کدخبر: ۳۴۲۸۰۳ لینک کوتاه

رکوردشکنی بورس متوقف شد/ کاهش ۴۴۸۱ واحدی شاخص بورس تهران

اقتصادنیوز: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه با کاهش ۴۴۸۱ واحد روبه‌رو شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه با کاهش 4481 واحد روبه‌رو شد و به رقم یک میلیون و 185 هزار و 376 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن امروز با افزایش 2444 واحد به رقم 380 هزار و 567 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 4 هزار و 441 تریلیون تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از 13.5 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.7 میلیون نوبت معامله و به ارزش 15 هزار و 781 میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش معاملات فرابورس ایران که امروز به 5468 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، معامله‌گران بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران امروز بیش از 21 هزار و 249 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی در بورس تهران با کاهش 1189 واحد به رقم 314 هزار و 529 واحد رسید. همچنین شاخص قیمت با معیار هموزن امروز با افزایش 1615 واحد به رقم 251 هزار و 485 واحد رسید.

شاخص آزاد شناور با افزایش 1617 واحد به رقم یک میلیون و 593 هزار و 402 واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس با کاهش 1743 واحد به رقم 891 هزار و 81 واحد رسید و شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی در آن انجام می‌شود با کاهش 15 هزار و 431 واحد به رقم 2 میلیون و 297هزار و 825 واحد رسید.

شاخص بورس تهران

امروز نمادهای ملی مس و پالایش نفت اصفهان بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته و نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، گل‌گهر، شستا، سرمایه‌گذاری امید و چادرملو بیشترین اثر کاهشی را در شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پربیننده امروز شامل بانک ملت، فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی نوری، سرمایه‌گذاری ایران‌‌خودرو، ملی مس، سرمایه‌گذاری غدیر و سرمایه‌گذار خوارزمی بوده‌اند.

 امروز در فرابورس ایران در پایان معاملات شاخص کل 99 واحد رشد کرده و به رقم 13 هزار و 281 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 872 هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله گران فرابورس ایران بیش از 3.1 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 741 هزار نوبت معامله و به ارزش 5 هزار و 468 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش روز کل شرکت‌های بورسی و فرابورسی ایران امروز به بیش از 5 میلیون و 313 هزار میلیارد تومان رسیده است.

امروز نمادهای گهر‌زمین، میدکو، پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس، همگی در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند و نمادهای ذوب‌آهن، پتروشیمی تندگویان و نیروی برق دماوند همگی در کاهش شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند.

نمادهای پربیننده شامل ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، پالایش نفت بندرعباس، سمگا، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، مادیران و ریل‌پرداز سیر بوده‌اند.

 همان گونه که بورس تهران در روزهای گذشته در روند افزایش شاخص و رکوردشکنی بود، اما امروز با کاهش شاخص کل مواجه شد و طبق گفته کارشناسان و مسؤولان حضور در بازار سرمایه لزوماً همراه با ریسک و بازدهی است و هیچ کس نمی‌تواند تعهد بدهد با سرمایه‌گذاری در بورس حتما به سودآوری می‌رسید.

بنابر این تازه‌واردان و سهامداران جدید حتما با مطالعه، تحلیل و تحقیق و مشاوره با افراد امین و کارشناس وارد بازار سرمایه شوند و از پیروی شایعات در فضای مجازی و کانال‌های تلگرامی خودداری کنند و به این نکته توجه کنند که برای سرمایه‌گذاری در بورس از پول‌های کناری و پس‌انداز استفاده کنند که اگر احیاناً دچار زیان و یا عدم سودآوری شدند، زندگی آنها دچار اختلال نشود.

تازه واردان به بورس، اگر با تحلیل و مشورت با افراد خبره وارد شوند، می‌توانند سودآوری خوبی هم از محل سرمایه‌گذاری در بورس و فرابورس و مشارکت در تولید و اقتصاد کشور به دست آورند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند