معامله گران عقیده دارند که کاهش قیمت دلار ادامه می یابد

روز پر نوسان دلار در حضور پر رنگ بازارساز

کدخبر: 157327
یکشنبه چهارمین روز حاکم شدن روند کاهشی بر قیمت دلار بود. هر چند به دلیل صحبت های شب قبل رئیس کل بانک مرکزی و شتاب گرفتن کاهش قیمت دلار، بیشتر از سه روز قبل به چشم می آمد. با این حال روز یکشنبه بازار ارز دو چهره متفاوت در صبح و عصر داشت.

به گزارش اقتصادنیوز ، روند پرشتاب کاهش قیمت دلار در صبح یکشنبه موجب شد تا قیمت به سرعت وارد کانال 3900 و بعد از آن 3800 تومان شود. فشار انتظارات کاهشی که بیشتر از ناشی از فعالیت بازارساز ارزی در بازار بود موجب شد تا قیمت دلار تا 3830 تومان افت کند. این فشار تا حدود ساعت 3 بعد از ظهر حفظ شد اما از این زمان به بعد روند قیمت ها افزایشی شد و در نهایت دلار یک روز پرنوسان را با قیمت 3905 تومان در کف بازار به پایان برد.

به گفته فعالان، افزایش فروش ارز در معاملات پشت خطی انتهای روز شنبه و تقویت انتظارات کاهشی بازار تحت‌تاثیر اظهارات بازارساز از عوامل مهمی بودند که در افت قیمت اثرگذار شدند. با این حال، با ورود دلار به محدوده 3هزار و 830 تومان خرید‌های معامله‌گران فردایی بالا رفت تا این ارز در برابر افت بیشتر مقاومت کند. البته عده‌ای نیز کاهش عرضه بازارساز پس از ساعت یک بعدازظهر را عامل بازگشت قیمت عنوان کردند.

در این میان، برخی معامله‌گران اعتقاد دارند، افت قیمت دلار ناتمام مانده است و احتمال کاهش بیشتر قیمت وجود دارد. به گفته این عده، بازگشت قیمت دلار در روز یکشنبه تنها یک اصلاح قیمتی بوده است و پس از این اصلاح، باید در انتظار کاهش بیشتر بود. این در حالی است که گروهی دیگر باور دارند با توجه به فاصله‌گیری نرخ معاملات فردایی نسبت به معاملات نقدی در روز یکشنبه احتمال توقف روند کاهشی دلار وجود دارد. روز یکشنبه، برای اولین بار پس از کاهشی شدن روند دلار از روز چهارشنبه، نرخ دلار در معاملات فردایی بالاتر از قیمت این ارز در معاملات نقدی قرار گرفت. برخی از فعالان بازار اعتقاد داشتند، معامله‌گران فردایی که انتظار خروج دلار از سطح 3 هزار و 900 تومان را نداشتند، سعی می‌کردند با بالا آوردن قیمت ضرر خود را کاهش دهند.

رفت و برگشت قیمت دلار در روز یکشنبه در کنار افزایش دامنه نوسانات عده زیادی از معامله‌گران را سردرگم کرده و نا اطمینانی به پایداری قیمت‌های فعلی بالا رفته است. به گفته فعالان، در حال حاضر تعداد زیادی از معامله‌گران نسبت به آینده دلار دیدگاه مشخصی ندارند و معتقدند نمی‌توان نسبت به روند این ارز اظهار نظر چندانی نکرد. تحت‌تاثیر این نااطمینانی، روز یکشنبه فاصله قیمت خرید و فروش دلار در میان صرافی‌ها به بالای 50 تومان رسید و بخشی از معامله‌گران نیز ترجیح دادند تا مشخص شدن جهت قیمت تنها تماشاگر اتفاقات بازار باشند. روز یکشنبه، معاملات دلار با قیمت 3 هزار و 869 تومان کلید خورد که 71 تومان پایین تر از روز یکشنبه بود. بخش زیادی از این افت در معاملات پشت خطی ساعات انتهایی روز شنبه رخ داد.

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۱۷ اسفند

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۱۷اسفند در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است…

از دست ندهید
بلیط هواپیما