کدخبر: ۲۹۵۴۹۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ECU خودروها داخلی‌سازی شد

گروه بنگاه ها: مدیرعامل گروه تولیدی قطعات خودرو کروز از داخلی‌سازی قطعه ECU در صنعت خودرو خبر داد .

به گزارش اقتصادنیوز، نادر سخا مدیرعامل گروه تولیدی قطعات خودرو کروز در نشست داخلی‌سازی قطعات پیشرفته خودرو (نهضت داخلی‌سازی) اعلام کرد: یکی ازحساس ‌ترین قطعات الکترونیکی خودرو از سوی مهندسان ایرانی بومی‌سازی شده و ظرف ۴ ماه آینده کاملاً به خودکفایی در حوزه تولید آن دست خواهیم یافت. 

وی افزود: شرکت کروز تولید کامپیوتر خودرو (ECU) و تجهیزات برقی متناسب با خودروهای روز و مدرن تولیدی کشور از جمله پژو ۲۰۰۸، پژو ۳۰۱ و سیتروئن را در دست توسعه دارد.

مدیرعامل گروه تولیدی قطعات خودرو کروز افزود: قطعات موتوری و ECU نیز داخلی سازی شده و مجهزترین سالن رنگ کاملاً رباتیک نیز هم اکنون در صنعت قطعه‌سازی مشغول به کار است؛ این در حالی است که بیش از ۷۰ درصد از ایربگ ها نیز از محل موجودی تولید داخلی تأمین می‌شود؛ به نحوی که ما ۸۰ درصد ایربگ مورد نیاز سایپا و ۵۰ درصد ایربگ مورد نیاز ایران خودرو را تولید می‌کنیم.

وی تصریح کرد: : بیش از 3  سال قبل، کار تولید این قطعات مهم را شروع کردیم و نمونه‌های اولیه را هم تولید کردیم اکنون هم به مرحله خودکفایی در تولید ECU رسیده‌ایم و از ۴ ماه دیگر، کاملاً این قطعه را داخلی‌سازی خواهیم کرد.

سخا خاطرنشان کرد: در گذشته، کیسه مورد نیاز برای تولید ایربگ وارداتی بود، اما اکنون اقدام به واردات نخ کرده‌ایم تا بتوانیم این پارچه را در داخل کشور تولید کنیم؛ اما شرکتهای پلیمری و پتروشیمی باید به دنبال تولید پارچه مورد نیاز بروند.

وی گفت: ABS را نیز داخلی سازی کرده و برای داخلی سازی فرمان برقی نیز برنامه‌هایی تدوین کرده‌ایم؛ این در حالی است که درصد داخلی‌سازی آنها را بالا خواهیم برد؛ اما باید توجه داشت که ما باید توانمندی و دانش فنی تولید قطعات را داشته باشیم.

به گفته مدیرعامل گروه تولیدی قطعات خودرو کروز: ایربگ ۵ قطعه اصلی دارد که منهای کاور آن، یک قطعه انفجاری، ACE، سنسور سری و پارچه یا کیسه هوا است که تولید بخش انفجاری کار ما نیست و قطعه بسیار حساسی است که در دنیا چند محل تأمین دارد.

وی  افزود: ما تلاش کردیم که ابتدا محصول را بشناسیم و بعد، روی آن محصول کار کنیم و داخلی سازی را صورت دهیم، این در حالی است که اگر دانش فنی را وارد کرده بودیم، یکساله قطعات را تولید می‌کردیم، اما ما از پایه خودمان تولید را شروع کردیم و طراحی نمودیم؛ به نحوی که با همکاری مرکز تحقیقات و مراکز دانشگاهی از جمله دانشگاه‌های تهران و امیرکبیر کار طراحی و تولید را انجام دادیم.

سخا ادامه داد: در پروژه تولید ۳۰۱ قطعاتی همچون رادیوپخش، جلوآمپر و هشت سوئیچ آن را تولید انبوه خواهیم کرد.

مدیرعامل گروه تولیدی قطعات خودرو کروز در مورد خودروهای باقی مانده در کف کارخانجات تصریح کرد:  سهم شرکت کروز از کسری قطعات خودروهای ناقص در کف کارخانجات مانده را ۱۷ درصد قطعات و بطور عمده ایربگ، رادیو پخش و جلو آمپر برشمرد که High Tech بوده یا جزو قطعات الکترونیک است.

وی تصریح کرد: : این در حالی است که شرکتی نظیر «ایمن خودرو»  زیرمجموعه ایران خودرو، ۱۷۶ هزار قطعه کسری داشته، یا «مهرکام پارس»  از دیگر زیرمجموعه‌های ایران خودرو ۱۱۵ هزار قطعه کسری دارد، بر این اساس بحث گروکشی شرکت کروز از خودروسازان صحت نداشته و بی‌انصافی است.

سخا گفت: امروز دو خودروساز بزرگ کشور بیش از ۱۸۰۰ میلیارد تومان بدهی به شرکت کروز دارند و از این نظر فشار زیادی بابت خرید قطعه و مواد اولیه به این شرکت وارد شده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند