کدخبر: ۳۱۹۱۱۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مسافرت رفتن چه فایده هایی دارد؟

از قدیم گفتن بسیار سفر باید تا پخته شود خامی.این ضرب المثل کاملا واقعیت فواید سفر را نشان می دهد. سفر کردن برای مدت کوتاهی ما را از فعالیت های روزمره و ذغذغه های ذهنی رها می کند و تجربه ای لذت بخش فراهم می آورد که تاثیرات مثبت آن را در گذر عمر خواهیم دید. سفر به انسان می آموزد که چگونه با مشکلات رو در رو شود و چگونه از عهده آنها برآید.

سفر رفتن چیزی بیشتر از بستن چمدان و خرید بلیط هواپیما است. هر مسافری ممکن است در طی مسیر با مشکلاتی رو به رو شود که باید از عهده  آنها بر بیاید. این درگیری موقت با مشکلات، تمرین مناسبی برای حضور فعالانه در همه عرصه های زندگی است.

در این مطلب قصد داریم برخی از مهم ترین مزیت های سفر کردن را بررسی کنیم ، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

فواید سفر

1. کاهش میزان استرس

دغدغه های زندگی روزمره باعث می شوند که همگی ما تحت تاثیر استرس و فشار باشیم. تغییر در این وضعیت همیشگی باعث آرامش روح و فکر انسان می شود . مسافرت رفتن برای روح همانن ورزش کردن برای جسم است و قرار گرفتن در فضایی شاد . هیجان انگیز می تواند اثر درمانی برای رهایی از تنش ها و آسیب های روحی داشته باشد.

2. افزایش انعطاف پذیری

اگرچه توصیه می شود برای سفر خود برنامه ریزی داشته باشید اما فراموش نکنید که بسیاری از اتفاقات غیرمنتظره در مسیر سفر پیش می آید که قبلا به آنها فکر نکرده اید و ممکن است برایتان خوش آیند و باب میلتان نباشد، سفر به شما یاد می دهد که چونه با این موارد کنار بیایید و قدرت پذیرش و انعطاف پذیری شما را افزایش میدهد. در حقیقت بهترین بخش سفر همین خارج شدن از محدوده ثبات همیشگی در زندگی روزمره است.

3. افزایش خلاقیت

با خروج از منطقه امن خود در زمان سفر، مخصوصا سفر به مناطق جدید که ز قبل شناختی از آن نداشته اید و یا سفر به خارج از کشود و دیدن افرادی متفاوت از فرهنگ و آداب و رسوم همیشگی ، ذهن فرد خلاق تر می شود و به راه های جدید تر فکر میکند. تغییر سبک زندگی روزمره، دیدن جاهای جدید، ملاقات با افرادی از سایر فرهنگ ها باعث افزایش خلاقیت ذهن می شود.

4. تقویت مهارت های ارتباطی

از مهمترین فواید سفر این است که یاد می گیریم با افراد جدید چطور ارتباط برقرا کنیم. در طول سفر با افراد زیادی آشنا می شویم که از نحوه فکر و سبک زندگی انها اطلاع چندانی نداریم. تعامل با این افراد فرصت خوبی برای بهبود مهارت های ارتباطی ما فراهم می کند.سفر باعث می شود که از منطقه امن خودخارج شویم و خود واقعیمان باشیم و احساسات واقعی مان با دیگران مواجه شویم. و سایر افراد را نیز همانگونه که هستند بدون قضاوت بپدیریم و ببینیم کسانی هستند که مثل ما فکر نمی کنند مثل ما تصمیم گیری نمی کنند و زندگی متفاوتی دارند اما می توانیم با انها ارتباط برقرا کنیم و بدون پیش داوری و پیش زمینه ذهنی با آنها تعامل داشته باشیم.

5. افزایش سلامتی

در زندگی روزمره ممکن است بیش از اندازه درگیر مراقبت های بهداشتی باشیم اما سفرکردن فرصت خوبی است که کمی از این درگیری ها و وسواس های ذهی نسبت به تمیزی و بهداشت دوری کنیم، این وضعیت باعث می شود که با میکروارگانیسم های جدید مواجه شویم که باعث بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود . تعامل با مکان های جدید در سفر این فرصت را برای بدن فراهم می کند که آنتی بادی های جدید ترشح کند که موجب افزایش قدرت مقابله با بیماری ها و باکتری ها می شود.

همچنین در سفر سلامت روحی و فکری نیز افزایش می یابد، چرا که تعامل با محیط جدید باعث می شود ذهن دائما در معرض اطلاعات جدید قرار بگیرد و در حال پردازش باشد و به نوعی ورزش ذهنی ارزشمندی محسوب می شود.

6. آشنایی با سایر فرهنگ ها

یکی از مزایای مهم سفر کردن و بلیط هواپیما به کشور های خارجی آشنایی با آدم های مختلف از فرهنگ های مختلف است. سفر به ما می آموزد که بیشمار انسان وجود دارند که مانند ما فکر نمی کنند و اعتقادات کاملا متفاوت و حتی مخالف ما دارند، اما همه ما می توانیم در کنار هم با پذیرش این تفاوت ها به خوبی زندگی کنیم. دیدن سبک های مختلف زندگی و حتی سبک های مختلف سفر تجربه بسیار ارزشمندی است مثلا در هند مسافران زیادی را می بینیم که از قطارهای مسافربری آویزان هستند یا در کشورهای مدیترانه ای افراد زیادی در روی رودخانه ها زندگی میکنند . مشاهده این تفاوت های فرهنگی باعث افزایش افق دید می شود. در سفر با آشنایی و برقراری ارتباط با جوامع و فرهنگ های دیگر می توانیم به زندگی روزانه ی مردم از زاوایای مختلفی بنگریم. آشنا شدن به ما این امکان را می‌دهد تا از تقلید کورکورانه دور شویم و بهترین مسیر را انتخاب کنیم.

7. خودشناسی

در سفر یاد می گیرید که چگونه با تغییرات دست و پنجه نرم کنید و با هر شرایطی سازگار شوید. در شرایط متفاوت از زندگی همیشگی خود قرار می گیرید و می فهمید چه پتانسیل هایی دارید و چقدر قدرتمند هستید.در این مسیر توانایی حل مشکلات و عکس‌العمل‌های سریع بهتر می‌شود و درس‌های بیشتری از زندگی می‌گیرید.

در سفر یاد می گیرید که چگونه کنترل همه‌چیز را در دست بگیرید. این راه، مسیری برای تکامل و خودشناسی است. چیزی بهتر از چالش‌های سفر به شما این امکان را نمی دهد که نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و بدانید در چه زمینه هایی خوب هستید. سفر به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت را رشد دهید تا شکوفا شوند. هنر نه گفتن یکی از بزرگترین دستاوردهای سفر و گردشگری است. در سفر می اموزید که چگونه مستقل شوید و فقط روی خودتان حساب کنید.گاهی استعداد هایی دارید که از آن بی خبرید!

اگر بخش های مختلف شخصیت خود را زندگی نکنید نخواهید فهمید که در چه زمینه هایی نقطه ضعف دارید و در چه زمینه هایی عالی عمل می کنید، سفر این فرصت را برای شما فراهم می آورد.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند