کدخبر: ۲۹۲۷۳۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

اعتراف شریعتمداری به توزیع ناعادلانه ارز؛ مردم از توزیع کالاهای اساسی ناراضی هستند

اقتصادنیوز: وزیر تعاون با اشاره به اینکه مردم از توزیع کالاهای اساسی ناراضی هستند، اظهار داشت: باید به مردم حق بدهیم زیرا نظام توزیع ارز ناعادلانه است و ما نیز از برنامه‌های پیش‌بینی شده، انحراف داریم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، محمد شریعتمداری صبح امروز، شنبه ۱۵ تیرماه در نشست صبحانه کاری با فعالان حوزه تعاون که در محل اتاق تعاون ایران برگزار شد، با اشاره به اینکه مردم از توزیع کالاهای اساسی ناراضی هستند، اظهار داشت: باید به مردم حق بدهیم زیرا نظام توزیع ارز ناعادلانه است و ما نیز از برنامه‌های پیش‌بینی شده، انحراف داریم.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به جایگاه تعاون در انقلاب ادامه داد: اسلام اعتقاد به آزادی مشروع و عدم محدودیت سرمایه‌های مشروع دارد و آسیب‌شناسی انقلاب نشان می‌دهد که از اصول اولیه انقلاب فاصله گرفتیم و این امر موجب نارضایتی مردم شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بخش تعاون در کشور در ابتدای انقلاب با قدرت بیشتری وارد شد، افزود: این اتفاق به این دلیل بود که انقلاب به تعاون توجه ویژه‌ای داشت ضمن اینکه نگاه عدالت‌محور، از اصول اولیه انقلاب است.

شریعتمداری با تأکید بر اینکه در انقلاب، توسعه سیاسی وجود خارجی نداشت و در مقابل عدالت اقتصادی همواره مورد تأکید بود، تصریح کرد: در روزهای نخستین پیروزی انقلاب، توزیع به بخش تعاون تفویض شد و همواره بر این نظام توزیع نیز نظارت می‌شد تا اقلام به دست مصرف‌کننده اصلی برسد؛ امروز نیز دوباره باید با همین رویکرد حرکت کنیم تا مردم راضی باشند.

وی با اشاره به اینکه این وزارتخانه و بخش تعاون باید با قدرت در کنار یکدیگر حرکت کنند، گفت: برای احیای بخش تعاون باید منشوری تعریف شود تا ضعف‌های گذشته را جبران کنیم.

امور اجرایی به تعاونی‌ها واگذار می‌شود

این عضو کابینه دولت دوازدهم اظهار داشت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به هیچ وجه به دنبال تصدی‌گری در امور نیست و اقدامات اجرایی به تعاونی‌ها واگذار می‌شود ضمن اینکه ما به عنوان سیاستگذار، مسئولیت نظارت را بر عهده داریم.

شریعتمداری با تأکید بر اینکه در شرایط موجود، تعاونی‌های دانش‌بنیان نیز باید تأسیس شوند و اتاق تعاون نیز باید در نوآوری‌ها حضور فعال داشته باشد، افزود: تقابل اتاق تعاون و ادارات کل تعاون حرام مطلق است و باید هم‌افزایی بین این دو نهاد وجود داشته باشد.

خصوصی‌سازی‌های هوایی، دلیل عقب‌ماندگی سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد است

وی با تأکید بر اینکه بخش تعاون به همان میزان اهمیت دارد که حوزه روابط کار و کارگری نیز در این وزارتخانه با اهمیت است، درباره عدم تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون از اقتصاد ملی گفت: دلیل این موضوع، خصوصی‌سازی‌های هوایی در طول سالیان گذشته بوده است و باید تعاونی‌ها در واگذاری‌ها حضور فعال داشته باشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: همواره تأکید دارم که در واگذاری شستا و صندوق‌های بازنشستگی، باید سهمی برای تعاونی‌ها در نظر گرفته شود و اگر این اتفاق بیفتد، بی‌شک قدم‌های مؤثری برمی‌داریم.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند