کدخبر: ۳۰۴۲۵۵ لینک کوتاه

رشد ۳۵ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم/ نرخ پیشنهادی ۲ هزار و ۳۸۹تومان

اقتصادنیوز: حجتی در نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه نرخ پیشنهادی هر کیلو گندم دوروم را با رشد ۳۵ درصدی ۲ هزار ۳۸۹ تومان اعلام کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نرخ پیشنهادی خرید محصولات کشاورزی برای سال زراعی ۹۹ ــ ۹۸ را اعلام کرد.

وزارت جهاد کشاورزی نرخ پیشنهادی هر کیلوگرم گندم معمولی را ۲ هزار و ۲۹۵ تومان و گندم دوروم را ۲ هزار و ۳۸۹ تومان اعلام کرد که در مقایسه با سال قبل ۳۵ درصد رشد یافته است؛ نرخ خرید تضمینی گندم معمولی در سال گذشته یک هزار و ۷۰۰ تومان و گندم دروم یک هزار و ۷۷۰ تومان بود.

قیمت پیشنهادی هر کیلوگرم جو  در سال زراعی۴۹ درصد رشد داشته و از یک هزار و ۱۶۳ تومان به یک هزار و ۷۳۳ تومان رسیده است.

نرخ پیشنهادی چغندر قند بهاره و پاییزه به‌ترتیب ۵ هزار و ۲۰ تومان و ۴ هزار و ۹۱۲ تومان اعلام شد که در مقایسه با سال گذشته ۳۴ و ۳۵ درصد رشد داشته است.

در این نامه همچنین آمده است که به‌ازای هر کیلوگرم چغندرقند بهاره ۵۰ تومان و چغندر پاییزه ۱۰۰ تومان به مبلغ خرید تضمینی اضافه می‌شود.

مبنای عیار قند چغندر بهاره ۱۶ درصد و چغندر پاییزه ۱۵ درصد اعلام شده است.

همچنین اعلام شده است که به‌ازای هر تن چغندرقند بهاره ۲کیلوگرم قند با نرخ ۷۵۰ و ۲۰ کیلوگرم تفاله خشک با نرخ ۱۲۰ تومان و به‌ازای هر تن چغندرقند پاییزه  ۲کیلوگرم قند یا شکر با نرخ ۶۵۰ تومان و ۲۰ کیلوگرم تفاله خشک با نرخ ۱۰۰ تومان به‌عنوان جایزه تحویل شود.

بنابراین گزارش این نرخ‌ها توسط شورای اقتصادی  مورد بررسی قرار می‌گیرد و نرخ نهایی را اعلام می‌کند. نرخ پایین خرید تضمینی گندم و چغندر قند در سال زراعی گذشته باعث شد که کشاورزان از کاشت و تحویل محصول خود به دولت خودداری کنند و میزان خرید تضمینی کمتر از برآوردها بود.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند