بررسی هفتگی بازار سهام در هفته چهارم تیر 1400

در بورس تاریخ تکرار می شود؟

کدخبر: 427605
اقتصادنیوز: شاخص بورس در هفته چهارم تیر دوباره بازدهی مثبت را تجربه کرد. این در حالی است که با وجود حضور چالش عرضه، شاخص در مرز روانی 1.310 میلیون واحد ایستاده است.

به گزارش اقتصادنیوز، بازدهی بازار سهام در هفته آخر تیر هم با بازدهی 0.44 درصدی به پایان رسید. این برای چهارمین هفته متوالی است که بورس با بازدهی مثبت و ثبت مالکیت حقوقی به حقیقی مثبت مواجه میشود. البته در چهار هفته مزبور دامنه بازدهی کمتر شده اما مستمر و پایدار بوده است.

ویژگی مهم بازار سهام در نخستین ماه تابستان استمرار در بهبود روند معاملات و ارسال سیگنال های متوالی در تقویت سمت تقاضا بود. حجم و ارزش معاملات در همین ماه نخست تابستان رکوردها را به صورت متوالی در سال 1400 جابه جا کرد و این در حالی بود که در هفته پایانی تیر با تعطیلی زودهنگام، بازار بدون تغییر خاصی در همان وضعیت قبل باقی ماند.

بازار سهام در یکشنبه و دوشنبه، فشار عرضه ها را به صورت متوالی تجربه کرد که بخش عمده ای از این فشار ناشی از فروش برگه های سهام بورس بازانی بود که چندان تمایل ندارند در روز مجمع به عنوان سهامدار شرکت حاضر شوند و چه بسا استراتژی نوسان گیری را سودمندتر میدانند. با این وصف توان عرضه ها چندان سنگین نبود و تقاضاها اجازه خروج شاخص از محدوده فعلی را ندانند.

شاخص در تاریخ مزبور (از دوشنبه 21 تیر تا دوشنبه 28 تیر) به کانال 1.3 میلیون واحد برگشت. اگرچه تا 1.317 میلیون واحد هم در روز ابتدایی هفته صعود کرد اما در همان روز پس از عقب نشینی در نقطه 1.311 میلیون واحد ایستاد. در روز یکشنبه با فشار سمت عرضه، شاخص به 1.302 میلیون پسروی کرد، اما در روز بعد از آن (دوشنبه 28 تیر) دوباره به نقطه روز شنبه یعنی همان سطح مقاومتی 1.311 میلیون واحد برگشت. برای بازار نقطه 1.310 میلیون واحد به عنوان مرز مقاومتی شناخته میشد که از دست دادن آن میتوانست شاخص را حتی دوباره به زیر کانال 1.3 میلیون واحد ببرد اما مقاومت در آن نقطه به معنای احتمالی پیشروی دوباره شاخص هم تلقی میشود. با این وصف شاخص در وضعیت کنونی متاثر از چالش عرضه ها همچنان در مرز مقاومتی ایستاده و منتظر است ببیند در روز بازگشایی هفته بعد (روز دوشنبه) چه سرنوشتی پیش روی شاخص در ماه دوم تابستان قرار می‌گردد.    

تعطیلات بی سابقه/ تاریخ تکرار می شود؟!

  • امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

شایعه‌ای که از روز گذشته معاملات بورس را تحت تاثیر قرار داده بود، در نهایت با پایان یافتن معاملات روز دوشنبه رنگ واقعیت به خود گرفت. به این ترتیب بورس به پیشواز تعطیلاتی می‌رود که در سال‌های اخیر بی سابقه بوده است.

سهامداران پیش از این عادت داشتند فقط در چند روز ابتدایی هر سال و همزمان با تعطیلات نوروزی، بی خیال بورس شوند. اما اکنون برای سهامدارانی که عادت دارند هر روز به تابلوی معاملات چشم بدوزند، این تعطیلی یک چالش به حساب می‌آید.

تجربه نشان داده است که سهامداران از هر گونه تعطیلی دوری می‌کنند و حتی اگر یک روز بیشتر از پنج‌شنبه و جمعه، بازار تعطیل شود، حجم عرضه‌ها سنگین می‌شود. امروز نیز با قوت گرفتن خبر تعطیلی 6 روزه تهران، حجم عرضه‌ها افزایش یافت. با این حال خبر رسمی بعد از پایان معاملات منتشر شد و امکان دارد هیجان ناشی از آن، در اولین روز کاری آینده، خالی شود.

نکته جالب توجه آن است که شاخص‌کل بورس دقیقا در محدوده‌ای قرار دارد که پیش از تعطیلات نوروزی به آن رسیده بود! شرایط و اخبار این چند روز، تعیین کننده خواهد بود که بعد از تعطیلی این چند روز، بورس همانند فروردین و اردیبهشت روند نزولی خواهد داشت یا نه؟!

  • تابلوی بورس
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما