کدخبر: ۳۱۶۸۲۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

چالشهای توسعه صنعت فولاد ایران در افق ۱۴۰۴

گروه بنگاه ها - زهرا مسافر : ایران در حالی قرار است سال ۱۴۰۴ به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولادخام دست پیدا کند که به گفته مدیرعامل فولاد هرمزگان با چالشهایی نظیر دستیابی به فناوریهای نوین تولید مواجه است.

فرزاد ارزانی مدیر عامل فولاد هرمزگان در اولین  کنفرانس ملی ریخته گری مداوم فولاد در هرمزگان با اشاره به اینکه  این کنفرانس با نگاهی به آینده فولاد در دو دهه آینده و وضعیت فعلی آن در حال برگزاری است گفت: برای دست یابی به تکنولوژی فولاد، مسیرهای دسترسی در کشورهای در حال توسعه از طریق تعامل و اشتراک گذاری دانش است ، چین و اوکراین از این روش استفاده کرده و با ایجاد صنعت به دانش ان نیز رسیدند.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در این کنفرانس دو روزه با اشاره به اینکه  این روند برای کشورهایی مثل ایران بهتر جواب می دهدگفت: مدل های دیگر این است که مرکز تحقیقاتی ایجاد می شود و دانش را به تکنولوژی و بعد به صنعت تبدیل می کنند، این مدل هزینه بر و زمان بر بوده و مسیر دستیابی به آن سخت است.

وی افزود : ژاپنی ها با استفاده از این روش از اطلاعات  آمریکایی ها استفاده کرند و از آن ها پیش افتادند، مرکز تحقیقاتی ایجاد نکردند بلکه از مراکز و دانش آمریکا استفاده کردند، کره جنوبی نیز این تکنولوژی را از ژاپن گرفت.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان خاطرنشان کرد: بومی سازی در دل تکنولوژی اتفاق می افتد، اما اول باید دانش ساخت تجهیز را کسب کنیم.

ارزانی در خصوص ضرورت دستیابی به تکنولوژی تولید فولاد بیان کرد: افق ۱۴۰۴ ما تولید ۵۵ میلیون تن فولاد است، برای تامین این نیاز باید خط ریخته گری بخریم هرچه جلوتر می رویم خطوط قبلی کهنه می شوند و همه این ها نیاز به ارتقا تکنولوژی دارد و از طرفی کمبود هم داریم؛ باید هزینه زیادی  کنیم تا تکنولوژی جدید را برروی تجهیزات قدیمی پیاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه  ۱۰۰ درصد تولید فولاد کشور از ریخته گری مداوم صورت می گیرد، تصریح  کرد: در زمینه تولید به صورت منفرد و غیر یکپارچه زمینه هایی داریم، در ریخته گری محصولی تولید می شود که محصول خام صنایع دیگر می شود؛ در آینده ناچاریم به سمت خطوط ریخته گری برویم، از این رو باید به تکنولوژی ریخته گری دست پیدا کنیم.

وی افزود: بعد از اینکه موفق به کسب دانش شدیم شرکت های دانش بنیان می توانند شروع به توسعه محصول و تکنولوژی که حلقه ای مفقوده در کشور است، کنند.

به گفته وی : متاسفانه ارتباط ارگانیک و موثر بین فولادسازان کشور وجود ندارد و باید با تدوین یک نقشه راه هم جهت می شویم و تقسیم مسئولیت شود.

ارزانی تاکید کرد: برای دستیابی به دانش ریخته گری مداوم، فارغ از تامین منابع مالی  باید محوری یکپارچه وجود داشته باشد و بعد در کنارش محققین داخلی و خارجی ورود کنند و دانش منتقل شود.

نیازمند فولادهای پیشرفته هستیم

علیرضا کاظمی معاون تکنولوژی فولاد هرمزگان نیز در این کنفرانس گفت : در دو دهه آینده رشد تقاضا شیب کمتری دارد و از ۲۰۴۰ به بعد روند ثابتی پیدا می‌کند.

وی افزود :  ما به فولاد پیشرفته تری نیاز خواهیم داشت و فرآیند صنعتی به سمت فرایند دوست دار محیط زیست می رود.

به گفته وی،در صنعت خودرو نیز در آینده نزدیک میزان مصرف فولاد کاهش خواهد یافت.کاظمی تصریح کرد: در دنیا 3500 گرید فولادی داریم که 20 سال پیش 75 درصد آنها وجود نداشتند .

معاون تکنولوژی فولاد هرمزگان   خاطر نشان  کرد: فولادهای دارای استحکام بالا ، فولاد با مقاومت بالا در برابر خوردگی و فولاد با راندمان بالا  نیاز صنایع مصرف کننده هستند.

وی گفت : در صنعت خودرو نیازها تغییر می‌کند و آزمون سختگیرانه ای دارند به عنوان مثال در برخی اتومبیل های شرکت ولوو از فولاد استحکام بالا بیشتر استفاده می شود.

 معاون تکنولوژی فولاد هرمزگان  تاکید کرد: در همین رابطه شاهد کاهش وزن در خودرو ها طی سالهای گذشته هستیم.

وی افزود: در حوزه دریایی هم فولادهای پیشرفته استفاده می شود یعنی ورق های فوق ضخیم و استحکام بالا نیاز است.

 

کاظمی با اشاره به اکتشافات دریایی  تصریح کرد: در انرژی نیز توسعه و اکتشاف نفت و گاز به سمت اعماق دریا می رود و نیاز به فولادهای پیشرفته نیاز است که قابلیت شکل پذیری و مقاوم در برابر دما و ...  داشته باشند.

اصغر مدنی معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان نیز  در نخستین کنفرانس ملی ریخته گری مداوم فولاد گفت: به گفته وی ، برای تولید 55 میلیون تن فولاد باید در انتخاب تکنولوژی دقت کنیم

مدنی تصریح کرد : براساس شرایط تکنولوژی ماشین ریخته گری باید کاهش مصارف، بهره وری بالا، راندمان تولید بالا، کیفیت تولید محصول بالا، تناسب با دیگر تجهیزات فولادی و  تولید محصولات مورد نیاز را مورد توجه قرار داد.

وی خاطر نشان کرد : مدیریت کیفیت در ریخته گری، کیفیت ذوب تولیدی، کنترل فرایند فولاد سازی و کنترل کیفیت پیوسته در ریخته گری مداوم باید مورد توجه قرار گیرد .

در ادامه  خلیل قاسمی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در اولین کنفرانس ملی ریخته گری مداوم فولاد عنوان  کرد:

هرمزگان سومین استان تولید فولاد برای زنجیره تولید ۵۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ است، فولاد هرمزگان "قرارداد باز" برای شرکت های دانش بنیان گذاشته است و اگر با رویکردی که وزارت دفاع داشته پیش رویم می توان زودتر به این افق دست یافت.

قاسمی خاطرنشان کرد: در حوزه آهن هماتیت که مطالعات ظرفیت هرمزگان تا عمق ۹۰ متری در ۶۰ کیلومتری بندرعباس آغازکردیم، هرمزگان در زمینه مواد اولیه حرفی برای گفتن دارد و بخش خصوصی ورود کرده و پهنه های بالای چند هزار کیلومتر را آغاز کرده است.

وی خاطر نشان کرد: هرمزگان در حوزه دریا بزرگترین سایت دریایی را دارد، فعالیت ما نباید تنها قطعه سازی باشد چراکه دنیا دارد به جای دیگری می رود، پیشنهاد می کنم این کنفرانس سال های آینده ادامه داشته باشد .

احمد احمدی معاون برنامه ریزی شرکت ملی فولاد نیز در این  کنفرانس گفت: در صنعت فولاد دو نوع احیای مستقیم و غیر مستقیم داریم که در ایران بیشتر به سمت احیای مستقیم رفته ایم.

وی ادامه داد: عمده فرآیندهای فولادی در کشور احیای مستقیم است .

به گفته احمدی،  25میلیون تن توسعه جدید فولاد داریم که باید برای آن حدود 8 خط ریخته گری ایجاد شود.

به گفته وی : در آینده باید بتوانیم کوره جدید و خطوط ریخته گری هم تراز دنیا  را بسازیم و نیازی به تامین از طرف خارجی ها نداشته باشیم.

همچنین بهزاد نیرومند دبیر علمی اولین کنفرانس ملی ریخته گری مداوم فولاد با اعلام روند انتخاب مقالات و گزارشی از نحوه اجرایی کنفرانس مطرح کرد: نیاز به توسعه پژوهش در صنعت ریخته گری داریم، ضرورت وجود حدود ۵۰ پژوهشگر تمام وقت برای تولید هر یک میلیون تن فولاد در کشورهای پیشتاز فولاد برآورد شده است.

وی  با بیان اینکه در این روند نیازمند تربیت و تشویق پژوهشگران حرفه ای است ،   تصریح  کرد: اخیرا ۳۶۰ بورس تحصیلی در تاتا استیل برای پرورش متخصص در این حوزه در نظر گرفته شده که می تواند الگو باشد.

نیرومند با اشاره به اینکه بیشتر تمرکز مقالات مربوط به موارد درگیر در صنعت بوده و تلاش شده خلاءهای حوزه را پر کند، اضافه کرد: ۵۳ مقاله داریم که ۸ تای آنها از دانشگاهها و ۴۵ تای آن از بخش صنعت برگزار شده است که تلاش شد صرف علمی‌نباشد بلکه جنبه کاربردی صنعت داشته باشد.

وی با بیان اینکه در این روند نیازمند تربیت و تشویق پژوهشگران حرفه ای است  تصریح کرد: اخیرا ۳۶۰ بورس تحصیلی در تاتا استیل برای پرورش متخصص در این حوزه در نظر گرفته شده که می تواند الگو باشد.

همچنین در اولین کنفرانس ملی ریخته‌گری مداوم فولاد که توسط شرکت فولاد هرمزگان برگزار شد، از کتاب تولید فولاد تمیز از آهن اسفنجی تا تختال، با حضور مسولان و دست‌اندرکاران حوزه فولاد رونمایی شد.

این کتاب که توسط محمد شریف شریفیان و جواد قراگوزلو تالیف شده است، توسط انتشارات فردای شرق و در هشت فصل راهی بازار کتاب کشور شده است.

لازم به ذکر است،این کنفرانس امروز چهارشنبه بکار خود پایان می دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند