چگونه بهترین پمپ دیافراگمی را انتخاب کنیم؟

کدخبر: 325593
از پمپ های محبوب امروزه دنیا است که در صنعت نقش بسزایی را برای انتقال طیف گسترده ای از سیالات ایفا می نماید.

پمپ های دیافراگمی با محرک برقی و بادی از جمله پمپ های کاربردی می باشد که با داشتن قابلیت های انحصاری مانند: قابلیت مکش سیال تا 8 متر، کارکرد خشک و مداوم، قابلیت انتقال سیالات خورنده، انتقال سیالات حاوی ذرات جامد معلق تا 15 میلی متر، تولید در متریال های گوناگون، انتقال سیالات ویسکوز، استهلاک پایین، قیمت مناسب، کارکرد ایمن، انتقال سیالات دوفازی، قابلیت حمل وغوطه وری در سیال، بخش جدایی ناپذیر از صنعت امروزه می باشد.

نحوه کارکرد پمپ های دیافراگمی

پمپ دیافراگمی از خانواده پمپ های جابه جایی مثبت بوده که با حرکت رفت و برگشت پیستون در یک طرف محفظه، دیافراگم رو به عقب رفته که باعث افت فشار شده و سیال را به درون محفظه مکش کرده و در طرف دیگر دیافراگم به سمت پوسته پمپ حرکت کرده که تراکم ایجاد شده باعث ایجاد فشار می شود در نتیجه سیالی با فشار بالا به سمت خروجی هدایت می شود.

فامکو1

برند های مطرح پمپ دیافراگمی

از برند های مطرح پمپ سازی دیافراگمی دنیا می توان به برند های ARO (آمریکا)، گراکو هاسکی (آمریکا)، فلویمک (ایتالیا)، یامادا (ژاپن)، آرگال (ایتالیا)، دبم (ایتالیا)، ویلدن (انگلستان)، دپا و لوتز (آلمان)، سند پایپر و آل فلو(آمریکا)، ریورویو (چین)، پومکار، رن و دیا (ترکیه) اشاره کرد.

انواع پمپ های دیافراگمی به صورت ذیل می باشد:

پمپ های دیافراگمی پلیمری (پلاستیکی): پمپ های دیافراگمی پلاستیکی با بدنه کاینار و پلی پروپیلن برای انتقال سیالات خورنده مانند اسید سولفوریک، اسید نیتریک، سود، آب ژاول، هیدروکلریک اسید و ... استفاده می شوند.

پمپ های دیافراگمی فلزی: پمپ دیافراگمی فلزی با بدنه آلومینیوم و استیل برای انتقال انواع حلال ها، سیالات حاوی اسلاری مانند بنزین، الکل، نفت، دوغاب، رنگ، لجن، روغن و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ دیافراگمی مخصوص صنایع غذایی: برخی از برند های مطرح پمپ سازی دیافراگمی، پمپ های دیافراگمی مخصوص صنایع غذایی و بهداشتی را روانه بازار کرده اند که تمامی استاندارد های لازم برای انتقال سیالات غذایی و دارویی مانند شکلات، رب، سس، کرم، انواع روغن های خوراکی، شربت و ... را دارا می باشند.

در ادامه مطالبی در خصوص مشخصات پمپ های دیافراگمی ارائه می گردد.

پمپ های دیافراگمی در سایز های ¼ تا 3 اینچ به صورت فلنچ، رزوه و یا کلمپ تولید شده است. محدوده دبی در این پمپ ها از 10 تا 1000 لیتر در دقیقه بوده و محدوده فشار کاری این پمپ ها تا حدود 8 بار می باشد. البته امروزه با پیشرفت این پمپ ها، پمپ های دیافراگمی تا فشار 16 بار به اصطلاح پمپ های دیافراگمی فشار قوی نیز روانه بازار گردیده است. پمپ های دیافراگمی بادی به صورت یک به یک می باشند که می توان فشار خروجی این پمپ ها را با تغییر فشار ورودی کمپرسور کنترل نمود.

زمانی که تهیه هوای فشرده امکان پذیر نباشد می توان از پمپ های دیافراگمی برقی استفاده نمود. در شکل زیر یک نمونه از پمپ های دیافراگمی برقی را مشاهده می نمایید.

فامکو2

پمپ های دیافراگمی فشار قوی نمونه ای جدید از پمپ های دیافراگمی بوده که با مسدود کردن یک طرف دیافراگم و استفاده به عنوان هوای فشرده نسبت فشار یک به دو داشته و با همان میزان فشار ورودی کمپرسور دو برابر فشار خروجی داشته که در شکل زیر یک نمونه از پمپ های دیافراگمی فشار قوی را مشاهده می نمایید.

فامکو3

هایپر صنعت فامکو در قالب سهامی خاص و با سرمایه بخش خصوصی فعالیت خود را در زمینهٔ مشاوره و فروش تجهیزات صنعتی آغاز کرده است. این شرکت در زمینه تامین انواع پمپ، الکتروموتور، هیدرولیک و پنوماتیک، ماشین آلات کشاورزی، تجهیزات ساختمانی، ژنراتور و برق صنعتی، لوله و شیر آلات صنعتی، بلبرینگ و کمپرسور فعالیت گسترده ای دارد.

شرکت فامکو بزرگترین تامین کننده پمپ های دیافراگمی ایران

واحد پمپ های صنعتی شرکت فامکو با فعالیت در زمینه تأمین انواع پمپ دیافراگمی در برندها، سایزها و متریال های مختلف، با به ‌کارگیری از کادری مجرب در زمینه تامین و مشاوره انتخاب صحیح پمپ های دیافراگمی، این پمپ ها را با قیمتی مناسب ارائه می نماید.

فامکو4

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید