اعلام زمان کسر اقساط وام یک‌میلیون تومانی از یارانه‌بگیران

کدخبر: 347319
اقتصادنیوز: بازپرداخت اقساط وام یک میلیون تومانی که اردیبهشت‌ماه به حساب یارانه بگیران نقدی واریز شد، از ماه جاری و مصادف با یکصد و سیزدهمین مرحله پرداخت یارانه به مبلغ ۳۵ هزار و ۱۰۰ تومان شروع می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز با شیوع بیماری کرونا و تعطیلی کسب و کارها دولت تصمیم گرفت برای کاهش پیامدهای اقتصادی ناشی از این بیماری، وام یک میلیون تومانی به ۲۴ میلیون خانواده ایرانی که یارانه نقدی (۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی) می‌گیرند، پرداخت کند.

نحوه پرداخت این تسهیلات به صورت غیرحضوری انجام شد به این صورت که، ابتدا باید متقاضیان مشخص می‌شد بنابراین سرپرست خانوار کدملی خود را از طریق سیم کارتی که به نام وی ثبت شده است به سرشماره ۶۳۶۹ پیامک می‌کرد.

پس از دریافت پیامک و با استفاده از داده‌های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان مشمول بودن متقاضی برای دریافت وام مشخص و اعلام شد.

پرداخت وام به متقاضیان از ابتدای اردیبهشت ماه شروع شد و در مرحله نخست بیش از ۱۷ میلیون خانوار این وام یک میلیون تومانی را دریافت کردند. ۲۲ خردادماه که به صورت رسمی پرونده پرداخت وام یک میلیون تومانی بسته شد در مجموع برای ۲۱ میلیون و ۵۱ هزار و ۳۹۳ خانواده (معادل ۸۷ درصد) تسهیلات پرداخت شد.

البته هفتم تیرماه برای ۹۱۰ هزار سرپرست خانواری که کدملی خود را به اشتباه یا با شماره تلفن همراه دیگران ارسال کرده بودند، پیامک ارسال شد تا چنانچه تمایل داشتند برای دریافت وام یک میلیون تومانی ظرف مدت پنج روز اقدام کنند.

در ابتدا پیش‌بینی شده بود که این تسهیلات با سود ۱۲ درصد و بازپرداخت ۲۴ ماهه به حساب یارانه‌بگیران واریز و اقساط آن از همان حساب یارانه کسر شود. اما رییس جمهور اعلام کرد که این تسهیلات به صورت قرض الحسنه است. بنابراین سود ۱۲ درصدی به نوعی بین دولت و مردم تقسیم شد که چهار درصد را یارانه‌بگیر و هشت درصد دیگر را دولت بپردازد و اقساط از ۲۴ به ۳۰ ماه افزایش یابد. در این حالت قسط پرداختی ۳۵ هزار و ۱۰۰ تومان در هر ماه خواهد بود.

با توجه به اینکه بازپرداخت این تسهیلات تیرماه اعلام شده بود، پیگیری‌های خبرنگار ایرنا از مراجع ذیربط حاکی از این است که طبق اعلام گذشته کسر اقساط وام یک میلیون تومانی از این ماه از حساب یارانه بگیران شروع خواهد شد. یارانه نقدی در بیستم هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما