کدخبر: ۳۴۵۶۶۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

/پیش بینی بورس امروز/ دغدغه اصلی سهامداران چیست؟

اقتصادنیوز : فارغ از دو سناریوی بالا، دغدغه اصلی سهامداران، سامانه‌های معاملاتی است.تجربه نشان داده که قطعی سامانه‌ها جو منفی بر بازار حاکم می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای بورس ، کمتر از 34 هزار واحد تا شکستن سقف یک میلیون و پانصد هزار واحدی شاخص کل باقی مانده است. سقفی که به اعتقاد بسیاری از اهالی بازار می‌تواند مقاومت روانی مهمی بر سر راه روند صعودی بازار سرمایه باشد. از 25 خرداد تا به امروز شاخص کل یک نفس بالا آمده است و بیش از هر زمان دیگری نیاز به استراحت دارد. اندیکاتورها نیز از این حکایت دارند که خریدهای هیجانی شدت گرفته است و در نتیجه احتمال اصلاح شاخص کل وجود دارد.

اگر سناریو را بر این اساس در نظر بگیریم که بسیاری از سهامداران در محدوده یک میلیون و پانصد هزار واحدی شاخص کل، قصد نقدکردن بخشی از سبدشان را داشته باشند، در نتیجه از میانه‌های زمان معاملات امروز باید انتظار افزایش عرضه‌ها را داشته باشیم. در واقع با صف خریدهای احتمالی ابتدای صبح، شاخص در یک ساعت ابتدایی میتواند تا 30 هزار واحد بالاتر بیاید و هر چه به شاخص یک میلیون و 500 هزار واحدی نزدیک شویم، احتمال دارد فشار فروش افزایش یابد. در این سناریو، روزهای آتی نیز بازار باید اندکی عقب‌نشینی کند تا قدرت لازم برای ادامه صعود را به دست آورد.

اما سناریو دیگری هم وجود دارد. عوامل بنیادی بازار همچنان پابرجاست. هر روز اطلاعیه‌های زیادی درباره افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها روی کدال می آید. برخی از شرکت‌ها نیز اطلاعات با اهمیتِ مثبتی منتشر می‌کنند که استقبال بیشتر سهامداران را به همراه دارد.

از گوشه و کنار از احتمال تقسیم سود مناسب در برخی شرکت‌های بزرگ به گوش می‌رسد و در نتیجه سهامداران تا برگزاری مجامع ترجیح میدهند سهامدار این شرکت‌ها باقی بمانند. در واقع همان اتفاقی که در برخورد شاخص کل با سقف یک میلیون واحدی پیش آمد و در این سناریو هم اتفاق خواهد افتاد. بازار اگرچه چند روزی درگیر عبور از این مقاومت روانی بود، اما در نهایت این سقف را هم شکست تا به سمت قله‌های بالاتر پیش رود.

دغدغه اصلی سهامداران

فارغ از دو سناریوی بالا، دغدغه اصلی سهامداران، سامانه‌های معاملاتی است. در این روزهای اخیر خبرها و شایعات زیادی در شبکه‌های اجتماعی درباره قطعی سامانه‌ها منتشر می‌شود و حتی کسانی که نه سهامدار هستند و نه قصد سهامداری دارند، از هسته معاملات و اختلال سامانه‌های کارگزاری‌ها می‌گویند. تجربه نشان داده که قطعی سامانه‌ها جو منفی بر بازار حاکم می‌کند. در نتیجه اگر امروز مشکلات سامانه های معاملاتی حل نشود، احتمال دارد بخشی از سرمایه‌گذاران سبد سهامشان را نقد کنند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند