کدخبر: ۲۸۹۴۱۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

برنامه‌های تابستانی منطقه آزاد ماکو برای گردشگران

گروه بنگاه‌ها: مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: در سال جاری قصد داریم با متنوع سازی جاذبه‌ها و بالفعل کردن جاذبه های بالقوه موجود در منطقه زمینه را برای توسعه این صعنت فراهم کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد ماکو، مهدی عبدالله زاده اعلام کرد: در تابستان امسال ده‌ها برنامه متنوع با رویکرد جذب گردشگری در منطقه آزاد ماکو برگزار می شود. برنامه ریزی برای برگزاری رویدادهای متنوع فرهنگی، ورزشی و گردشگری در فصول مختلف سال (در قالب جشنواره های فصلی)، راه اندازی اقامتگاه های روستایی، ارتقای کیفیت خدمات در قالب طرح استاندارد سازی مراکز اقامتی و پذیرایی، تلاش برای فعال سازی بازارچه ها و مراکز خرید، بهره برداری از مجموعه آب درمانی آبگرم شوط، طراحی مرکز تفریحات آبی و ساحلی در حاشیه دریاچه سد ارس، راه اندازی موزه ماکو، مطالعات و کاوش های باستان شناسی همزمان با مرمت و بازسازی قلعه تاریخی ماکو و مجموعه تاریخی سنگر و سایر بناهای تاریخی که در قالب تفاهم نامه همکاری مشترک با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی عملیاتی خواهند شد و ثبت ژئوپارک جهانی منطقه آزاد ماکو که در سال جاری اقدامات ثبت ملی آن انجام خواهد شد از جمله مهمترین اقدامات و برنامه های سازمان در راستای توسعه گردشگری  است.

وی با اشاره به  اقدامات ۱۵ ماهه مدیریت مربوطه از سال ۹۷ تا کنون گفت:  مدیریت توسعه گردشگری با همکاری سایر بخش های سازمان در مدت 15 ماه گذشته با راه اندازی کمپین های، برگزاری تورهای آشناسازی، طراحی و اجرای بیلبوردهای تبلیغاتی، چاپ و توزیع اقلام تبلیغاتی به معرفی پتانسیل های گردشگری منطقه اقدام کرده است.

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه مطالعات طراحی مرکز تفریحات آبی و ساحلی دریاچه سد ارس و اجرای طرح توسعه اقامتگاه های روستایی در 11 روستای هدف برای توسعه بوم گردی از برنامه های انجام شده بود تصریح کرد: اجرای طرح ارزیابی و ارتقای کیفیت خدمات گردشگری برای میزبانی شایسته گردشگران نوروزی در نوروز 1398، در 15 ماه گذشته آغاز شده و در مرحله انجام است.

عبداله زاده تصریح کرد:‌ همچنین شرکت در نمایشگاه های ملی و بین المللی گردشگری در داخل و خارج از کشور و بهره برداری از یک مجموعه اقامتگاه بوم گردی و کلنگ زنی هتل کاروانسرای عباسی و دو طرح تفریحی- ورزشی در قالب سایت تفریحی- ورزشی کارتینگ و مجموعه پیست اسکی و تله کابین از جمله اقدامات مهم مدیریت توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو در 15 ماه گذشته بوده است.

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو از  مرمت آثار تاریخی و انعقاد تفاهم نامه ها با میراث فرهنگی و گردشگری استان خبر داد و گفت:‌ سازمان طی چند سال گذشته در راستای حفظ و احیای آثار تاریخی و فرهنگی منطقه آزاد ماکو اقدام به عقد تفاهم نامه های همکاری مشترک با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی کرده است.

وی ادامه داد: براساس تفاهم نامه های منعقد شده، مطالعات استحکام بخشی و مرمت و احیای کاخ موزه باغچه جوق و همچنین انجام عملیات حفاظت های پیشگیرانه تزیینات، تقویت و استحکام بخشی پی و کرسی چینی های بنا، اجرای پوشش شیروانی سقف و ... انجام شده و در حال انجام است.

عبداله زاده افزود: براساس تفاهم نامه های منعقد شده پروژه قلعه قبان (بافت قدیم و تاریخی شهر ماکو) در موضوعات مرمت، استحکام بخشی، ساماندهی و بازسازی آغاز شده است؛ همچنین در راستای اجرای مفاد تفاهم نامه های امضا شده، عملیات کاوش های باستان شناسی و مرمت مجموعه تاریخی سنگر و مرمت و احیای پل های تاریخی قلعه جوق و بشگوز نیز انجام شده است.

مدیر توسعه گردشگری سازمان در پایان گفت:‌ به منظور میزبانی شایسته و جذب حداکثری گردشگران در ایام تعطیلات تابستان همانند سال های گذشته ستاد هماهنگی گردشگری و خدمات سفر سازمان برنامه ریزی های لازم انجام داده است. همچنین به منظور ایجاد شور و نشاط اجتماعی و استقبال از گردشگران سازمان برگزاری رویدادهای متنوع در بخش های مختلف فرهنگی، هنری، ورزشی و... در طول ایام تعطیلات را در دستور کار دارد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند