کدخبر: ۳۱۶۸۷۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

احمد منصوریان - رئیس بازرگانی شرکت صنعتی معدنی توسعه فراگیر سناباد

پشتیبانی موثر ایمیدرو از بخش خصوصی

سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در آذرماه ۹۷ پس از ۵ سال سکانداری مهدی کرباسیان مدیر باسابقه کشور و بدنبال بازنشستگی وی، شاهد به کرسی نشستن مدیری با انگیزه به ریاست هیات عامل بود.

خداداد غریب‌پور با کارنامه‌ی قابل تأمل در پتروشیمی شازند و گروه سرمایه‌گذاری توسعه ملی، پای در سازمانی گذاشت که یک‌چهارم بازار سرمایه ایران را شامل می‌شود. سخنانش در بدو ورود و همان ابتدا در جلسه‌ی معارفه، حاکی از همت  وی بود .ایجاد زیرساخت‌ها برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، همکاری با بخش خصوصی و تعامل با فعالان این بخش، ادامه‌ی پروژه‌ی اکتشاف مطابق با نقشه‌ی راه معدن، توسعه سنگان و تاکید بر منابع انسانی، بخشی از سخنانش در معارفه بود، و بخوبی نشان داد که به شرایط و چالش‌های این جایگاه آگاه است.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با اولین سفر استانی به معادن سنگان و امضای تفاهم‌نامه پروژه 4 بانده تربت حیدریه-سنگان و قائن با همکاری وزارت راه و شهرسازی  عزم جدی خود برای زیرساخت‌ها را نشان داد.

-تشکیل کنسرسیوم با همکاری شرکت‌های بزرگ معدنی برای اکتشاف:

اشاره‌ی ریاست جمهور در نشست اخیر خبری در تبریز به اکتشافات اخیر در بخش معدن، خود گویای کارهای خوب انجام گرفته در این حوزه می‌باشد.

سازمان ایمیدرو  با الگوگیری از نقشه راه معدن، چابک‌سازی صندوق بیمه فعالیتهای معدنی با هدف تشویق بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در بخش معدن و کاهش ریسک به ویژه در بخش اکتشاف را در برنامه قرار داد. در همین راستا با تشکیل کنسرسیومی با همکاری شرکت‌های بزرگ معدنی (فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، چادرملو، گلگهر، توسعه معادن فلزات، صبانور، گهر زمین، توسعه صنایع معادن غدیر، میدکو، صدر تأمین و ذوب آهن اصفهان) و افزایش سرمایه به میزان 350 میلیارد تومان، اکتشافات جدید 300هزار کیلومتر مربعی را استارت زد تا مجموع اکتشافات ایمیدرو را به 640 هزار کیلومتر برساند. همچنین در همین راستا جذب مشارکت بخش خصوصی برای 9 واحد زیرمجموعه و یا محدوده‌های اکتشافی با هدف راهبری و تکمیل طرح‌های نیمه تمام اعم از مجتمع پتاس خور و بیابانک و ترو و مهرجان را می‌توان نام برد.

-جذب بخش خصوصی:

غریب‌پور با استفاده از تجربه‎‌ای که در بخش‌های مختلف مدیریتی صنایع و شرکت‌های سرمایه‌گذاری داشت، در شرایط تحریم با جذب بیش از 1200 میلیارد تومان از بخش خصوصی در 7ماهه نخست سال 98، منابع جدیدی را وارد طرح‌های توسعه‌ای کرد. فراخوان مشارکت بخش خصوصی در طرح‌های تیتانیوم کهنوج، بلوک 3 پرورده 4 طبس و پترولیوم کک و تکمیل 5.3 میلیارد دلار طرح معدنی با مشارکت بخش خصوصی از خدمات دیگر در این حوزه می‌باشد.

-رشد تولید و افزایش صادرات در شرایط تحریم:

سازمان ایمیدرو در سایه‌ی تحریم‌های شدید فولاد با همکاری بخش خصوصی، زمینه رشد صادرات محصولات فولادی کشور را بیش از پیش فراهم نمود. سهم صادرات مواد معدنی از کل صادرات نسبت به سهم 22 درصدی سال 97 به 25 درصد در 7ماهه نخست سال 98 افزایش یافت. رشد بیش از 25 درصدی صادرات آهن و فولاد کشور یا 2 برابر شدن صادرات میلگرد  از صادرات 7 ماهه نخست سال 98، گواه بر سیاست‌های کاربردی مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت بالاخص سازمان ایمیدرو در حورزه صادرات می‌باشد. امضای تفاهم‌نامه‌ی "پوشش ریسک صادرات و معاملات تهاتری حوزه معدن و صنایع معدنی"، فی‌مابین ایمیدرو و صندوق ضمانت صادرات نمونه‌ای از اقدامات ایمیدرو جهت پایداری و رشد صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی می‌باشد. در چاچوب این تفاهم‌نامه هفت خدمت جدید که تاکنون ارائه نشده بود به شرکت‌های صادراتی و معاملات تهاتری ارائه شد.

 همچنین در هفت ماهه نخست سال 98 بیش از 15 میلیون تن محصول فولادی و 11.7 میلیون تن شمش فولادی تولید شد که به ترتیب 7 و 5 درصد رشد را نسبت به سال 97 نشان می‌دهد. ضمن اینکه امسال وزارت صمت دستیابی به ظرفیت 40 میلیون تنی فولادسازی را پیش‌بینی کرده است.

 این عملکرد رشد 3 پله‌ای رتبه‌ی ایران در تولید فولاد جهان و قرار گرفتن در رتبه‌ی دهم را موجب شد. ایمیدرو نیز برای اولین بار در بین 20 شرکت تولید کننده فولاد جهان جای گرفت.

محقق شدن  33درصد از برنامه‌های عملیاتی نقشه‌ی راه معدن و صنایع معدنی، مقدمات ایجاد و راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری فولاد با سرمایه 100 میلیارد تومان، فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس، همکاری با بخش خصوصی برای انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور، همکاری با دانشگاههای کشور در بخش پژوهشی و دانش بنیان و اجرایی نمودن بیش از 27 پروژه‌ی پژوهشی کاربردی تقاضا محور از دیگر اقدامات ایمیدرو در سال جاری می‌باشد.

خداداد غریب‌پور با داشتن نیروی جوانی، پرانرژی و خستگی‌ناپذیر، بازدید فشرده از پروژه‌ها، معادن و صنایع معدنی کشور، و پیگیری اهداف و راهبردهای وزارت صمت و  ایمیدرو را از نزدیک در دستور کار قرار داده و  توانست ایمیدرو را نه بعنوان متولی بخش معدن در محدوده‌ی صنایع دولتی، بلکه بعنوان سازمانی تصمیم‌گیر و کارا در همه‌ی بخش‌های خصوصی و نیمه‌خصوصی معدن و صنایع معدنی کشور، نقش‌دار و موثر سازد و حرکت صنایع معدنی کشور بسمت افق 1404 و تولید 55 میلیون تن فولاد را تسریع ببخشد.

این مطلب برایم مفید است
30 نفر این پست را پسندیده اند