کدخبر: ۳۰۴۴۶۷ لینک کوتاه

ورشکستگی قدیمی‌ترین شرکت مسافری در جهان

اقتصادنیوز؛ قدیمی ترین شرکت مسافری جهان ، شرکت توماس کوک انگلستان ورشکسته شد و بیش از نیم میلیون مسافر را سرگردان کرد.

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، قدیمی ترین شرکت مسافری جهان، شرکت توماس کوک انگلستان روز دوشنبه ورشکست شد و بیش از نیم میلیون مسافر را در ایام تعطیلات در سراسر جهان سرگردان کرد.

 شرکت توماس کوک در 1841 تاسیس شد. این شرکت قبل از تبدیل شدن به یکی از بزرگ ترین تور اپراتور های جهان و پیشگام در ارائه بسته های مسافرتی در تعطیلات، سفرهای محلی با قطار را راه اندازی می کرد.

 این شرکت برای 19 میلیون نفر در سال در 16 کشور هتل، اقامتگاه و پرواز فراهم می کرد. این شرکت با دارا بودن 21 هزار کارمند در حال حاضر  ششصد هزار نفر را در خارج از کشور دارد که باعث شده دولت ها و شرکت های بیمه  یک عملیات نجات بزرگ را هماهنگ کنند.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلستان قول داده مسافران سرگردان انگلیسی را به خانه برگرداند. این فشار در شرایطی به دولت انگلیس وارد می شود که سعی دارد درمورد خروج پیچیده اش از اتحادیه اروپا مذاکره کند.

 وی گفت دولت درخواست کمک 150 میلیون پوندی (187 میلیون دلاری) توماس کوک را رد کرده است. جانسون در حین سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل گفت:« شرایط بسیار سختی است و مطمئناً فکر همه ما درگیر مشتریان توماس کوک است. ما تمام تلاش خود را برای بازگرداندن آنها به خانه انجام می دهیم».

 ورشکستگی توماس کوک به خاطر 2.1 میلیارد دلار بدهی این شرکت بود. این بدهی ده سال پیش به خاطر چندین قرارداد نابهنگام انباشته شد. این شرکت مجبور بود سالانه سه میلیون بسته تعطیلات را بفروشد تا فقط بتواند بهره این بدهی ها را بپردازد. 

سازمان هوانوردی داخلی انگلیس گفت توماس کوک تجارت را متوقف کرده و ناوگانی از هواپیماها برای بازگرداندن بیش از 150 هزار مشتری انگلیسی این شرکت طی دو هفته آینده آماده است.

ولی ورشکستگی توماس کوک برای رقیب بزرگ آن، TUI، یک فرصت است. سهام این شرکت در اولین ساعات تجاری روز دوشنبه 8 درصد افزایش یافت و همچنین به نفع بخش خطوط هوایی شلوغ اروپاست که می تواند از بسته شدن فعالیت خط هوایی توماس کوک بهره ببرد.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند