کدخبر: ۳۱۱۳۸۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تاثیر منفی استفاده از هورمون ها بر ای بدنسازی

اقتصادنیوز؛ اصولا استفاده از هورمون برای آن دسته از ورزشکاران بدنساز است که قصد حضور در مسابقات را دارند یا اینکه بخواهند به صورت حرفه‌ای فعالیت داشته باشند. مصرف هورمون برای بدنسازان به ویژه زنان بدنساز ایرانی اصلا توجیه‌پذیر نیست زیرا در ایران مسابقات پرورش اندام برای زنان برگزار نمی‌شود.

محمد میرشکار، کارشناس ارشد تربیت بدنی و مربی پرورش اندام در گفت‌وگویی درباره رژیم غذایی ورزشی توضیح داد: امروزه اکثرا می‌دانند که کدام مواد غذایی کالری دارند و کدامیک از کالری کمتری برخوردار هستند؛ اما اولین قدم برای کسی که قصد رژیم غذایی دارد باید عادت‌های بد همچون مصرف فست فود، مواد قندی، نوشیدنی‌های گازدار و پرخوری آن هم در شب را کنار بگذارد.

وی در ادامه افزود: اگر کسی از میزان کالری مواد غذایی اطلاعی ندارد بهترین کار برای او مراجعه به فردی متخصص مانند مربی ورزشی، کارشناس یا دکتر تغذیه جهت دریافت برنامه رژیم غذایی است.

میرشکار با تاکید بر اینکه در رژیم غذایی باید مرحله به مرحله پیش رفت، گفت: هیچ جهش ناگهانی در کاهش یا افزایش وزن وجود ندارد و طبیعتا نیاز به زمان است. رژیم غذایی باید طبق برنامه درست و صحیح پیش برود. اگر فردی دچار رفتار و عادات بد غذایی است باید آنان را رفع کند. به طور مثال اگر فردی هفته‌ای سه بار از فست فود استفاده می‌کند آن را به یک بار در هفته کاهش دهد.

این مربی بدنسازی تصریح کرد: برای رسیدن به تناسب اندام و وزن ایده‌آل باید صبور بود. متأسفانه تبلیغات فراوانی درخصوص کاهش یا افزایش وزن در یک یا دوماه در جامعه صورت می‌گیرد و بازهم متأسفانه تعدادی از هموطنان که اکثرا آنان را جوانان تشکیل می‌دهند فریب بازارگرمی‌های کارشناس نماهای تغذیه یا مربی‌نماهای ورزشی را می‌خورند.

وی در این باره اضافه کرد: شاید کمتر از دو ماه با رژیم سفت و سخت و بدون پشتوانه علمی و منطقی کاهش وزن خوبی داشت، اما به چه قیمتی؟ با از بین بردن سلامتی و آسیب رساندن به کبد و دیگر اعضای کلیدی بدن؟ هر کار و اقدامی روش و اصول خاص خودش را دارد. افراد طی یک یا دو ماه چاق یا لاغر نمی‌شوند که توقع کاهش یا افزایش وزن در مدت کوتاه را هم داشته باشند.

همچنین میرشکار درباره شناخت مربی بدنسازی که برنامه صحیح ارائه می‌دهد، گفت: ورزش پرورش اندام یا بدنسازی قواعد روتین و خاص خودش را دارد، اما شیوه‌های مربیان با یکدیگر متفاوت است و از همه مهمتر سیستم بدنی افراد هم فرق دارد. بنابراین مربیان براساس آنالیز و داده‌های علمی خودشان برنامه ورزشی و غذایی ارائه می‌دهند.

این کارشناس ارشد تربیت بدنی با اشاره به اینکه سبک کاری مربیان در ارائه برنامه ورزشی و غذایی باید دارای توجیه علمی و عقلانی باشد، افزود: رشته بدنسازی ورزشی‌ست که انتها و مقصدی ندارد چراکه این ورزش هرروز با اتفاقات و شیوه‌های جدیدی روبه‌رو می‌شود. کسی نمی‌تواند در ورزش بدنسازی ادعای بهترین بودن داشته باشد و بگوید همه چیز را می‌داند و از تمام سیستم‌ها و روش‌های جدید اطلاع دارد.

وی تاکید کرد: به جرات می‌توان گفت که اکثر مربیان ورزش بدنسازی صلاح شاگردانشان را می‌خواهند و اگر شاگرد آنان به تناسب و زیبایی اندام دست پیدا کند در ابتدا افتخار و اعتبار بزرگی برای خود مربی محسوب می‌شود.

میرشکار ادامه داد: در سیستم تمرینی بهترین مربی کسی است که دائما اطلاعاتش را به روز می‌کند، اما سیستم غذایی مرزبندی و چارچوب‌هایی دارد کاهش وزن امری تخصصی است که با سلامت و ظاهر جسمانی سروکار دارد. به عبارتی افرادی هستند که در یک هفته رژیم غذایی 10 کیلو کاهش وزن پیدا می‌کنند و خودشان هم از این مساله خوشحال می‌شوند. در حالی‌که با روش علمی نباید یک باره فردی که سال‌ها چاقی مفرد داشته تا این اندازه دچار کاهش وزن شود چراکه در آینده با آسیب‌های جسمانی و سلامتی فراوانی مواجه خواهد شد.

وی درباره راه‌های کاهش هزینه ورزش بدنسازی توضیح داد: به طور کلی بدنسازی ورزش پر خرجی است حتی اگر وعده‌های غذایی را هم حساب کنیم فرد بدنساز حداقل در روز باید 6 وعده غذا بخورد. بنابراین علاوه بر صبر و تلاش، بدنسازان بخصوص حرفه‌ای‌ها باید هزینه هم کنند تا به آن بدن ایده‌آل مد نظرشان دست یابند.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند