کدخبر: ۲۱۴۰۷۴ لینک کوتاه

جزئیات نوبت دوم تحریم های آمریکا علیه ایران/ سیف، یک بازنشسته بانک مرکزی ، یک بانکدار و یک سیاستمدار عرب در فهرست جدید تحریم‌ها

اقتصادنیوز: وزارت خزانه داری آمریکا، رئیس کل بانک مرکزی ایران و بانک اسلامی البلاد را وارد لیست تحریم کرد.

قرار گرفتن نام ولی الله سیف در این لیست به دلیل اتهامات تکراری و بی پایه و اساس پیشین خزانه داری آمریکا است.  به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه خبررسانی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده علاوه بر سیف، از علی طرزعلی معاون اداره بین‌الملل بانک مرکزی، «کریم ارس حبیب» (با اسامی مستعار کریم ارس و حبیب کریم)، رئیس بانک البلاد عراق و «کثیر محمد» نیز در آخرین لیست افراد تحریم شده نام برده شده است. البته علی طرزعلی دیگر در اداره بین الملل بانک مرکزی مشغول به کار نیست و وارد دوره بازنشستگی شده است. در متن خبر وزارت خزانه، همدستی در جابجایی میلیون ها دلار در راستای کمک به حزب الله لبنان و سپاه قدس دلیل تحریم های جدید عنوان شده است. 

وزارت خزانه‌داری آمریکا در دومین دور از اعمال تحریم علیه ایرانیان از زمان خروج این کشور از برجام، «ولی‌الله سیف» رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرد.

حبیب کریم هم بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، از اعضای مقاومت اسلامی لبنان است.

آنطور که آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند، سیف به دلیل ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تحت عنوان «اقدامات ضدتروریستی» تحریم شده است.

ولی‌الله سیف مشمول تحریم‌های ثانویه آمریکا شده یعنی تبعیت از این تحریم برای همه اتباع و نهادهای آمریکایی و همه اتباع و نهادهای کشورهای خارجی که نمی‌خواهند مشمول تحریم‌های آمریکا شوند، لازم‌الاجراء است.

در بیانیه‌ای که «استیو منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا به همین مناسبت منتشر کرده، آمده که «رئیس بانک مرکزی ایران از جانب نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و از طریق بانک عراقی البلاد، به صورت مخفیانه میلیون‌ها دلار پول را برای حمایت از اقدامات خشن و رادیکال حزب‌الله انتقال داده است.»

وی در ادامه گفته: «ایالات‌متحده اجازه سوء استفاده گستاخانه ایران از نظام مالی بین‌الملل را نمی‌دهد.»