کدخبر: ۳۰۷۳۱۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

امروز صورت می‌گیرد؛

عرضه ۶۰ میلیون سهمی توزیع داروپخش

گروه بنگاه‌ها- معارفه شرکت توزیع داروپخش با حضور سهامداران عمده شرکت و مدیران فرابورس و اصحاب رسانه روز گذشته در حالی برگزار شد که امروز یکشنبه این سهم در بازار سرمایه عرضه می‌شود.

 

به گزارش خبرنگاراقتصادنیوز؛ به دنبال عرضه اولیه سهام این شرکت به میزان 10 درصد (عرضه 60.000.000 سهم از 600.000.000 سهم) در روز جاری، محمدرضا مرادی، مدیرعامل شرکت توزیع داروپخش درباره سهم گردش مالی صنعت توزیع در داخل کشور به خبرنگار دنیای اقتصاد گفت: گردش مالی این صنعت را براساس آمار نامه‌ای که در اختیار هست شاهد رقم 24 هزار میلیارد تومان برای سال 97 در توزیع صنعت دارو به تنهایی هستیم. وی در ادامه گفت: پیش‌بینی می‌شود که در سال‌جاری این رقم به 30 هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار دنیای‌اقتصاد مبنی بر اینکه آیا افزایش قیمت در صنعت دارو بر عملکرد شما اثرگذار است تصریح کرد: در شرکت‌های دارویی شاهد افزایش قیمت در محصولات تولیدی هستیم که به دنبال این رویداد بر سودآوری شرکت‌های توزیع کننده اثرگذار خواهد بود.

وی به دوره وصول مطابات در شرکت توزیع داروپخش اشاره کرد و گفت: پیش‌ از این دوره وصول مطالبات شرکت 202 روز بود که به 170 روز در سال 97 کاهش پیدا کرده است.

b6e475b7-06c6-4e45-b42e-7ff2f83da0f9

مرادی با اشاره به این مطلب که توسعه سبد، توسعه تیم فروش و بازاریابی و ارتقاء نرم‌افزارهای فروش که از 10 سال گذشته تاکنون این شرکت بدان مجهز است  از برنامه‌های آتی شرکت به شمار می‌رود خاطرنشان کرد: زمانی که دوره وصول با کاهش همراه شد توانستیم گردش بالاتری در کالا داشته باشیم و براساس برسی بازار ، در میان شرکت‌های منطقه نیز در زمینه توزیع از آن عبور کنیم.

وی گفت: یکی از مزیت‌های بزرگ رقابتی شرکت داروپخش در سطح کشور پوشش 100 درصدی تمامی مشتریان دارویی کشور اعم از داروخانه‌های خصوصی، شبانه‌روزی و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با بهره‌گیری از 20 شعبه‌ است.

مزیت دیگر این شرکت مربوط به پرسنل متخصص شرکت که شامل یک‌هزار و 168 نفر هستند است.

مرادی ادامه داد: بیش از 160 هزار مترمربع مساحت انبار و مراکز توزیع این شرکت را شامل می‌شود که فضای مناسبی را برای انبارش محصولات به حالت بهینه در سراسر کشور برای ما ایجاد کرده است.

وی در خصوص عملکرد شرکت در حوزه توزیع یادآور شد: بیش از 200 دستگاه خودرو در ناوگان حمل و نقل کشور، برای توزیع بهینه در اختیار داریم که به دنبال توسعه و چابک‌سازی این بخش به بهره‌گیری از کامیون و کامیونت، وانت بار‌ها و ون‌های جدید و حتی موتورسیکلت نیز اقدام خواهیم کرد.

وی افزود: چابک‌سازی به دلیل ارتقای سطح خدمات به مشتریان و افزایش رضایت‌مندی آنها انجام می‌شود.

مرادی در خصوص عملکرد فروش شرکت که از سال 86 تا 97 کاملا صعودی بوده و به طور متوالی فروش با افزایش همراه بوده است، خاطرنشان کرد: از سال 86 فروش معادل 400 هزار میلیارد تومان بود که در سال 97 به رقم سه‌هزار و 34 میلیارد تومان ارتقا یافته است.

مدیرعامل شرکت توزیع داروپخش به روند فروش 6 ماهه شرکت در سه سال گذشته اشاره کرد و گفت: در نیمه نخست سال 96 فروش شرکت معادل 1180 میلیارد تومان، در سال 97 معادل 1450 میلیارد تومان و در نیمه نخست سال 98 به رقم دو هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی همچنین یادآور شد، در عملکرد مالی شرکت سود خالص سال 96 به سال 98 از 6/1 درصد به 3/3 درصد افزایش، سود عملیاتی از 2/5 درصد به 2/6 درصد و سود ناویژه 8/8 درصد به 5/9 درصد در 6 ماهه نخست سال 98 افزایش پیدا کرده است.

وی دلیل رشد شرکت در سال‌جاری را بهتر شدن تامین دانست و اظهار داشت: همین امر سبب شد که کلا دوره گردش عملیات در شرکت توزیع داروپخش در سال 98 با کاهش همراه باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند