کدخبر: ۳۱۴۹۷۳ لینک کوتاه

لئونید میخلسون از خط لوله تا سرمایه‌داری

اقتصادنیوز: لئونید میخلسون در اوت ۱۹۵۵ در روسیه متولد شد. او بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته مهندسی عمران در سال ۱۹۷۷، مسیر شغلی‌اش را به‌عنوان سرکارگر یک شرکت عمرانی در منطقه تیومن سیبری آغاز کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، یکی از اولین پروژه‌های او کار روی ساخت خط لوله گاز بود. در سال‌های بعد، رتبه‌های کاری او در شرکت‌های مختلف بالاتر رفت و مهندس ارشد و مدیر شد. او تا سال ۱۹۹۴ مدیر عامل شرکتی بود که بعد از فروپاشی شوروی به نووا (Nova) تغییر نام داده بود. او سپس مدیر عامل هلدینگ این شرکت شد که نوواتک (Novatek) نام داشت. این شرکت از همان ابتدا بر توسعه دارایی‌های نفتی و گازی متمرکز شد و در حال حاضر نوواتک دومین شرکت بزرگ تولید گاز طبیعی در روسیه است و با ۳۶۰۰ نیروی کار، درآمد سالانه ۵/ ۱۱ میلیارد دلار دارد. میخلسون در حال حاضر ریاست هیات مدیره چند شرکت دیگر را بر عهده دارد. در سال ۲۰۱۷ او ۱۷ درصد سهام شرکت پتروشیمی سیبور (Sibur) را از کریل شامالوف، داماد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خرید و بعدا آن را افزایش داد. شرکت سیبور در ۲۶ سایت تولید گاز در روسیه فعالیت می‌کند و دفتر مرکزی آن در مسکو است. میخلسون که حالا ۵/ ۵۷ درصد سهام سیبور و ۲۵ درصد سهام نوواتک را در اختیار دارد، سی و دومین فرد ثروتمند دنیا از سوی مجله فوربس معرفی شده است. میخلسون همچنین با گنادی تیموشنکو، میلیاردری که از نزدیکان پوتین است، در کسب‌وکار و پروژه‌های سرمایه‌گذاری شراکت دارد.

میخلسون در مسکو ساکن است و دو فرزند دارد. دخترش ویکتوریا در دانشگاه نیویورک، تاریخ هنر خوانده است. میخلسون بخشی از ثروت خود را برای شناساندن هنر معاصر روسیه در خارج از این کشور اختصاص داده و در سال ۲۰۰۹ بنیاد VAC را به نام دخترش ویکتوریا تاسیس کرد. این بنیاد نمایشگاه‌هایی از آثار هنرمندان معاصر روسیه و بین‌المللی برگزار می‌کند. همچنین با موسسات فرهنگی مختلف در سراسر دنیا همکاری دارد.

لئونید میخلسون در اوت ۱۹۵۵ در روسیه متولد شد. در سال ۲۰۱۷ او ۱۷ درصد سهام شرکت پتروشیمی سیبور (Sibur) را از کریل شامالوف، داماد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خرید و بعدا آن را افزایش داد. شرکت سیبور در ۲۶ سایت تولید گاز در روسیه فعالیت می‌کند و دفتر مرکزی آن در مسکو است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند