کدخبر: ۳۱۶۶۳۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گردنبند طبی: مزایا و موارد استفاده از گردن بند طبی چیست؟

عضلات گردن وظیفه بالا نگه داشتن سر، نگه داشتن وضعیت طبیعی، حمایت و حرکت گردن را بر عهده دارند

به گفته متخصصان کلینیک بیماری های پا امید هدف از استفاده از گردنبند طبی این است که در دوران بهبودی بعد از آسیب‌دیدگی، از سر و گردن خود پشتیبانی کنید. عضلات گردن وظیفه بالا نگه داشتن سر، نگه داشتن وضعیت طبیعی، حمایت و حرکت گردن را بر عهده دارند. اگر به عنوان مثال در هنگام ورزش یا در اثر تصادف رانندگی، گردن شما آسیب دیده باشد، ممکن است حرکت دادن سرتان باعث ایجاد درد شود. گردن‌بند طبی برای صاف نگه داشتن گردن شما به منظور کاهش درد و ناراحتی تا زمان بهبودی کامل طراحی شده است.

چه زمانی باید از بریس گردن استفاده کنیم

گردنبند طبی2

بریس‌های گردن که به گردن‌بندهای طبی نیز معروف هستند، برای ثابت نگه داشتن سر و گردن استفاده می‌شوند. این گردن‌بندها معمولا برای استفاده در سه موقعیت طراحی شده‌اند:

  • برای تسکین درد – زمانی که بافت‌های گردن در حال بهبودی هستند، بریس گردن به عنوان یک تکیه‌گاه عمل کرده و فشار وزن سر را از روی گردن برمی‌دارد.
  • بعد از جراحی گردن – وقتی که گردن در حال بهبودی بعد از جراحی است، گردن‌بند طبی استخوان‌های ستون فقرات گردنی را به درستی تراز می‌کند.
  • پس از تصادف - اگر گردن بیمار دچار آسیب شده باشد، ممکن است پزشک متخصص استفاده از گردن‌بند طبی را برای شما تجویز کند تا از صدمات بیشتر جلوگیری کند.

گردن‌بندهای طبی معمولاً برای صدمات گردنی مانند ویپلش استفاده می‌شود. ویپلش نوعی آسیب بافت نرم گردن است که به عنوان رگ به رگ شدن یا کشیدگی گردن نیز شناخته می‌شود. این اتفاق غالباً ناشی از تصادفات رانندگی است که ناگهان سر به جلو پرتاب شده و ماهیچه‌های گردن سفت می‌شوند. پس از تصادفات جدی در اتومبیل، افراد اغلب برای اقدامات احتیاطی از گردن‌بند طبی استفاده می‌کنند. اگر دچار درد سر و گردن هستید، قبل از استفاده از بریس گردن، به پزشک خود مراجعه کنید تا منبع درد شما مشخص شود. (متن از سایت مرکز پروتز زیبایی ظفر)

انواع بریس گردن

اگر گردن شما آسیب دیده است یا دچار مشکلات دژنراتیو مزمن گردن یا بیماری به نام تنگی ستون فقرات گردنی (تنگی کانال نخاعی) شده‌اید، پزشک شما ممکن است استفاده از گردن‌بند پلاستیکی سفت گردن را به شما توصیه کند. این گردن‌بند سفت و سخت از گردن شما محافظت می‌کند، اما در قسمتی از آن که به گردن شما برخورد می‌کند دارای یک پد نرم است. همچنین برای کاهش گرما و راحتی بیشتر شما، یک تهویه در آن تعبیه شده است.

در صورت بروز صدمات خفیف در گردن یا درد مزمن گردن، گردن‌بند طبی نرم می‌تواند باعث تسکین درد گردن شود. پوشیدن گردن‌بندهای طبی نرم راحت است و به راحتی از گردن شما حمایت می‌کند. اگرچه آن‌ها به اندازه گردن‌بندهای طبی سفت نمی‌توانند از گردن شما مراقبت کنند، اما نمی‌گذارند که گردن خود را خیلی سریع حرکت بدهید.

پزشک ممکن است برای تسکین درد و تقویت بهبودی گردن شما، پوشیدن گردن‌بند طبی را فقط برای مدت کوتاهی توصیه کند. پوشیدن این گردن‌بندها برای مدت طولانی ممکن است باعث شود عضلات گردن شما در اثر کمبود فعالیت «تنبل» شود. پزشک در مورد مدت پوشیدن طولانی مدت گردن‌بند طبی یا بریس گردن به شما توصیه‌هایی خواهد کرد.

نقش گردن‌بند طبی نرم در درمان بیماری دیسک گردن چیست؟

به نقل از دکتر پورقاسمیان متخصص درمان با طب فیزیکی و توانبخشی گردن‌بند طبی نرم فقط برای صدمات حاد بافت نرم گردن و برای مدت زمان کوتاه توصیه می‌شود. اگر این گردن‌بند به صورت مداوم پوشیده شود، خطراتی مثل از دست دادن قدرت گردن شما را تهدید خواهد کرد.

  • هنگام پوشیدن رادیکولوپاتی ناشی از تنگی فورمینال ، قسمت وسیعی از یقه به صورت خلفی قرار داده می شود و قسمت نازک به صورت قدامی برای ارتقاء خم شدن گردن ، دلسرد کردن پسوند و باز کردن فرامین بین مهره ای قرار می گیرد.
  • قلاده ها را می توان در طی فعالیت های خاص مانند خوابیدن یا رانندگی برای مدت طولانی تر پوشید.

گزینه‌های دیگر برای محافظت از گردن

زمانی که شما دچار درد گردن می‌شوید، ممکن است هنگام خواب و وقتی که دراز کشده‌اید احساس ناراحتی داشته باشید. یک بالشتک گردن سفت می‌تواند هنگام خواب گردن شما را محکم نگه دارد و از آن محافظت کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید. طراحی منحصر به فرد این بالشتک‌ها باعث می‌شود گردن شما در یک چهارچوب قرار بگیرد تا در هنگام خواب هم‌ترازی گردن شما را حفظ کند.

وقتی که گردن شما به بیش از یک پشتیبانی و مراقبت ساده نیاز دارد، محافظ‌های طبی گرم / سرد گردن را محکم نگه می‌دارند اما آن‌ها را در یک چهارچوب راحت قرار می‌دهند . آنها حاوی یک بسته حاویل هستند که گرما یا سرمای تسکین‌دهنده‌ای را به عضلات متورم گردن می‌رسانند. بلافاصله پس از آسیب، پزشکان اغلب سرما را برای کاهش التهاب توصیه می‌کنند.

پس از فروکش کردن التهاب اولیه، گرما می‌تواند به تسکین درد کمک کند. این محافظ گردن گرم / سرد تنها در یک سایز ساخته شده که برای همه مناسب است، و برای اینکه آن را با سایز گردن خود تنظیم کنید باید از ولکرو (نام بازرگانی پارچه نایلونی که به هم می‌چسبد و بجای چسب و زیپ استفاده می‌شود) استفاده کنید.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند