کدخبر: ۳۱۹۶۸۲ لینک کوتاه

پنج ناگفته معاملات ۱۵ دی ۹۸

ا قتصادنیوز: روند پرشتاب ریزش قیمت‌ها در بورس تهران امروز با برقراری آرامش نسبی در معاملات آرام‌تر شد و شاخص کل ریزش ۱۵۱۸ واحدی (معادل ۰.۴۱ درصدی) را به ثبت رساند. این اتفاق در حالی رخ داد که شاخص کل هم‌وزن ریزش بیش از ۳ درصدی را به ثبت رساند.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دنیای بورس؛ در این گزارش به برخی از مهمترین نکات داد و ستدهای امروز بورسی اشاره خواهیم کرد.

ریسک نقدشوندگی

یکی از موضوعات مهم در خصوص معاملات امروز بازار سهام، قفل شدن معاملات در صف‌های فروش بود به نحوی که تعداد پرشماری از سهم‌های بورسی و فرابورسی با توجه به عرضه‌های زیاد شاهد عدم تقاضای معنادار از سوی سرمایه‌گذاران بودند. این موضوع در نسبت ارزش معاملات به ارزش صف‌های فروش در پایان بازار منعکس می‌شود. بر همین اساس سهم‌های بازار سهام را به ترتیب کمترین میزان معامله در مقابل صف‌های فروش مرتب کرده‌ایم.

صف‌نشینی عجیب برای برخی از نمادها

حقوقی‌ها حمایت کردند و سهام بزرگان از صف فروش فاصله گرفت اما در این میان نکته بسیار عجیب در معاملات امروز تشکیل صف‌های خرید برای برخی از نمادهای بزرگ بود. برای مثال می‌توان به صف‌نشینی برای سهام پالایش نفت بندرعباس اشاره کرد. نخست باید گفت که بازار به همت حقوقی‌ها از فضای منفی خود فاصله گرفته است اما نگرانی از آن‌جاست که ریسک‌های غیراقتصادی ادامه‌دار باشد و یا حتی معامله‌گران تصور درستی از میزان ریسک‌ها نداشته باشند و همچنان با الگوهای ذهنی پیشین به خرید سهام مشغول باشند.

حقیقی‌ها عقب‌ نشستند و حقوقی‌ها به حمایت برآمدند

بر هیچ یک از فعالان بورسی حمایت گسترده حقوقی‌ها از سهام به خصوص بزرگان سهام پوشیده نیست. اما بررسی نمودار شاید بهتر وضعیت بازار سهام را مشخص کند. از اواخر آبان که سهام موج صعودی پرشتابی را آغاز کرده بود تا پیش از نزول تند سهام در دو روز اخیر در مجموع خالص خرید حقیقی‌ها در بازار سهام (بورس و فرابورس) به حدود 4 هزار میلیارد تومان رسیده بود. اما طی دو روز ابتدایی هفته جاری و با توجه به شوک معاملاتی به بورس خالص خرید حقوقی‌ها به حدود 2800 میلیارد تومان رسید. 

صنایع بازنده بورسی

معاملات امروز و دیروز بازار سهام برای برخی از نمادها جلوه ریزشی پررنگ‌تری داشت. در قسمت اول گزارش به سهام با بیشترین معضل نقدشوندگی اشاره کردیم. در این قسمت به صنایعی اشاره خواهیم کرد که بیشترین میزان ریزش روزانه را در شاخص خود داشتند. پنج  صنعت زراعت، لاستیک، محصولات کاغذ، فنی و مهندسی و حمل و نقل با قرار گرفتن تمام نمادهای زیرمجموعه در صف فروش بیشترین میزان ریزش شاخص صنعت را به ثبت رساندند.

شرط اصلی بازگشت به مدار آرامش

هرچند تلاش سرمایه‌گذاران حقوقی در روزهای اخیر در زمینه کنترل هیجان‌های عمومی و گسیل نشدن عرضه‌های بی حد و حصر در معاملات روزانه مشهود و قابل اعتنا است اما این موضوع نمی‌تواند به ترغیب خریداران حقیقی برای حضور فعال در معاملات روزانه منجر شود و همین امر مهمترین عامل افزایش بار خریدها بر دوش سهامداران عمده در دراز مدت خواهد بود 

گزارش تفصیلی این مطلب را در  تحلیل بورس امروز / پنج ناگفته معاملات 15 دی 98 بخوانید!

این مطلب برایم مفید است
31 نفر این پست را پسندیده اند