامه ریزی برای توسعه پایدار و تسهیل ارائه خدمات به سرمایه گذاران بوده و با همین رویکرد حداقل زمان ثبت شرکت در منطقه به یک روز کاهش یافته است.

غلامرضا سلیمانی فعالیت بین المللی فرودگاه ماکو و انجام پروازهای خارجی از این پایانه هوایی را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: سازمان منطقه آزاد ماکو در تلاش برای تسهیل حضور سرمایه گذاران خارجی در این منطقه است.وی همچنین به پیگیری اتصال منطقه آزاد ماکو به شبکه ریلی کشور از طریق تبریز اشاره کرد و ادامه داد: این شبکه ریلی از طریق منطقه آزاد ارس به شبکه ریلی کشور و از سمت چشمه ثریا به کشور ترکیه وصل می شود.

سلیمانی با اشاره به عقد 5 تفاهم نامه  افزود : همزمان با همایش فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو تفاهم نامه اجرای راه آهن هادیشهر (جلفا) به چشمه ثریا (منطقه آزاد ماکو) ، تفاهم نامه مشارکت در اجرای طرح آزاد راه مرند – بازرگان ، تفاهم نامه استفاده از ظرفیت ها و توانمندیهای دانشگاه برای گسترش تحقیقات، پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری در توسعه دانش و فناوری مورد نیاز منطقه آزاد ماکو ، تفاهم نامه همکاری در توسعه و راه اندازی خدمات الکترونیک شهروندی ، گردشگری، تجارت الکترونیک و سامانه مدیریت کالای همراه مسافر و سایر سامانه های مورد نیاز توسعه منطقه آزاد ماکو و تفاهم نامه مشارکت در اجرای آماده سازی اراضی دهکده لجستیک، ترانزیت و تجارت منطقه آزاد ماکو امضا شد.

در همین حال معاون اقتصادی وتوسعه زیربنایی استانداری آذربایجان غربی نیز در این همایش ملی گفت: این منطقه با توجه به موقعیت ممتاز جغرافیایی باید به قطب تولید و صادرات کالا و تامین خدمات کشور تبدیل شود و تحقق آن نیازمند جذب سرمایه گذاری است.

رضا حسینی با اشاره به ضرورت اجرای ۲ طرح مهم آزاد راه بازرگان – تبریز و اتصال منطقه آزاد ماکو به شبکه ریلی کشور بیان کرد: اجرای این طرح های عمرانی و زیربنایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید هرچه سریع تر در این منطقه عملیاتی شود.

معاون استانداری آذربایجان غربی با اشاره به هزینه یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی تامین زیرساخت های لازم در حوزه آب و خاک این منطقه، ادامه داد: این میزان اعتبار با هدف توسعه کشاورزی مدرن در منطقه تامین می شود.وی با اعلام حمایت مسوولان استان و استانداری آذربایجان غربی از سرمایه گذاران در تمامی بخش ها، افزود: بهبود فضای کسب و کار و تسهیل تجارت مرزی از مهمترین اقداماتی است که برای حمایت از سرمایه گذاران در استان در دست اجراست.

از سوی دیگر معاون وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان شهرک های صنعتی و صنایع کوچک در همایش رونمایی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ماکو گفت: شهرک صنعتی و شهرک لجستیک در منطقه آزاد ماکو ایجاد می شود.

صادق نجفی با اشاره به اهمیت صنایع خرد و متوسط گفت: یکی از استراتژی‌های ما حمایت از صنایع کوچک و متوسط است و رییس‌جمهور نیز در فرمایشات خود به این موضوع اشاراتی داشته‌اند ؛ اقدامات ما و مناطق‌آزاد هم در این راستا است زیرا مناطق‌آزاد می‌تواند بخشی از مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها را برطرف کندکه البته این در گروی عملکرد آگاهانه و با برنامه است.

وی با اشاره به موقعیت ژئوپولتیک ماکو گفت: از نظر موقعیت جغرافیایی در یکی از حیاتی‌ترین نقاط کشور قرار داریم طوری‌که تنها یک گام با صادرات و واردات فاصله داریم. این موقعیت و امنیت بالای این شهر به نوعی شاخصه اصلی این مرزداران کشور ما است.

وی ادامه داد: در کنار سرمایه گذاری های صورت گرفته در ماکو، در نظر داریم تا شهرک لجستیکی برای فراهم کردن امکانات اتصال به شبکه ریلی، دریایی و جاده‌ای را در بهترین نقطه ایجاد کنیم و اگر بتوانیم نزدیک به ۱۴۷ واحد را در شهرک صنعتی ماکو راه‌اندازی کنیم تقریبا بخشی از مشکلات ما حل خواهد شد.

 

این مقام مسئول تاکید کرد: یکی از بخش‌های مورد تاکید پوشاک است که منطقه ظرفیت بالایی دارد. البته این بخش در مقایسه با کشور ترکیه و چین رقم مناسبی برای کشور ۸۰ میلیونی نیست اما وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز براساس تبصره ۶ قانون بودجه ۹۷ حمایت خود را از آن اعلام کرده است.

نجفی با بیان اینکه برای توسعه بهتر حرف اول و آخر را منطقه آزاد می‌زند و مقوله مهم هم سرمایه‌گذاری است تصریح کرد: مناطق آزاد کشور  یکی از مدرن‌ترین قوانین را دارند ؛ در جلسه‌ای که با سرمایه‌گذاران ماکویی مقیم تهران داشتیم نزدیک به ۲۰۰ نفر آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری اعلام کردند که رقم بالایی است و منطقه هم بستر صادرات، واردات و تولید ارزش افزوده را دارد.

نخستین همایش رونمایی از فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو با حضور ۲۰۰ سرمایه گذار ومعرفی ۱۶۰ فرصت سرمایه گذاری در بخش های لجستیک، صنعتی، معدنی، کشاورزی، گردشگری و برنامه ریزی توسعه منطقه ای در منطقه آزاد ماکو به مدت دو روز در این منطقه برگزار شد.