در دیدار نائب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با سرکنسول قزاقستان مطرح شد؛

استقبال از پیشنهاد برقراری پروازهای مستمر بین شهر گرگان و آکتائو

کدخبر: 381748
اقتصادنیوز: به مناسبت روز استقلال قزاقستان،‌ نائب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و نماینده گرگان و آق قلا با سرکنسول جمهوری قزاقستان در استان گلستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، در ابتدای این دیدار سرکنسول قزاقستان در استان گلستان ضمن تشکر از حضور  غلامرضا منتظری، نائب‌رئیس کمیسیون فرهنگی و هیات همراه بمناسبت روز ملی قزاقستان در سرکنسولگری، اظهار داشت: با توجه به حضور قشر عظیمی از مردم شریف قزاق در جمهوری اسلامی ایران و بویژه استان گلستان انتظار داریم روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی دو کشور بیش از پیش گسترش یابد ودر این مسیر آماده هر نوع همکاری هستیم.

آیداشف در ادامه افزود: باتوجه به امضای تفاهم نامه خواهر خواندگی میان شهر گرگان در ایران و شهر آکتائو در قزاقستان و برقراری خط پروازی میان این دوشهر روابط تجاری و فرهنگی و تسهیل رفت آمدها تسریع گردد.

وی همچنین بیان داشت: آکتائو بعنوان یکی از اصلی ترین شهرهای نفتی و اقتصادی کشور قزاقستان فرصت خوبی برای سرمایه گذاری ایرانیان علاقه مند به این حوزه تجاری است.

آیداشف افزود: خوشبختانه ایران ظرفیتهای خوبی در حوزه گردشگری و پزشکی و صنایع مختلف وسرمایه گذاری دارد و باتوجه  پیشرفت های چشمگیر پزشکی که ایران در جهان داشته است در صورت فعال تر شدن دستگاه دیپلماسی علاقمند به توسعه صنعت توریسم درمانی و توریسم گردشگری با پایلوت قرار دادن استان گلستان هستیم.

وی بیان داشت: بعنوان مثال سالانه جمع کثیری از بیماران قزاقستانی برای درمان به کشورهای اروپایی سفر میکنند که درصورت توسعه روابط با ایران و ورود بیماران قزاق به استان گلستان  هم هزینه های ملت قزاقستان کاهش پیدا میکند و هم ارز وارد کشور همسایه ی ایران میشود.

در ادامه منتظری ضمن تبریک مجدد روز ملی جمهوری قزاقستان بیان داشت: فرهنگ فصل مشترک همه انسانهاست،فرهنگ همچون اکسیژن برای انسان حیات بخش است، لذا توسعه روابط و پیوندهای فرهنگی زیربنای همه تحولات است، به همین منظور  پیشنهاد می شود هفته فرهنگی بین ایران و قزاقستان به میزبانی استان گلستان در دستور کار قرار گیرد.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با استقبال از پیشنهاد برقراری پروازهای مستمر بین شهر گرگان و آکتائو برای توسعه روابط همه جانبه، بیان داشت: پتانسیل و ظرفیت بالقوه مرزی اینچه برون در ایران با دیپلماسی فعال تر وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و همکاری کشور همسایه، ترکمنستان، می‌تواند به ارتباط زمینی گسترده تجاری نیز بین دو کشور منجر شود.

وی افزود: در همین راستا مجمع نمایندگان استان گلستان با همکاری استاندار محترم، بدنبال پیگیری اخذ مجوز منطقه آزاد اقتصادی اینچه برون هستند تا توسعه روابط همه جانبه با کشورهای شرقی و بویژه کشور دوست و برادر قزاقستان صورت پذیرد.

تیتر یک
  • آن‌چه عمان و دیگران ممکن است از مصر بیاموزند؛

    تحول اقتصادی مصر ممکن است الگویی متناسب برای همه اقتصادهای شکننده منطقه نباشد، اما به وضوح برخی از اقدامات آن می‌تواند…

از دست ندهید
بلیط هواپیما