کدخبر: ۱۹۳۴۸۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سکه با کمک شاخص ارزی افزایشی شد

عوامل سه گانه ثبت رکورد جدید قیمت دلار

در دومین روز هفته، دلار برای دومین بار در سال جاری از مرز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان عبور کرد. روز یکشنبه، شاخص بازار ارز ۱۵ تومان افزایش را به ثبت رساند و به قیمت ۴ هزار و ۲۱۲ تومان رسید. پیش از این دلار قیمت بالاتری را در تاریخ خود تجربه نکرده بود.

به گزارش اقتصادنیوز ، به گفته فعالان، افزایش تقاضا برای خرید دلار نقدی، بالا رفتن حجم خرید معامله‌گران فردایی و رشد نرخ حواله درهم سه عاملی بودند که زمینه‌ساز دومین عبور دلار از کانال ۴ هزار و ۲۰۰ تومان شدند. سه‌شنبه گذشته نیز شاخص بازار ارز برای اولین بار از مرز ۴هزار و ۲۰۰ تومان عبور کرده بود. رشد بهای دلار، سطح قیمت سکه تمام بهای آزادی را نیز بالا آورد.

در نوزدهمین روز آذرماه، سکه توانست ۱۰ هزار تومان رشد کند و خود را به قیمت یک میلیون و ۴۱۵ هزار تومان برساند. این رشد در شرایطی به ثبت رسید که بهای اونس در بازارهای جهانی روز جمعه زیر مرز هزار و ۲۵۰ دلار بسته شده بود. عده‌ای اعتقاد داشتند سکه‌بازان تلاش کردند از اهرم دلار برای بالا بردن قیمت استفاده کنند، چرا که می‌خواستند سکه را به بالاترین قیمت به فروش برسانند. این در حالی است که عده دیگری باور داشتند سکه‌بازان به قصد فروش قیمت را بالا نبردند و حتی شماری از آنها انتظار دارند با رشد بیشتر دلار قیمت سکه نیز افزایش بیشتری را تجربه کند.

شروع افزایشی دلار

روز یکشنبه دلار معاملات خود را در کانال ۴هزار و ۲۰۰ تومان کلید زد. در دومین روز هفته، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان آغاز کرد که افزایشی ۳ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز شنبه داشت. شروع دلار در کانال جدید تحرکات معامله‌گران در ابتدای روز را چنان بالا برد که ساعت ۱۲ ظهر قیمت تا ۴ هزار و ۲۲۰ تومان رشد کرد.

پس از رسیدن به این نقطه بازار کمی آرام گرفت و قیمت در دامنه ۴هزار و ۲۱۰ تا ۴ هزار و ۲۱۸ تومان تغییرات خود را به ثبت رساند. در بازار موازی نیز سکه با افزایش قیمت ۷ هزار تومانی و با نرخ یک میلیون و ۴۱۲هزار تومان آغاز به کار کرد. سکه نیز تا قیمت یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان رشد کرد، ولی در نهایت در میانه کانال یک میلیون و ۴۱۰هزار تومان به کار خود پایان داد. قیمت سکه در ساعات انتهایی روز افت بیشتری کرد.

امتناع از فروش ارز

در یک ساعت ابتدایی روز یکشنبه کمتر معامله‌گری حاضر به فروش دلار بود. همزمان روند افزایشی قیمت دلار و عبور این ارز از مرز ۴هزار و ۲۰۰ تومان خریدهای فنی معامله‌گران را بالا برده بود. به گفته یکی از بازیگران حجم خریدها به اندازه‌ای بالا بود که در مقاطعی بازار را با کمبود ارز مواجه کرد.

حتی یکی از بازیگران باتجربه بازار عنوان کرد، روز گذشته یکی از صرافی‌های بانکی اقدام به عرضه ۳ میلیون دلار کرد، ولی همچنان میزان تقاضا در سطح بالاتری قرار داشت. البته عده دیگری از معامله‌گران دیدگاه متفاوتی داشتند. آنها اعتقاد داشتند، با توجه به افزایش نرخ حواله درهم و رسیدن آن به میانه محدوده هزار و ۱۵۰ تومان افزایش روز یکشنبه دلار غیرقابل اجتناب بود. 

عده‌ای در بازار باور داشتند، قیمت دلار در بودجه ۹۷ زیر سطح انتظارات معامله‌گران بسته شد. از نظر این دسته از فعالان، این موضوع موجب شد که تب و تاب معامله‌گران غیررسمی تا حدی کاهش یابد. با وجود عبور دلار از مرز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان، میزان نوسانات این ارز در آذرسال جاری بسیار کمتر از این مقطع زمانی در سال‌های گذشته بوده است.