با حضور رییس مجلس شورای اسلامی؛

سه طرح صنعتی شرکت فولاد غرب آسیا به بهره‌برداری رسید

کدخبر: 235812
اقتصادنیوز: سه طرح صنعتی در شرکت فولاد غرب آسیا عصر روز پنج‌شنبه و در پایان هفته دولت با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، استاندار قم و برخی دیگر از مقامات کشوری و استانی به‌طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش اقتصادنیوز گروه بنگاه‌ها؛ همتی که بخش صنعت استان قم را سربلند کرد و این مجموعه پس از تجربه دو سال رکود حالا محصولات خود را به اروپا صادر می‌کند. 

نخستین پروژه، تصفیه‌خانه پساب صنعتی بود که این تصفیه‌خانه روزانه 500 مترمکعب آب آلوده به انواع اسید و روغن را تصفیه می‌کند و آن را به آب کشاورزی تبدیل خواهد کرد که پنج میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شد.

همچنین با انجام مطالعات فنی و اقتصادی و تهیه طرح تکمیلی، استفاده مجدد از آب تصفیه شده در چرخه صنعتی در دست اقدام است.

به منظور تولیدات خاص، تصمیم به تولید ورق‌های سرد با تلورانس عرضی زیر یک میلی‌متر گرفته شد که برای رسیدن به این هدف بزرگ اقدام به تهیه، نصب و راه‌اندازی خط تولید اسلیتینگ با توانایی لب‌زنی و برش طولی ورق‌های گرم با تلورانس عرضی زیر یک میلی‌متر برای مصرف در صنایع خودروسازی، پروفیل‌سازی، بشکه‌سازی، لوازم خانگی و صنایع فولاد شد.

دومین پروژه خط اسلیتینگ با اعتبار 7 میلیارد تومان و ظرفیت ۱۲۰ هزار تن در سال است که برای ۱۲ نفر به‌صورت مستقیم و برای ۲۵ نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی داشته است.

پروژه سوم هم خط هیدروژن کارخانه فولاد غرب آسیا بود که سوخت مورد نیاز برای کارخانه را تامین می‌کند، این طرح 650 هزار یورو و یک میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه داشت.

همچنین 30 قطعه اساسی موردنیاز کارخانه فولاد غرب آسیا که به دست مهندسان این کارخانه ساخته شد، با حضور لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به نمایش درآمد و کارخانه فولاد غرب آسیا تا 85 درصد به لحاظ قطعات یدکی از واردات بی‌نیاز شد.

پس از افتتاح پروژه‌های شرکت فولاد غرب آسیا و بازدید لاریجانی از بخش‌های مختلف این شرکت، جشن دستیابی به تولید 40 هزار تن شرکت فولاد غرب آسیا با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

فولاد غرب آسیا می‌تواند ظرفیت تولید خود را به ۸۰۰ هزار تن در سال برساند.

نادر سلیمانی مدیر عامل شرکت فولاد غرب آسیا در ابتدای این مراسم با اشاره به حمایت مدیران استان قم از شرکت فولاد غرب آسیا اظهار کرد: استاندار قم و مدیر بانک سپه حمایت زیادی از شرکت فولاد غرب داشتند و این حمایت موجب احیای دوباره شرکت فولاد غرب آسیا و رسیدن به ظرفیت کامل این شرکت شد.

وی بیان کرد: تلاش کردیم تا قطعات مورد نیاز بخش‌های مختلف شرکت فولاد غرب آسیا به کمک جوانان و متخصصان در همین شرکت ساخته شود که این امر موجب شده است در صورت بروز مشکل در قطعات واحدهای مختلف، نگرانی از بابت جایگزینی قطعات نداشته باشیم.

مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا افزود: هم‌اکنون ظرفیت تولید از 50 هزار تن به 500 هزار تن در سال رسیده است و شرکت 600 نیرو دارد. شرکت فولاد غرب آسیا دارای بدهی مالیاتی و بدهی معوقه بانکی نیست، به دنبال افزایش ظرفیت شرکت تا 800 هزار تن زیر سقف هستیم و در صورت حمایت امکان تحقق این افزایش ظرفیت و جذب 360 نیروی دیگر تا دو سال آینده وجود دارد.

سلیمانی با اشاره به طرح تولید فولاد گالوانیزه در شرکت فولاد غرب آسیا اظهار کرد: این طرح با ظرفیت تولید 250 هزار تن در سال، 340 نفر اشتغال‌زایی دارد و پیشرفت فیزیکی طرح 30 درصد است.

وی تاکید کرد: با بومی‌سازی قطعات یدکی به میزان 5 میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی صورت گرفت.

وی ادامه داد: رمز موفقیت طرح احیای شرکت فولاد غرب آسیا حمایت از نیروی انسانی در این شرکت بود. پرداخت به روز حقوق در شرکت انگیزه نیروها برای کار را دو برابر کرد.

با اعتماد به توان داخلی می‌توان به رشد اقتصادی رسید

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم افتتاح تصفیه‌خانه پساب صنعتی و تولید هیدروژن شرکت فولاد غرب آسیا و جشن دستیابی به تولید 40 هزار تن ظرفیت این شرکت در قم با ابراز خرسندی از وضعیت فعلی کارخانه در رفع مشکلات تولید عنوان کرد: شرکت فولاد غرب آسیا با آشفتگی‌های مالی و نابسامانی‌هایی مواجه بود که به همت مسوولان و شرکت به مسیر جدیدی برای تولید دست یافت.

علی لاریجانی افزود: تلاش مدیر عامل شرکت و حمایت‌های استانداری منجر به رفع موانع شد و امروز شرکت فولاد غرب آسیا بسیاری از گرفتاری‌های مالی را پشت سر گذاشته است.

وی با تاکید بر ضرورت جذب سرمایه‌گذاری داخلی در چرخه تولید بیان کرد: باید زمینه سرمایه‌گذاری در ایران را تسهیل کرد تا بتوان به توسعه دست یافت.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به توانمندی این شرکت در رفع موانع، گزارش‌ها حکایت از تمایل بانک سپه برای سرمایه‌گذاری در این شرکت دارد؛ حمایت بانک‌ها از تولید بخش زیادی از مشکلات را رفع می‌کند.

وی افزود: در حال حاضر شرکت از نظر نیروی انسانی و پرسنل و تامین مواد اولیه و تولید در شرایط خوبی به سر می‌برد؛ البته باید حمایت‌ها نیز تداوم داشته باشد.

لاریجانی اظهار کرد: در شرایط فعلی، با اعتماد به توان داخلی و برنامه‌ریزی منسجم می‌توان به رشد اقتصادی رسید؛ دیدن چرخه تولید و تامین رنجیره نیازها در کشور در این مجموعه لذت‌بخش است باید با کاهش هزینه‌ها و استفاده از تکنولوژی توانمندی داخلی را اثبات کرد.

وی با اشاره به کیفیت تولیدات شرکت طبق استانداردهای جهانی گفت: خودروسازان داخلی باید به سمت و سوی استفاده از تولیدات داخلی بروند، چرا‌که کیفیت این ورق‌ها مطلوب است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: خودروسازان داخلی نباید به سمت واردات بروند؛ با حمایت از تولیدات داخلی می‌توان اقتصاد مقاومتی را تحقق بخشید.

وی بیان کرد: اگر کشورهای خارجی درصدد ایجاد سختی‌های اقتصادی برای کشورمان هستند باید با هوشیاری و وحدت ملی و پرهیز از درگیری‌های داخلی و خودباوری این سختی‌ها را پشت سر گذاشت.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در کشور ما ظرفیت‌های فراوانی در تولید به ویژه در تامین نیروی متخصص وجود دارد و با این شرایط نباید نگاه ما به واردات باشد.

وی در مورد تلاطم‌ها و نوسان ارزی نیز عنوان کرد: این نوسانات قدرت تصمیم‌گیری در فعالیت‌های اقتصادی را با مشکلاتی همراه ساخته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در این وضعیت مجلس اصرار دارد نظام ارزی کشور نمی‌تواند تک‌نرخی باشد و باید تعادل ارزی از سوی خریدار و فروشنده در بازار ایجاد شود.

وی بیان کرد: با توجه به جلساتی که سران قوا داشتند وضعیت بازار و نوسانات ارزی به خوبی در حال رصد است و امیدواریم بتوان مشکلات تولید را در ارتباط با نوسانات ارزی از میان برد.

لاریجانی با تاکید بر ضرورت شناخت مسیر آینده کشور و ارزیابی مشکلات عنوان کرد: نباید در تصمیماتی که موجب پیشرفت کشور می‌شود تعلل کرد.

وی در ارتباط با مسائل هسته‌ای کشور تصریح کرد: مهم‌ترین هدف در مذاکرات هسته‌ای حفظ دانش هسته‌ای و کاهش فشارهای اقتصادی بود. در وضعیتی که بنا داشتند در مسائل هسته‌ای جمهوری اسلامی مشکلاتی را ایجاد کنند کشور ما داهیانه وارد عمل شد هر چند از همه ظرفیت‌ها نیز در این بازه زمانی استفاده نکردیم.

وی عنوان کرد: امروز وضعیت بهتر شده است. قبل از مذاکرات بانک‌ها از جمله بانک سپه در تحریم به سر می‌برد که پس از مذاکرات هسته‌ای رفع تحریم شد و فضای خوبی برای مراودات بانکی ایجاد شد.

به گفته لاریجانی، خروج آمریکا از برجام بی‌انضباطی‌های بین‌المللی ایجاد می‌کند. در این مقطع کشورهای اروپایی اعلام کردند ایران نیز می‌تواند چنین رویکردی داشته باشد اما بهتر است بماند تا شرایط برای همکاری‌های جدید فراهم شود.

وی تصریح کرد: هر چند جمهوری اسلامی ایران نیز چنین رویکردی را قبول نداشت اما برای اینکه فشار اقتصادی بر مردم کمتر شود پیشنهاد اروپایی‌ها را پذیرفتیم. ما بر آنیم از ظرفیت دیپلماسی برای رشد صنعت و تولید در کشور استفاده کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید دید کشورهای اروپایی تا چه حدی بر سر قول‌های خود استوار هستند و به اصطلاح چند مرده حلاجند البته نمی‌شود سرنوشت ملت را به قول‌های آنها گره زد.

لاریجانی بیان کرد: در رابطه با مشکلات اقتصادی کشور باید به سمت جذب سرمایه‌گذاری باشیم و بازنگری جدی بر برخی از قوانین در روند تولید صورت گیرد در شورای سران قوا برخی از قوانین مورد بازنگری قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: باید سرمایه در گردش کارخانه‌ها افزایش پیدا کند اگر چه در این وضعیت بانک‌ها به داد تولید نمی‌رسند و سود بانکی بالاست دوسال قبل مرکز پژوهش‌های مجلس و دولت اعلام کردند مشکل بانک‌ها باید حل شود تا بتوان بر چالش‌های فعلی فائق آییم.

خودروسازان واهمه‌ای در استفاده از تولیدات داخلی نداشته باشند 

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در حاشیه بازدید از شرکت فولاد غرب آسیا و افتتاح تصفیه خانه پساب صنعتی و تولید هیدروژن در این مجموعه در جمع خبرنگاران، عنوان کرد: خودروساز‌ها باید از ورق‌های تولید داخل استفاده کنند و واهمه‌ای در استفاده از تولیدات داخلی نداشته باشند، چرا‌که کیفیت مطلوبی طبق استانداردهای روز در تولید وجود دارد.

لاریجانی افزود: اگر از این قطعات داخلی استفاده شود زنجیره‌های چرخه تولید کشور به هم وصل می‌شود این شرکت حتی برای پساب هم فکری کرده تا مشکل زیست‌محیطی ایجاد نشود همچنین در اشتغال ظرفیت حضور 150 نفر را به وجود آورده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:شرکت فولاد غرب آسیا طرح توسعه هم دارد خوشبختانه کار سنجیده‌ای انجام شد و نتیجه داد اینها نمونه‌ای از مصادق اقتصاد مقاومتی است.

وی گفت: بخش‌هایی که می‌تواند زنجیره تولید کشور را کامل کند منجر به اشتغال و رشد صنعت می‌شود امروز روحیه کارکنان شرکت خوب است و علاقه دارند پیشرفت کنند آنها با همت خودشان نشاط دارند.

لاریجانی افزود: امید است بخش‌های داخلی کشور این سبک تولید را مورد توجه قرار دهند و خودروسازان از این ظرفیت استفاده کنند در جلساتی که برگزار شد حمایت‌هایی از شرکت صورت گرفت این شرکت قابلیت توسعه دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد نوسانات ارزی عنوان کرد: نوسان نرخ ارز در تولید تاثیر گذاشته است شورای سران قوا تصمیماتی را گرفته‌اند و با ایجاد بازار ثانویه ارز ثبات نسبی ایجاد شد.

وی تصریح کرد: برای تقویت صنایع تولیدی باید بودجه در گردش باشد و بانک‌ها به کمک تولید بیایند، هر‌چند در ابتدا باید مشکلات بانک‌ها حل شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این ثبات موجب صادرات می‌شود؛ باید برای تولید داخلی سرمایه‌گذاری کنیم و اکنون با توجه به شرایط ارزی کشور اضطرارا این دوره گذار می‌تواند حجم سرمایه‌گذاری داخلی را افزایش دهد.

وی تصریح کرد: افزایش اشتغال‌زایی با واگذاری پروژه‌های نیمه کاره دولتی به بخش خصوصی امکان‌پذیر است، بی‌شک فشارهای اقتصادی فرصتی برای بازسازی اقتصاد در کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طرح‌های تشویقی منجر به افزایش اشتغال‌زایی و تولید می‌شود 10 سال معافیت مالیاتی برای تولیدکنندگان در نظر گرفته می‌شود نیاز نیست که بلافاصله منابع اولیه را پرداخت کنند، البته منابعی در اختیار تولید قرار می‌گیرد.

وی در مورد قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بورس کالا افزود: قیمت‌گذاری نباید دستوری باشد و فولاد باید بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا و طبق سازوکار بازار ثانویه عرضه شود و اگر مشکلی هست باید حل شود.

تبادل ارزی 6 میلیارد دلاری بانک سپه در دو سال و نیم اخیر 

محمد کاظم چقازردی مدیر عامل بانک سپه در ادامه این مراسم با اشاره به وضعیت نظام بانکی اظهار کرد: این نظام با چالش‌هایی از جمله اضافه برداشت از بانک مرکزی مواجه است، اما بانک سپه نه اضافه برداشت از بانک مرکزی و نه بدهی به این بانک دارد و در بانک سپه نیاز به نقدینگی بانک‌های دیگر را برطرف کردیم.

وی افزود: بانک سپه در دو سال و نیم اخیر 6 میلیارد دلار تبادل ارزی داشت و در این بانک بیش از 12 میلیارد دلار تامین مالی برای بخش صنعت و معدن از جمله پالایشگاه بیدبلند انجام دادیم، بانک سپه جزو سه بانک برتر در پرداخت تسهیلات در طرح رونق تولید بود.

مدیر عامل بانک سپه خاطرنشان کرد: شرکت فولاد غرب آسیا هنوز در حال زیان‌دهی است، اما در حال خارج شدن از زیان‌دهی است و در صورت داشتن طرح مالی از طرح توسعه آن حمایت می‌کنیم، همچنین باید سهامداران شرکت هم از آن حمایت کنند.

شرکت فولاد غرب آسیا به اهتمام سرمایه‌گذاران خصوصی و با تکیه بر تجربه‌ مدیران ارشد فولاد مبارکه در سال 1383 برای اجرای پروژه نورد ورق سرد به ظرفیت 550 هزار تن در سال با ضخامت نهایی 18/0 تا 3 میلی‌متر، عرض 600 تا 1700 میلی‌متر و وزن هر کلاف 6 تا 30 تن با استانداردهای بین‌المللی، در زمینی به مساحت 53 هکتار و زیربنای 40 هزار متر مربع در استان قم، 30 کیلومتری شهرستان دلیجان تاسیس شد. عمده‌ محصولات این پروژه در صنایع خودروسازی، لوازم خانگی، پوشش ساختمان‌ها، ورق‌های رنگی، ورق‌های گالوانیزه، قوطی‌سازی برای صنایع بسته‌بندی مانند رنگ روغن‌های صنعتی، کنسروسازی و... مصرف می‌شود.

تیتر یک
  • مشاور نماینده احتمالی بایدن در امور ایران ارائه کرد؛

    اقتصادنیوز: علی واعظ، مشاور ارشد رابرت مالی، گزینه جو بایدن برای نمایندگی ویژه امور ایران ضمن بیان اینکه «دامنه تأثیر…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید