سایه پوشاک «تاناکورا» بر بازار شب عید

کدخبر: 324365
اقتصادنیوز: عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در خصوص شب عید، گفت: هرچند تولیدات داخلی به اندازه کافی وجود دارد، اما مشکل اصلی همچون سال‌های گذشته وفور پوشاک بی‌کیفیت، قاچاق و استوک (دست دوم) است که همچنان از چین و کشورهای جنوب شرق آسیا به راحتی وارد بازار می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «مجید نامی» افزود: این کالاها بیشتر اقشار متوسط و با سطح درآمد پایین کشورمان را هدف قرار می‌دهند که عمده مصرف‌کنندگان صنعت پوشاک از همین اقشارند.

وی در عین حال، با تقدیر از تلاش‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بستن فروشگاه‌های عرضه‌کننده پوشاک قاچاق، به اجرایی شدن ثبت شناسه کالا برای پوشاک از مهر ماه امسال اشاره و ابراز امیدواری کرد چنین طرح‌هایی در راستای رونق تولید تداوم یابد. 

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران خاطر نشان‌ کرد: با توجه به افزایش نرخ ارز و جدیت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جمع آوری پوشاک قاچاق، شاهد کاهش اجناس قاچاق در بازار هستیم و فضا برای تولیدکنندگان داخلی باز شده است.

به گفته این مقام صنفی، دلایل یاد شده و کمرنگ شدن حضور برندهای خارجی در بازار ایران سبب شده تا رشد ۳۰ تا ۴۰ درصدی تولیدات داخلی و گسترش فضای کسب و کار را در یک سال گذشته در کشور شاهد باشیم.

وی تاکید کرد:‌ فضای یاد شده به شرط تامین مواد اولیه مورد نیاز، تامین نقدینگی و به روز رسانی دانش فنی و نوسازی کارخانجات پوشاک، فرصت خوبی برای تولیدکنندگان است.

نامی یادآور شد: امروز فرصت خوبی برای ارتقای دانش فنی متخصصان پوشاک در زمینه‌های طراحی، تولید و برندینگ وجود دارد و تحریم ها هرچند محدودیت‌هایی برای ارتباط با خارجی‌ها ایجاد کرده، اما به دلیل خُرد و کوچک بودن واحدهای پوشاکی، همچنان ارتباط و مراوده با دیگر کشورها برقرار است.

وی به تهدیدات آمریکایی‌ها برای محدود کردن صنایع کشور در ارتباط با خارجی‌ها اشاره کرد و گفت: پس از محدود شدن ارتباطات مالی با اروپایی‌ها که کمرنگ شدن ارتباطات با شرکت‌های آنها را در پی داشت، اکنون برخی شرکت‌های ترکیه‌ای، هندی و برخی بانک‌های این کشورها برای پایان همکاری با صنایع پوشاک کشورمان تاریخ تعیین کرده‌اند که هزینه‌های بیشتر، افزایش قیمت مواد اولیه و ماشین‌آلات و کند شدن روند تامین آنها را به دنبال خواهد داشت.

ویروس کرونا و محدود شدن ارتباط با چینی‌ها

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، از شیوع ویروس کرونا در چین به عنوان عاملی دیگر در محدود شدن تامین مواد اولیه از این کشور یاد و خاطرنشان‌کرد:‌ چینی‌ها همواره به عنوان یکی از منابع اصلی تامین مواد اولیه صنعت پوشاک کشورمان مطرح بوده و هستند.

وی، همچنین مجموع نقدینگی مورد نیاز کل صنعت نساجی و پوشاک را سه میلیارد دلار در سال عنوان کرد که صرف تامین مواد اولیه و ماشین آلات می‌شود و تامین نشدن آن چالشی در تولید است.

نامی در خصوص تامین مواد اولیه داخلی نیز گفت: در ماه‌های گذشته ظرفیت‌های خوبی برای تولید نخ در کشور ایجاد شده که از کیفیت قابل قبولی برخوردار است، اما از تنوع لازم برخوردار نیست.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما