وزارت نفت 328 جایگاه سی ان جی احداث می کند

کدخبر: 313765
اقتصاد نیوز: مکان یابی برای احداث ۳۲۸ جایگاه‌های کوچک مقیاس سی ان جی در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از میزان،با وجود افزایش قیمت بنزین هنوز ۴۰ درصد از ظرفیت جایگا‌های سی ان جی بدون استفاده مانده است، اما پیش بینی‌های از افزایش تقاضا برای گازسوز کردن خودرو‌ها حکایت دارد.هییت دولت از سال گذشته  اقداماتی برای  افزایش تعداد جایگاه‌های سوخت در کشور انجام داده است و ۲۳۸ جایگاه سوخت گاز با مقیاس کوچک در تهران در نظر گرفته است.

۷۵  درصد سیستم حمل و نقل عمومی گازسوز است 

اردشیر دادرس رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی با اشاره میزان استفاده از سوخت گاز در حمل و نقل عمومی اظهار کرد: میزان استفاده از سوخت گاز در سیستم حمل و نقل عمومی و تاکسی رانی به ترتیب ۷۵ و ۹۵ درصد است و عمده جابجایی مردم با سوخت گاز انجام می‌شود که این موضوع می‌تواند هزینه حمل و نقل عمومی را با وجود افزایش قیمت بنزین ثابت نگه دارد.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی تصریح کرد: عمده سوخت مورد استفاده در سفر‌های بین شهری گازوئیل است و به دلیل ثابت ماندن قیمت گازوئیل اصولا نباید افزایشی در این بخش داشته باشیم.

وی افزود: امروزه ۲۵۰۰ جایگاه فعال گاز درکشوربه صورت شبانه روز در حال خدمات رسانی هستند؛ حداکثر ظرفیت این جایگا‌ها ۴۰ میلیون مترمکعب در روز است و که با وجود افزایش قیمت بنزین میزان مصرف گاز به ۲۳ میلیون متر مکعب رسیده است.

دادرس بیان کرد: با افزایش ۱۰ درصدی قیمت گاز سی ان جی از ابتدای خردادماه امسال، قرار بر این شد که طرح هوشمند سازی برای افزایش ضریب ارتقای ایمنی جایگاه‌ها در سه حوزه اعمال شود که دستورالعمل آن توسط وزارت نفت در حال تهیه و تدوین است 

وی افزود: حوزه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و پدافند غیرعامل و بقیه نهاد در حال همکاری برای اجرای این طرح هستند، امیدواریم از ابتدای دی ماه در دستور کار قرار بگیرد و از نظر کیفی جایگا‌های گاز از درجه ۳ به درجه یک و ممتاز ارتقا پیدا کند.

به گفته وی؛ به دلیل گرانی زمین در شهر‌های بزرگ نیاز به تشکیل کارگروهی در این حوزه برای واگذاری زمین به خدمات شهری تشکیل شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی ابراز کرد:طی برنامه ریزی صورت گرفته توسط ستاد مدیریت سوخت و مرکز پژوهش‌های مجلس می‌بایستی در سال ۱۴۱۰ به ۱۱ میلیون خودرو گاز سوز برسیم.

وی تصریح کرد: ما امروز نیاز به یک بسته حمایتی از سوی دولت هستیم تا بتوانیم امنیت توسعه اقتصادی پایدار برای جایگاه داران سوخت تامین کنیم با این وجود هنوز در جایگاه تک منظوره و دو منظوره تعرفه بنزین و گاز برای سال بعد محاسبه نشده است.

بسته حمایتی از جایگاه دارن  در اواخر اسفند ۹۷ توسط هییت دولت به تصویب رسید

حمید قاسمی ده چشمه قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به بسته حمایتی دولت برای جایگاه دارن اظهار کرد: بسته حمایتی از جایگاه دارن  در اواخر اسفند ۹۷ توسط هییت دولت به تصویب رسید و با توجه به ناکید وزیر نفت برای حمایت از جایگاه دارن و مصرف کنندگان سی ان جی، تمام بازبینی‌های در قبال خودرو‌های سی ان جی شامل سامانه سوخت و پایش مخزن و همه تمهیدات که در کارگاهی مجاز به صورت رایگان انجام خواهد شد.

وی افزود: تمام مصوبه‌های قانونی آن آماده شده است و تا هفته آینده ابلاغ خواهد شد.

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد:در خصوص جایگاه دارن دو راه حل پیش بینی شده است، خدمات جایگاه دارن به صورت حق العمل کاری باشد و برای احداث جایگاه های کوچک ۳۲۸ نقطه در تهران مشخص شده است، استقرار این جایگاه‌های کوچک مقیاس دسترسی مردم را افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: ابتدا باید در تمامی جایگا‌های سوخت سامانه هوشمند مجهز شوند و با همکاری و مشارکت بانک ها، جایگاه داران و هوشمندسازان این فعالیت انجام شود.

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد:  مصوبه هییت دولت در خصوص جایگا‌های سی ان جی در اسفند ماه تصویب و در خرداد سال ۹۸ اجرا شد این دستورالعمل در وزارت نفت در حال تدوین و تکوین است.

قاسمی گفت: مالکان خودور برای گاز سوز کردن خودرو می توانند به سامانه اطلاعات جامع خودروهای گازسوز کشور به نشانی https://www.irngv.ir  مراجعه کنند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما