کدخبر: ۳۱۷۸۰۶ لینک کوتاه

حمایت زعفران سحرخیز از یک ایده استارتاپی

گروه بنگاهها:شرکت زعفران سحرخیز با حمایت از یک ایده استارتاپی بدنبال ان است تا از دورریزهای گلهای زعفران برای تولید کاغذ استفاده کند.

عضو هیات مدیره گروه شرکت‌های زعفران سحرخیز ، درباره حمایت از ایده تولید کاغذ با گلبرگ‌های دور ریز زعفران گفت: شرکت زعفران سحرخیز با رویکرد استفاده از فناوری‌های نو و مسئولیت‌های اجتماعی اقدام به حمایت از استارتاپ‌ها در صنعت زعفران کرده است. در همین راستا مرکز دبیرخانه دائمی حمایت از استارتاپ‌ها، صنعت زعفران را در مرکز علمی کاربردی شرکت زعفران سحرخیز دایر کرده و سحر خیز اقدام به حمایت از استارتاپ‌هایی خواهد کرد که در حوزه تولید کاغذ از دور ریز گل‌های زعفران استفاده کنند.

فرزاد سحرخیز افزود: باتوجه به اینکه استارتاپ‌ها خلاقیت‌هایی دارند؛ فضایی ایجاد کنند تا در این زمینه روندی رو به رشد را شاهد باشیم. اما نیاز به حمایت مهم‌ترین موضوعی است که بسیاری از استارتاپ‌ها به آن احتیاج دارند تا ایده‌های خود را به مرحله عملیاتی آن هم به صورت گسترده برسانند.

تولید کاغذ با گلبرگ‌های دور ریز زعفران ایده‌ایست که استارتاپ‌های ایرانی آن را به مرحله عملیاتی شدن رساندند و برای همین نیاز به حامی مالی داشتند. در این زمینه گروه شرکت های زعفران سحرخیز سرمایه‌گذرای را برعهده گرفته و سرمایه ای را در اختیار ایده‌پردازان قرار داد تا در کارخانه‌ای واقع در تربت حیدریه ساخت ماشین‌آلات تولید کاغذ با گلبرگ را به اتمام رسانده و پروژه را عملیاتی کنند.

وی به امید استفاده از گلبرگ های دورریز برای تولید کاغذ اشاره کرد و افزود: این ایده‌ای است که برای نخستین بار در جهان به آن پرداخته شده و اگر با موفقیت عملیاتی شود می‌توان امیدوار بود درخت کم‌تری قطع و زباله کم‌تری تولید شود..

او با تاکید بر لزوم توجه به محیط‌زیست ادامه می‌دهد: این حمایت از استارتاپ‌ها با هدف توجه به محیط‌زیست بوده و از آنجایی که بالغ بر 20 هزار تن گل زعفران پاک کرده دور ریخته می‌شود می‌توان از این "دورریز" به بهترین شکل ممکن بهره‌برداری کرد.

این کارشناس صنعت غذا اظهار امیدواری کرد و افزود: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته شده تا یک ماه آینده ساخت ماشین‌آلات تولید کاغذ از طریق گلبرگ زعفران به اتمام خواهد رسید و تولید آزمایشی صنعتی برای نخستین بار در جهان آغاز خواهد شد.

در این راستا در پنجمین نمایشگاه پژوهش و فناوری، گروه شرکت های زعفران سحرخیز تفاهم نامه حمایت از استارت آپ تولید کاغذ با حضور دکتر کشمیری مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری منعقد کرد و پس از ان  قرارداد اجرایی تولید این ایده استارت اپی با حضور دکتر محمد حسن عصاره ریاست ستاد گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا شد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند