کدخبر: ۲۹۰۱۳۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

صعود قیمت طلا به سقف ۵ ساله و افت دلار

اقتصادنیوز: قیمت جهانی طلا در مبادلات امروز پنجشنبه – ۲۰ ژوئن رشدی ۱.۸ درصدی را تجربه کرد که دلیل آن ارسال سیگنال از جانب فدرال رزرو در مورد احتمال کاهش نرخ بهره در سال جاری بود . در نتیجه این پیام شاخص ارزش دلار و سود اوراق قرضه افت کرد و از طلا حمایت شد

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از طلانیوز؛  قیمت طلا در بازار نقدی اسیا در زمان انتشار این خبر ( یک ساعت پیش ) با رشدی 1.4 درصدی در رقم 1378.45 دلار در هر اونس قرار داشت .( در زمان انشتار خبر در طلا نیوز ، فلز زرد بالای 1380 دلار بود ) ...همچنین طلا در بازه ای از مبادلات ابتدایی امروز تا 1383.81 دلار در هر اونس رشد داشت که بهترین قیمت از 17 مارس 2014 بود .

طلای بازار مبادلات آتی امریکا هم رشدی 2.5 درصدی داشت و در رقم 1382.60 دلار در هر اونس قرار گرفت .

بر اساس این گزارش فدرال رزرو روز چهارشنبه اعلام کرد اماده مقابله با ریسک های موجود در رشد اقتصادی جهان و اقتصاد داخلی این کشور با استفاده از کاهش نرخ بهره است که احتمالا ماه آینده شاهد آن خواهیم بود ، در حالیکه نگرانی ها در مورد افزایش تنش تجاری چین و امریکا و نرخ تورم پایین در حال افزایش است .

نرخ بهره پایین تر باعث کاهش هزینه های فرصت سرمایه گذاری طلا ( سود دهی ندارد ) خواهد شد و بر شاخص دلار فشار وارد می کند ، که در نتیجه فلز زرد برای دارندگان دیگر ارزهای بین المللی ارزانتر می شود .

بنجامین لو ، تحلیلگر در فیلیپ فیوچرز گفت:" ضعف دلار را در نتیجه انتظار برای کاهش نرخ بهره شاهد هستیم و از طرفی سعی گروهی از مبادله گران  در ترمیم تعدادی زیادی از قرار دادهای کوتاه مدت( مبادله گر انتظار کاهش قیمت را دارد ) در نتیجه جهش ناگهانی قیمت دلیل حرکت شدید طلا بوده است ."

با توجه به این شکل از حرکت بازار، هدف قیمت از نظر سرمایه گذارن طلا به 1400 دلار در هر اونس تغییر کرده است و در این بین فاکتور کلیدی برای مشاهده این حرکت صعودی ادامه این روند در ادامه هفته است ....اما در زمانی بلند مدت تر با توجه به اینکه کاهش نرخ بهره شرایط بهتری را برای دارایی های با ریسک بالا فراهم می کند و احتمال گرایش سرمایه گذاران به بازار سهام بیشتر می شود ، سخت خواهد بود تا طلا بتواند بالای سطح 1400 دلار در هر اونس باقی بماند.

با اینکه فعلا فدرال رزرو در نشست این هفته خود نرخ بهره را تغییر نداد ، اما گردش احساسات  این بانک نسبت به نشست قبلی بر اساس بیایه پایانی نشست بر شاخص دلار و سود اوراق خزانه داری فشار وارد کرد .

کریس وستون ، رییس بخش تحقیقات در موسسه ملبورن ... گفت :" طلا یک رشد خوب " تحت تاثیر افت شاخص دلار و سود اوراق داشته است ."..." حالا سوال این است که آیا ما شاهد کاهش نرخ بهره به میزان 50 واحد پایه در نشست جولای هستیم یا نه که این اتفاق( کاهش نرخ ) باعث رشد طلا به سمت 1400 دلار خواهد شد ."

در این بین برای اولین بار قیمت طلا در بازار استرالیا به بالای 2000 دلار استرالیا صعود کرد و رکورد قیمت 2005.23 دلار استرالیا را ثبت کرد .

وستون ادامه داد:" یک جریان کامل تجاری در بازار وجود دارد ....تحت تاثیر قرار گرفتن قیمت های طلا در قم های رکوردی و ترس از دست دادن فرصت های سرمایه گذاری ،یک موقعیت بزرگر احساسی به وجو امده است.طلا در بازار تمام ارزهای جهان در حال رشد است و به  ظر من این یک بازار واقعی افزایشی طلا است ."

وانگ تائو ، تحلیلگر  در رویترزاعتقاد دارد از انجا که طلا به طور مشخص بر سطح مقاومتی 1370 دلار در هر اونس فائق امده ، احتمال رشد به 1404 دلار در هر اونس وجود دارد .

در بازار سایر فلزات گرابنها هم شاهد رشد بودیم .نقره رشدی 0.4 درصدی داشت و به 15.22 دلار در هر اونس رسید که بهترین قیمت این فلز در بیش از 2 ماه بود ، در حالیکه پلایتن رشدی 0.3 درصدی ثبت کرد و در قم 812.67 دلار در هر اونس مبادله شد .

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند