کدخبر: ۲۶۴۴۳۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مارتین ولف؛

دکمه «ایست» انقباض پولی در آمریکا

اقتصادنیوز: ​«مارتین ولف»، مشاور ارشد اقتصادی گروه فایننشال‌تایمز سرمقاله این هفته خود را به بررسی توقف رشد نرخ بهره فدرال‌رزرو اختصاص داده است. همان‌طور که از شواهد پیرامون عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی مشخص شده است، سرمایه‌های نگران به‌دنبال جایگزین امنی برای روزهای پرتنش در بازارهای جهانی می‌گردند.

به گزارش اقتصادنیوز، بازار پرنوسان و نزولی وال‌استریت در ماه آخر سال ۲۰۱۸ میلادی بسیاری از سرمایه‌گذاران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به‌شدت نیازمند یافتن محل سرمایه‌گذاری برای پوشش زیان روزهای ملتهب بازار کرده است. با اینکه بازارهای جهانی سهام هفته خوبی را سپری کرده‌اند؛ اما شاخص‌های بازار آتی وال‌استریت در محدوده منفی قرار گرفته‌اند و نوید افت وال‌استریت در بازار شب جمعه را به سرمایه‌گذاران منتقل می‌کنند. بازار اوراق خزانه‌داری آمریکا یکی از گزینه‌های جایگزین محسوب می‌شود؛ اما این بازار نیز بازدهی ماه قبل خود را از دست داده است و جذابیت خاصی ندارد. اوراق زمانی که ارزان هستند سود بیشتری نیز خواهند داشت. در چنین حالتی خریداران با ریسک کم برای بازدهی اندک به خرید این اوراق روی می‌آورند. پس از آنکه رشد تقاضای اوراق زیاد شد، بهای آن افزایش می‌یابد و بالطبع بازدهی کمتری نصیب خریداران خواهد شد. با توجه به نزول بازدهی اوراق خزانه ۱۰ساله و ۲ساله (به‌عنوان مهم‌ترین ملاک‌ها در این شرایط) که ظرف یک سال از ۱۰ درصد نیز تجاوز کرده است، به این ترتیب، بازار اوراق دیگر برای سرمایه‌های نگران مکان امنی نخواهد بود؛ به‌ویژه با نرخ سود اوراق ۱۰ ساله‌ای که در۷۲/ ۲ درصد به ثبت رسیده باشد.

زمانی که یلن به مدت ۱۲ ماه روند رشد نرخ بهره‌ای را که از اواسط سال ۲۰۱۵ میلادی کلید خورده بود متوقف کرد، بازارهای سهام ریکاوری خوبی به نمایش گذاشتند و از شدت نوسانات دنباله‌دار این بازار نیز کاسته شد. تجربه این دوره درصورتی‌که اتفاق بیفتد می‌تواند به ۱۲ ماه توقف دوره یلن شباهت داشته باشد؛ اما زمان مشخصی برای توقف تعیین کردن، ریسک‌های خود را به همراه خواهد داشت. وضعیت بازارهای آمریکا درحال‌حاضر، متفاوت با شرایط سال ۲۰۱۶ میلادی است و زمان توقف رشد نرخ بهره باید به‌صورت مهندسی‌شده و با رصد موثر فدرال‌رزرو طرح‌ریزی شود، در غیر این حالت، تجربه سال ۲۰۰۶ میلادی نتیجه عملکرد توقف در دوره پاول خواهد بود.