کدخبر: ۳۱۶۵۴۹ لینک کوتاه

دو نکته مهم برای دوری از زیان در بورس/ دروغ بزرگی مانند «سهام بدون ریسک»!

اقتصادنیوز: امروز فشار فروش بیشتری در سهام مشاهده شد. در این میان اتفاقا نمادهایی که با شائبه حباب قیمتی همراه هستند بیش از دیگر نمادها معامله شدند اما آیا واقعا این موضوع نشان از ارزندگی این نمادها دارد. در این گزارش دو نکته کلیدی برای جلوگیری از زیان در سهام اشاره شده است که می‌تواند مبنای خوبی برای خرید و فروش سهام باشد. و به سرمایه‌گذاران کمک کند.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دنیای بورس؛ در گزارش پیشین «دنیای بورس» با عنوان «سهام کدام شرکت‌ها را نخریم؟» به این موضوع اشاره شد که از هر گونه خرید گروهی که متمرکز بر یک راس هرم است خودداری شود زیرا در چنین خریدهایی زیان سنگین می‌تواند سهام را تهدید کند. هر چه خریداران متمرکزتر باشند احتمالا زیان نیز سنگین‌تر خواهد بود. بر این اساس حتی اگر روی موج خریدهای گروهی حرکت می‌کنید این موضوع را در نظر داشته باشید که زمان خروج راس اصلی مشخص نیست.

معامله‌گران به خصوص تازه‌واردهای سهام چند نکته در ظاهر ساده اما کاربردی در نظر داشته باشند. نکته نخست این‌که سهام بدون ریسک معنا پیدا نمی‌کند. بر این اساس هر شخصی که عنوان داشت که سهمی را در نظر دارد که خالی از ریسک است و قطعا رشد می‌کند با احتمال بالا بدانید که این موضوع یک دروغ بزرگ است. موضوع بعد این‌که صعود ابدی سهم نداریم و هر مکانی که تنها به تبلیغات سهم مشغول است احتمالا در حال فریب عموم یا عدم آگاهی از واقعیت‌ها است.  

افسانه‌ای به نام سرمایه‌گذاری بدون ریسک

هر سهمی دارای یک سری ریسک‌ها و یک سری فرصت‌ها است که می‌تواند در کنار یکدیگر و بر اساس برآورد تحلیلی مسیر آتی قیمت را رقم بزند. در بازار سهام ما اما این موضوع بسیار مشاهده شده است که برخی از عدم آگاهی سایرین استفاده می‌کنند و با عنوان سهم بدون ریسک بسیاری از فعالان به خصوص تازه‌واردان را به خود جذب می‌کنند. بر این اساس قطعا باید در نظر داشت که هر سهمی ریسک‌هایی را شامل می‌شود.

برای مثال حتی سهام ارزنده کنونی از نگاه بنیادی مانند «فملی» یا «فولاد» نیز ریسک‌هایی از رکود اقتصاد جهانی یا داخلی را دارا هستند و نمی‌توان تنها به فرصت‌های آن‌ها اشاره کرد. به صورت کلی نیز ریسک‌ها و فرصت‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و در نهایت در خصوص خرید و فروش سهام تصمیم گرفته می‌شود. بر این اساس بار دیگر تاکید می‌شود که اگر عده‌ای تاکید دارند که سهمی بدون ریسک یا هر موقعیت سرمایه‌گذاری در هر جا بدون ریسک را می‌شناسند و قصد جذب شما را دارند با احتمال بالا بدانید که این موضوع یک دروغ بزرگ است. تنها بانک‌ها و برخی از اوراق هستند که با عنوان بدون ریسک مطرح هستند آن هم به این دلیل که این مقاصد سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور گره خوردند و گرچه ریسک‌های زیادی را دارا هستند اما تبلور این ریسک‌ها می‌تواند ضربه سنگین به اقتصاد کشور را به  دنبال داشته باشد بر این اساس سیاست‌گذار تمام تلاش خود را برای پنهان و حل این مشکلات به کار می‌گیرد.

بر این اساس هر سهمی را می‌بینید در کنار فرصت‌ها و تبلیغاتی که در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های بورسی به وفور مشاهده می‌کنید خود به دنبال ریسک‌های سهم بگردید تا از زیان آتی در امان باشید. زیرا این ریسک‌ها واقعیت دارند و حتی اگر شما به آن‌ها بی‌توجه باشید زمانی می‌توانند ضربه سنگین را به سرمایه شما وارد کنند.

سهم همیشه سبز نداریم

اما نکته دوم که هر گاه معامله‌گری با آن مواجه شد لازم است به خود و سهام پرتفوی خود شک کند، صعود همیشگی سهام است. در این خصوص نیز اگر گروهی، رسانه‌ای یا به هر دلیل دیگری همیشه از رشد سهام حمایت کردند باید گفت با احتمال زیاد در این‌جا نیز بوی فریب به مشام می‌رسد. تنها در حالتی سهام صعود همیشگی را دارا است که اقتصاد کشور به بی‌ثباتی کامل برسد و در چنین شرایطی با ضعف روافزون ارزش پول ملی می‌توان انتظار رشد سهام را داشت؛ که البته تفاوت چندانی با نابودی اقتصاد ندارد. البته برخی تحولی عظیم را نیز دلیلی برای این شکل‌گیری موج عظیم قیمتی می‌دانند.

برای مطالعه کامل این مطلب از طریق لینک زیر اقدام کنید:

دو نکته کلیدی برای فرار از زیان بورس/ دروغ بزرگی با عنوان «سهام بدون ریسک»

این مطلب برایم مفید است
50 نفر این پست را پسندیده اند