کدخبر: ۱۵۷۹۱۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دلار ۳۹۶۰ تومانی خریدار نداشت

کاهش عطش سفته بازی در بازار ارز

در روزی اعلام شد بانک ها رسما خرید و فروش ارز نرخ آزاد را آغاز کرده اند، قیمت دلار در مسیر کاهش دامنه نوسان پیش رفت. هر چند دفعات نوسان و تغییر قیمت دلار به نسبت دو روز آخر هفته گذشته بیشتر بود اما دامنه نوسان اندک آن این سیگنال را به بازار می داد که بخش زیادی از انرژی افزایشی دلار تخلیه شده است و می توان به ثبات قیمت و حتی کاهش در روزهای آینده امیدوار بود.

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت دلار روز گذشته در بازه 3930 تا 3955 تومان در کف بازار نوسان داشت. سقف قیمت در صرافی ها نیز 3960 تومان بود که کاهش فاصله سقف و کف قیمت خود می تواند یک نشانه مثبت برای ثبات قیمت دلار در روزهای آینده باشد.

به گفته فعالان، عرضه مناسب در بازار موجب می‌شد که دلالان با دقت زیادی در نزدیک سقف قیمت وارد بازار نشوند. این در حالی بود که بالا بودن نسبی نرخ حواله درهم مهم‌ترین عاملی بود که انتظارات معامله‌گران بازار داخلی را افزایشی می‌کرد و موجب می‌شد که در بازار از کف 3 هزار و 930 تومان به خوبی حمایت شود. به این ترتیب دلار در نخستین روز هفته در مقایسه با پنجشنبه گذشته تغییر خاصی را به خود ندید.

در ابتدای اولین روز هفته، تعدادی از معامله‌گران ارزی قیمت فروش دلار خود را 3هزار و 960 تومان اعلام کردند؛ با این حال هیچ فردی حاضر نشد که با این قیمت اقدام به خرید کند و در نهایت این ارز معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 955 تومان آغاز کرد. پس از این در نیم ساعت ابتدایی روز، قیمت دلار با شدت زیادی در مسیر کاهشی قرار گرفت و تا محدوده 3 هزار و 930 تومان پایین رفت. حتی در معاملات فردایی، شاخص ارزی اعداد پایین‌تری را نیز تجربه کرد. با این وجود، دلار با سرعتی بیش از میزانی که در مسیر کاهشی قرار گرفته بود، به مسیر افزایشی بازگشت و حدود ساعت 12:30 ظهر، تقریبا در سطح قیمت ابتدای روز قرار گرفت. پس از تجربه این قله و دره قیمت، دلار در ساعات باقی مانده روز نیز چند نوسان رفت و برگشتی را تجربه کرد. با این حال، بهای این ارز هیچ‌گاه از دامنه روزانه 3 هزار و 930 تا 3 هزار و 955 تومان خارج نشد، به‌عبارت دیگر می‌توان گفت بهای دلار در بازه قیمت یاد شده دچار زیگزاگ قیمتی شد.

در این میان، یکی از نکات مهمی که در بازار روز شنبه جلب توجه می‌کرد، رعایت سقف و کف قیمت از سوی دلالان بود. به گفته فعالان، سفته بازان در بازه 3 هزار و 930 تا 3 هزار و 955 تومان حضور فعالی داشتند ولی زمانی که قیمت به سقف و کف نزدیک می‌شد، تحرکات خود را کاهش داده و از خرید و فروش های هیجانی خودداری می کردند. این در حالی بود که کشش ذهنی عده‌ای از دلالان بازار همچنان به‌سوی قیمت‌های بالاتر است. بالا بودن ارزش نرخ حواله درهم و انتظاراتی که پیرامون موضع گیری های دونالد ترامپ در میان برخی معامله‌گران بازار وجود دارد، از عواملی است که آنها را به رشد قیمت امیدوار می‌کند. این انتظارات در حالی وجود داشت که روز شنبه نرخ حواله درهم از مرز هزار و 100 تومان پایین رفت.