کدخبر: ۱۵۹۸۶۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

انتظارات برای عرضه دلار شرکت ها به بازار افزایش یافت

دست بسته نوسان گیران در بازار ارز

قیمت دلار همچنان با شیبی ملایم در مسیر کاهش حرکت می کند. پول خارجی محبوب بازار ارز دیروز در بازه کوچک ۱۰ تومانی نوسان کرد و در نهایت هم با قیمت ۳۸۶۲ تومان به کار خود پایان داد. کم شدن دامنه نوسان موجب فروکش کردن فعالیت سفته بازانی شد که نوسان گیری از قیمت دلار را سخت تر از هر روز دیگری در دو ماه اخیر می دیدند.

به گزارش اقتصادنیوز ، روز یک شنبه، دلار معاملات خود را با کاهش قیمت آغاز و به سمت سطح 3 هزار و 850 تومان حرکت کرد. در دومین روز هفته، قیمت دلار معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 859 تومان شروع کرد که کاهشی 7 تومانی نسبت به قیمت روز شنبه داشت. در ادامه روز، قیمت دلار در معاملات فردایی با سرعت بیشتری کاهشی شد و حتی پیش از ساعت 11 صبح برای لحظاتی به زیر مرز 3 هزار و 850 تومان رفت.

با این حال، معامله‌گران نقدی در برابر افت دلار به زیر سطح شده مقاومت کردند و حتی در ادامه روز قیمت را به محدوده 3 هزار و 860 تومان بازگرداندند. به گفته برخی معامله‌گران، این مقاومت در معاملات دلار فردایی نیز وجود داشت؛ به‌طوری‌که زمانی که قیمت به محدوده 3هزار و 840 تومان وارد شد، لفظ فروش بیشتر برای بسته‌های صد هزارتایی صورت گرفت، حال آنکه لفظ خرید بیشتر برای بسته‌های 500 هزارتایی بود.

در 2 روز ابتدایی هفته، دامنه نوسانات دلار به شدت کاهش یافته است و عمدتا نوسانات این ارز در بازه‌ای 15 تومانی به ثبت رسیده است. این در حالی است که در هفته‌های گذشته تغییرات قیمت دلار نسبتا بیشتر و زمینه نوسان‌گیری در بازار بیشتر بود. به گفته فعالان، با کاهش دامنه نوسانات در هفته جاری، انگیزه معامله‌گران ارزی در بازار کاهش پیدا کرده و حجم معاملات نیز پایین‌تر آمده است.

به گفته یکی از معامله‌گران، روزهای شنبه و یکشنبه فضای بازار به اندازه‌ای کم تحرک بود که میزان سودگیری دلالان بسیار کاهش پیدا کرد. به گفته فعالان، کاهش تقاضای احتیاطی، کنترلی و تجاری از مهم‌ترین عواملی هستند که زمینه‌ساز کاهش فعالیت دلالان ارزی شده است.

در کنار این، روز یک شنبه، نرخ حواله درهم به زیر محدوده هزار و 60 تومان رفت و با کاهش قیمت خود انتظارات معامله‌گران در بازار داخلی را تحت‌تاثیر قرار داد. در دومین روز هفته، نرخ حواله درهم با 5 تومان افت به قیمت هزار و 59 تومان رسید. همزمان، ارزش دلار در کشورهای همسایه تغییرات چندانی را تجربه نکرد تا از این سو نیز قیمت دلار تحریک نشود.

به گفته شماری از بازیگران با تجربه بازار، متغیر دیگری که به احتمال زیاد در میان مدت بازار ارز را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد، افزایش فروش ارز شرکت‌های تجاری در پایان سال خواهد بود. به گفته این دسته، به‌طور سنتی شرکت‌های تجاری برای پرداخت تعهدات ریالی خود در انتهای سال اقدام به فروش دلار می‌کنند.