کدخبر: ۲۳۶۶۴۲ لینک کوتاه

اقدامات اروپا شرکتی را مجبور به ماندن در ایران نمی‌کند

ژان ایو لودریان در پاسخ به این سوال که «آیا با خروج آمریکا، برجام هنوز هم زنده است؟» هیچ پاسخی نداد و در ارزیابی تأثیرات عملی اقدامات اروپا برای ترغیب ایران به ماندن در برجام گفت که این کارها نمی‌تواند هیچ شرکت اروپایی را به بازگشت به ایران مجبور کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «ژان ایو لو دریان» وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگو با یک نشریه فرانسوی در خصوص تأثیر اقدامات اروپا برای نگاه داشتن ایران در برجام و توقعات متقابل اروپایی‌ها سخن گفت.

فرانسه یکی از طرف‌های مذاکره ایران در مذاکرات طولانی منجر به انعقاد توافق هسته‌ای بود؛ این کشور در مواجهه با اصرار «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بر خروج از برجام، بارها بر لزوم نگاه داشتن این توافق بین‌المللی تأکید کرده است.

فرانسوی‌ها البته در ماه‌های اخیر، در کنار این حمایت لفظی از برجام، مسائل نامرتبطی هم را در خصوص فعالیت‌های موشکی ایران مطرح کرده‌اند که وزارت خارجه جمهوری اسلامی، در پاسخ به آنها از حق تهران برای داشتن برنامه موشکی دفاعی دفاع کرده است.

خبرنگار «اینتر فرانس» در مصاحبه امروز از لودریان پرسید که در برابر اقدام آمریکا به بازگراندن تحریم‌ها «آیا شما فکر می‌کنید که کماکان می‌توان توافق هسته‌ای را زنده نگاه داشت؟»

لودریان در پاسخ گفت: «ما در خصوص مسئله ایران با آلمان، بریتانیا، چین و روسیه همکاری می‌کنیم چون ما در کنار اتحادیه اروپا، امضاکنندگان توافق وین هستیم. فکر می‌کنیم توافق وین توافق خوبی بود چون از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کرد و هنوز هم جلوگیری می‌کند.»