کدخبر: ۳۱۶۵۳۲ لینک کوتاه

شمارش معکوس برای عرضه اولیه جذاب در بورس

اقتصادنیوز: نقدینگی در بورس بار دیگر اوج گرفته و به کانون توجه‌ها تبدیل شده است. از همین رو، لزوم گسترش عرضی سهام بیش از همیشه مشاهده می‌شود. به صورت مشخص بازار سهام کشورمان جوابگوی حجم نقدینگی عظیمی که به سمت این بازار روانه شده است را ندارد و در این شرایط سهل‌انگاری نهادهای نظارتی در عرضه اولیه سهام نیز تعجب‌آور است. البته نشانه‌هایی از عرضه اولیه بزرگ مشاهده می‌شود که می‌تواند نوید افزایش تعداد عرضه‌های اولیه در زمستان باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دنیای بورس؛ به صورت مشخص بورس تهران عطش عرضه‌های اولیه جدید را دارد. اتفاقا حجم نقدینگی که در بازار وجود دارد نشان می‌دهد که فضا اتفاقا برای عرضه‌های اولیه سنگین نیز کاملا آماده است. در چنین شرایطی انتشار اخباری پیرامون عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتمالی از نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. شستا نام آشنایی برای کل بازار محسوب می‌شود.

امروز صورت‌های سال مالی منتهی به خرداد 98 شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی مشمول اصل 144 در بازار منتشر شده است. در صورت‌های مالی شرکت اصلی سود خالص حدود 4500 میلیارد تومان کاملا جالب توجه است.  سرمایه شستا حدود 3900 میلیارد تومان است که اگر قیمت اسمی هر سهم 100 تومان در نظر گرفته شود معادل 39 میلیارد سهم است. این شرکت ارزش دفتری حدود 14 هزار میلیارد تومانی را دارا است. ارزش دفتری گروه (تلفیق شستا) به 27 هزار و 600 میلیارد تومان می‌رسد.

در روش‌های ارزش‌گذاری سهام این شرکت چه از نظر خالص از ارزش دارایی‌ها و همچنین از نظر نسبت قیمت به درآمد به نظر می‌رسد می‌توان ارزش بازار حدود 25 هزار میلیارد تومانی را برای عرضه این شرکت در نظر گرفت که عرضه ده درصد آن معادل 2500 میلیارد نقدینگی می‌طلبد. باید توجه داشت که ارزش معاملات خرد امروز بورس تهران به تنهایی نزدیک به 2400 میلیارد تومان بود و بر این اساس در خصوص نقدینگی برای این عرضه اولیه احتمالا در هفته‌های آینده نباید نگران بود.

می‌توان انتظار عرضه اولیه جالب توجهی را در بازار سهام کشور داشت با این حال زمان آن دقیقا مشخص نیست و یکی از نکات جالب توجه برای «دنیای بورس» ارزش‌گذاری این سهم برای عرضه اولیه است. باید توجه داشت که کل سهام شرکت سرمایه‌گذاری...

برای مطالعه کامل این مطلب از طریق لینک زیر اقدام کنید:

 شمارش معکوس برای یک عرضه اولیه بزرگ در بورس

این مطلب برایم مفید است
115 نفر این پست را پسندیده اند