کدخبر: ۳۴۲۸۰۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سخنگوی گمرک اعلام کرد:

رشد ۳.۵ درصدی حجم تجارت ایران وافغانستان

اقتصادنیوز: سخنگوی گمرک گفت: کشور افغانستان به دلیل اشتراکات فرهنگی، زبانی و دینی برای کشورمان دارای اهمیت بسیاری است بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش کرده در کنار برادران و خواهران افغانستانی قرار بگیرد و روابط سیاسی و اقتصادی خود را با آن افزایش دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، سید روح اله لطیفی، اظهار داشت: در راستای توسعه روابط بین  جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در حوزه گمرکی نیز صبح امروز ، مهدی میراشرفی معاون وزیر اقتصاد ورئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و  عبدالغفور لیوال  سفیر افغانستان در تهران در خصوص بررسی وافزایش همکاری‌های  گمرکی و تجارت خارجی بین دوکشور با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند .

لطیفی افزود: در سال گذشته بیش از 2 میلیارد و 361 میلیون و 232 هزار و 456 دلار، کالا از ایران به افغانستان صادر شده  است که این میزان از حیث وزنی بالغ بر 6میلیون و 380 هزار  تن بوده است که از این حیث ایران رتبه نخست منبع تامین وواردات همسایه شرقی اش را به خود اختصاص داده است. بعد از ایران، چین با یک میلیارد و 165 میلیون دلار و پاکستان با یک میلیارد و 86 میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار گرفته اند که حفظ این رتبه برای ایران وافغانستان دارای اهمیت است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در ادامه گفت:صادرات ایران به افغانستان شامل هشت خانواده مصالح ساختمانی، مواد سوختی، شوینده‌ها، لوازم پزشکی، مواد غذایی و لوازم خانگی است و صادرات افغانستان به ایران نیز ، غلاتی چون ماش، میوه‌جات خشک مثل گردو، بعضی از میوه‌جات تازه، دانه‌های روغنی و سنگ‌های معدنی است واین در حالی است که اقلام صادراتی داروها، کفپوش ها،  پودر، پوشاک و شیرینی جات تا سال 90 عمده ترین عناوین صادراتی را شکل می دادند.وبعد از سال 90 این اقلام بیشتر به سمت مواد شیمیایی و فلزی سوق یافته چنانکه اقلام عمده شامل حلال ها و رقیق کننده ها، سایر هیدروکربورهای حلقوی، نفت یا روغن های معدنی قیری، میله های آهنی شده است .

لطیفی خاطر نشان کرد: فرصت‌های زیادی برای سرمایه گذاری در افغانستان و کشورمان برای طرفین  وجود دارد،که بدنه وزارت اقتصاد و دارایی همواره از آن استقبال کرده است باوجود اینکه سرمایه‌گذاری افغان‌ها  در ترکیه و امارات قابل مقایسه  از لحاظ حجم سرمایه گذاری بسیار بیشتر از سرمایه گذاری در ایران است، که امیدواریم با تعامل بیشتر ودیپلماسی فعال اقتصادی و  تجاری  شرایط بهتری برای تجارت خارجی ایران وافغانستان فراهم شود. گمرک ایران آمادگی لازم را برای تسهیل تجارت خارجی را با افغانستان در جهت افزایش چشمگیر سطح تعاملات اقتصادی و توسعه دو سویه تجارت خارجی دارد.

وی  تاکید کرد: نشست امروز معاون وزیر اقتصاد ورییس کل گمرک ایران با سفیر کشور افغانستان در ایران، در همین راستا و برای تسهیل تجارت بین دو کشور، رفع موانع گمرکی و ایجاد بستر لازم برای تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی  برگزار شد تا شرایط مطلوب تری را برای تعاملات تجاری و اقتصادی را شاهد باشیم.

لطیفی در پایان گفت: کشور افغانستان از جمله  همسایگانی است که علیرغم محدودیت ها و نگرانی های ناشی از فراگیری بیماری کووید19 تعاملات تجاری خود را با در پیش گرفتن روش اجرای پروتکل های بهداشتی محدود نکرده است و نتیجه  این همکاری رشد 3.5 درصدی حجم تجارت دوماهه  نخست سال  99 به افغانستان بوده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند