تکمیل زنجیره فولاد درشرکت مجتمع ذوب آهن بیستون

کدخبر: 321972

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

شرکت مجتمع ذوب آهن بیستون در سال 1387 تاسیس و عملیات اجرایی این مجتمع در سال 1395، در سه فاز تولید انواع شمش فولادی، تولید آهن اسفنجی و نیروگاه تولید برق آغاز شد. مجتمع ذوب و احیاء یکی از شرکت های گروه صنعتی شکری است. این گروه در دهه 30 شمسی پایه­گذاری و در سال­های دهه 70 در حوزه فولاد گسترش پیدا کرد. تاسیس ذوب آهن بیستون به منظور تکمیل زنجیره تولید از سنگ آهن تا محصولات نهایی فولادی و همچنین تهیه مواد اولیه (شمش فولادی) کارخانجات نورد صورت گرفت.

شرکت مجتمع ذوب آهن بیستون شامل سه کارخانه اصلی تولید شمش فولادی (در حال بهره برداری)، تولید آهن اسفنجی (پروژه در حال احداث) و نیروگاه تولید برق (پروژه در حال احداث) و تأسیسات و تجهیزات وابسته می­باشد. این مجتمع با استفاده از دو دستگاه کوره القایی دو بوته­ای 30 تنی و یک دستگاه ماشین ریخته­گری پیوسته، ظرفیت تولید اسمی 200 هزار تن شمش فولادی در سال را دارد.

کارخانه فولادسازی این مجتمع شامل دو دستگاه کوره القایی دو بوته­ای هر کدام با ظرفیت 30 تن تولید مذاب با توان ترانس برق 12 مگاوات، یک دستگاه کوره پاتیلی 30 تنی با توان ترانس برق 7 مگاوات جهت تولید فولاد آلیاژی، یک دستگاه ماشین ریخته­گری پیوسته (CCM) دو خطه با قابلیت تولید اسمی 200 هزار تن شمش فولادی در سال با مقاطع 100 الی 200 میلیمتر تا طول 12 متر و سیستم جمع آوری غبار و دود کوره­های فولادسازی جهت جلوگیری از انتشار دود و غبار در محیط است.

کارخانه تولید آهن اسفنجی شامل یک دستگاه کوره دوار تولید آهن اسفنجی و کلیه تجهیزات و تأسیسات وابسته شامل آسیاب­های مخصوص ذغال سنگ و سنگ آهن، سیستم نقاله انتقال مواد اولیه، سیستم غبارگیر و ... که از طریق احیاء مستقیم سنگ آهن با استفاده از ذغال سنگ به روش SL/RN و بر اساس مصرف بهینه انرژی­های برق، آب و ذغال سنگ قادر به تولید آهن اسفنجی با ظرفیت اسمی 150 هزار تن در سال است که ضمن مصرف بهینه منابع، امکان استفاده از انرژی گرمایی خروجی فرآیند تولید آهن اسفنجی در تولید انرژی برق را دارد، می­باشد.

IMG_0431

نیروگاه برق این مجتمع نیز به صورت نیروگاه سیکل ترکیبی برق با توان تولید اسمی 12 مگاوات برق قادر به تبدیل آلاینده­ها و گازهای خروجی کوره احیاء مستقیم تولید آهن اسفنجی با دمای تقریبی 1000 درجه سانتیگراد به انرژی برق می­باشد که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت انرژی گرمایی حاصل از تولید آهن اسفنجی و تبدیل آن به انرژی پاک برق، از انتشار آلاینده­ها خودداری و در حفظ محیط زیست نقش مهمی دارد.

تاکنون بیش از 15000 میلیارد ریال در این مجتمع سرمایه گذاری شده است و فاز اول آن (کارخانه ذوب آهن و تولید شمش فولادی) با سرمایه گذاری 10000 میلیارد ریال در تاریخ 11/02/98 توسط ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر حسن روحانی، افتتاح شد.

این مجتمع به عنوان اولین شرکت فولادی قبل از شروع تولید و از ابتدای ساخت کارخانه، تدابیر و تجهیزات لازم برای حفظ محیط زیست را تهیه، پیاده سازی و راه اندازی کرده است. سیستم غبارگیر و جمع آوری دود و غبار کوره­های مجتمع ذوب آهن بیستون با صرف هزینه­های بالا نصب و راه اندازی شده تا به عنوان یکی از بروزترین روش­های کنترل و کاهش آلودگی­های زیست محیطی در صنعت فولادسازی از همان ابتدای راه­اندازی و شروع به کار کارخانه و همزمان با فرآیند تولید، دود و غبار ناشی از تولید مذاب را جمع آوری و از انتشار آلودگی در محیط جلوگیری کند.

IMG_9465_1

 این سیستم طراحی کشور انگلیس بوده که به همت مهندسین ایرانی و با مشاوره از متخصصین خارجی ساخت، نصب و راه اندازی شده است. دوده­های حاصل از سیستم غبارگیر در صنایع دیگر  قابل استفاده می­باشد که این موضوع ضمن بازیافت و جلوگیری از انبارش پسماند و انتشار دوده در محیط، باعث ایجاد ارزش افزوده و درآمد برای استان نیز میشود. سیستم با مکش قدرتمند، دود و غبار را از طریق نازل های خود (هود) که در دهانه کوره­ها نصب شده است،  به بخش فیلترها منتقل کرده و در قسمت فیلترها ذرات و غبار از هوا جدا و از طریق جریان هوای معکوس تخلیه و جمع آوری می­شود. پس از آن هوای غیر آلوده از طریق اگزوز وارد محیط میشود.

حوزه­های پسماند و بازیافت و مدیریت آب از حوزه­های با اولویت اول این مجتمع بوده است. بر این اساس در بخش مدیریت آب و پساب اقدامات موثری از قبیل بازچرخانی و تصفیه و استفاده مجدد از پساب­ها با استفاده از سیستم­ها و تجهیزات و مدیریت فرآیندها و نوآوری در طراحی صورت گرفته که منتج به کاهش مصرف آب به میزان چشمگیری شده است؛ به صورتی که قسمت اعظمی از نیاز آب از طریق بازچرخانی تامین می­شود و نیاز به برداشت از منابع آب را کاهش می­دهد. در این راستا گروه صنعتی شکری اقدام به ایجاد سیستم مدرن تصفیه فاضلاب با ظرفیت روزانه یکصد متر مکعب مشتمل بر واحدهای بی­هوازی از نوع FBBR، واحد هوازی از نوع RBC، واحد ته نشینی، واحد هاضم لجن از نوع بی­هوازی، واحد تزریق کلر و ایستگاه پمپاژ و استخر آب تصفیه است و همچنین دارای شبکه انتقال فاضلاب به طول 4 هزار متر که سرمایه­گذاری معادل یکصد و پنجاه میلیارد ریال به خود اختصاص داده است.

لازم به توضیح است که مراحل مهندسی، طراحی، مونتاژ، نصب و راه­اندازی و  ساخت پکیج­های تصفیه با حضور مشاورین و کارشناسان خبره توسط شرکت دانش بنیان جهان صنعت کرمانشاه، از شرکت­های گروه صنعتی شکری، انجام شده و اقدامات بخش سیویل توسط خود مجتمع صورت پذیرفته است. آب خروجی این سیستم تصفیه در بخش تولید و کشاورزی قابل استفاده است و فاکتورهای زیست محیطی را پوشش می­دهد. این سیستم به گونه­ای طراحی شده که امکان پرورش انواع آبزیان در استخر خروجی آب فراهم می­باشد و امکان پمپاژ به شبکه انتقال آبیاری قطره­ای بخش کشاورزی وجود دارد.

در کنار این فعالیت­ها برای حفظ و نگهداری از محیط زیست، این بار به منظور توسعه فضای سبز شرکت مجتمع ذوب­آهن بیستون اقدام به تهیه و کاشت 13000 نهال کرده است.

 از مهمترین نتایج حاصل از تاسیس و راه اندازی شرکت مجتمع ذوب آهن بیستون، در بخش خصوصی، تامین بخشی از شمش مورد نیاز کارخانه های نورد، توسعه اشتغال­زایی و محرومیت­ زدایی در منطقه و کارخانه های تولیدی در صنایع زیردستی و سایر بخش­ها از جمله حمل و نقل، خدمات و . . . است.

تاسیس این شرکت در راستای اهداف و برنامه­ های ملی و استانی بوده و توسط کارشناسان خبره و نخبه داخلی نظارت شده است. در حال حاضر حدود  1200 نفر در گروه صنعتی شکری و حدود590 نیروی کار در شرکت مجتمع ذوب آهن بیستون جهت تولید و تکمیل پروژه مشغول به فعالیت هستند. محصول این مجتمع به عنوان ماده اولیه واحد نورد مورد استفاده قرار گرفته و از خروج سالیانه میلیون ها ارز از کشور جلوگیری می­کند.

f97c1860-1bc3-471f-8ee5-07251f033ca5

بنیانگذاران و سهامداران گروه صنعتی- بازرگانی شکری با ایمان راسخ و توکل به خداوند متعال و در راستای اجرایی نمودن سیاست­های اقتصاد مقاومتی از هیچ اقدامی جهت توسعه اشتغال و افزایش رشد اقتصادی کشور فروگذار نبوده و با تمام توان در پی گسترش هر چه بیشتر فعالیت­های اقتصادی خود به منظور ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری خواهند بود.  

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما