طیف اصلی خریدار مسکن؟

کدخبر: 338645
اقتصادنیوز: تحقیقات میدانی از بازار معاملات واحدهای مسکونی در روزهای اخیر مشخصات اصلی بخش عمده متقاضیان خرید وفروش مسکن را در شهر تهران نشان می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز،  بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد هم‌اکنون در حالی‌که تحت تاثیر چند عامل عمده سطح مراجعات و رفت و آمدها به بازار مسکن بسیار کمتر از سطح انتظار است اما برخی از متقاضیان خرید وفروش واحدهای مسکونی همچنان در بازار حضور داشته و مشغول جست و جو برای یافتن واحدی مناسب برای خرید یا یافتن متقاضی برای فروش واحد خود یا انجام همزمان هر دو عملیات فروش و خرید مسکن هستند.در واقع هم‌اکنون طیفی از خریداران و فروشندگان مسکن همچنان در بازار مسکن حضور دارند که معدود مراجعاتی به بازار خرید وفروش واحدهای مسکونی و محدود معاملاتی که در شرایط فعلی در بازار انجام می‌شود از سوی آنها صورت می‌گیرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد طی روزهای اخیر عمده معاملات خرید و فروش واحدهای مسکونی به منظور سرمایه‌گذاری در بازار ملک و از سوی سرمایه گذاران انجام شده است. همان‌گونه که ابتدای سال از سوی صاحب‌نظران برجسته بخش مسکن در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» پیش‌بینی شده بود هم اکنون عمده خریداران بازار مسکن سرمایه‌گذارانی هستند که قصد دارند سرمایه‌های در اختیار خود را به واحد مسکونی تبدیل کرده و با عرضه آن به بازار، آن واحد را دست‌کم برای مدت دو تا سه سال نگهداری کنند.

هر چند در این میان خریدهای سفته بازانه به منظور فروش واحد در کوتاه مدت و کسب سود از این گروه معاملات نیز دیده می‌شود، با این وجود سهم خریدهای سرمایه‌ای هم‌اکنون بیش از خریدهای سفته‌بازانه در بازار مسکن است.کارشناسان مسکن پیش‌بینی می‌کنند در حالی که زمزمه‌های ریزش شاخص کل‌سهام به تازگی بر رفتار برخی از سرمایه گذاران اثر گذاشته است احتمال پررنگ‌تر شدن حضور سرمایه‌گذاران در بازار مسکن در ماه‌های پیش رو قوت گرفته است.به نظر می‌رسد در صورت ثبات شرایط و به واقعیت پیوستن پیش‌بینی‌ها درخصوص رفتار آتی بازارها، بازار معاملات مسکن تا پایان سال وضعیت فعلی خود را از بابت انجام عمده خریدهای ملکی از سوی سرمایه‌گذاران یا پررنگ‌تر بودن سهم سرمایه‌گذاران از خریدهای ملکی در مقایسه با سایر متقاضیان و خریداران مسکن حفظ کنند و بازار مسکن کماکان بازاری سرمایه‌گذاری باشد.

در این میان سهم خانه اولی‌ها از بازار معاملات مسکن کمرنگ‌تر از سایر خریداران است. در‌کل می‌توان سهم خریدهای مصرفی را در مقایسه با خریدهای سرمایه‌ای بسیار ناچیز توصیف کرد.عمده خریدهای مصرفی که هم اکنون در بازار معاملات مسکن انجام می‌شود مربوط به افرادی است که قصد تبدیل به احسن واحدهای مسکونی خود را دارند که بخش قابل‌توجهی از آنها به دلیل عدم کفایت بودجه خانه‌اولی‌ها برای خرید مسکن فعلی‌شان، قادر به خرید واحد جدید نیستند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما