کدخبر: ۲۸۸۵۵۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سومین سکوی تولیدی فاز ۱۴ پارس جنوبی بارگیری شد

گروه بنگاه ها- مجری طرح توسعه فاز۱۴پارس جنوبی امروز از پایان عملیات بارگیری سومین سکوی این طرح گازی به منظور انتقال و نصب در آب‌های خلیج فارس خبر داد.

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، محمدمهدی توسلی پور با اشاره به ساخت عرشه 14B در یارد شرکت ایزوایکو در بندرعباس، گفت: بر اساس برنامه کاری موجود، در صورت شرایط مساعد جوی دریا و پس از پایان عملیات مهاربندی، این عرشه تا تاریخ 24خردادماه، توسط شناور تندگویان حمل می شود و عملیات نصب آن در موقعیت مخزن پارس جنوبی نیز توسط شناور نصاب HL-5000 تا پایان خرداد ماه اجرا خواهد شد.

توسلی پور درباره وزن و میزان پیشرفت ساخت این سکو در یارد بندرعباس افزود:سازه عرشه این سکو که توزین آن انجام شده حدود ۲۴۰۰ تن و پیشرفت ساخت آن ٩٦ درصد است.

مجری طرح توسعه فاز14پارس جنوبی به اتمام عملیات حفاری چاه‌های سکوی14B اشاره کرد و گفت: با پایان عملیات هوک آپ، راه‌اندازی و تکمیل خط لوله دریا، امکان ارسال روزانه500میلیون فوت مکعب گاز از سکوی14B به خشکی فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه سکوی14D، آخرین سکوی فاز14پارس جنوبی با پیشرفت 91درصد در یارد شرکت صدرا در بوشهر مراحل پایانی ساخت را سپری می کند، افزود: عملیات حفاری چاه‌های موقعیت این سکو نیز هم‌اکنون توسط دکل حفاری درحال انجام است و مطابق برنامه تا اوایل مهرماه حفاری آن به پایان خواهد رسید و متعاقب آن سکوی14D تا پایان مهرماه امسال در این موقعیت نصب خواهد شد.

لازم به ذکر است بخش فراساحل فاز ١٤ شامل ٤ سکو (دو سکوی اصلی و دو سکوی اقماری) هرکدام با ظرفیت برداشت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز از مخزن پارس جنوبی است و سکوی ١٤B، دومین سکوی اصلی و سومین سکو از چهار سازه تولیدی این طرح است.

پیش از این، برداشت از دو سکوی 14A و 14C به میزان یک میلیارد فوت مکعب گاز غنی از میدان مشترک پارس جنوبی در سال 1397 محقق شده است.

این سکو آخرین سکوی در قرارداد همکاری مشترک شرکت نفت و گاز پارس و مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ISOICO) در بندرعباس است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند