کدخبر: ۲۱۸۴۷۱ لینک کوتاه

از حمله داعش به مجلس چه خبر؟ از ۱۲ کشته و ۴۲ زخمی چه؟

اقتصاد نیوز: ​۱۷ خرداد سال گذشته را به یاد دارید که حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد و نهایتا با ورود نیروهای ویژه عاملان این حمله به هلاکت رسیدند.

اقتصاد نیوز، به نقل از گروه پارلمانی خبرگزاری فارس: درست سال گذشته چنین روزی بود؛ حوالی ساعت 10 صبح ناگهان ساختمان بهارستان لرزید، با صدای نا معلومی از جنس شلیک های پی در پی که به نظر آشنا نمی رسید.

لحظاتی در هاله ای از ابهام گذشت تا اینکه زمزمه هایی به گوش رسید؛ می گفتند داعش حمله کرده است.

*ورود 4 تروریست با پوشش زنانه به راهروی مجلس

گفته میشد افرادی با ورود به ساختمان مراجعات مردمی مجلس شورای اسلامی به سمت نیروهای حفاظت مجلس تیراندازی کرده اند.

اصل ماجرا این بود که 4 تروریست در قالب مراجعه‌کننده و با پوشش لباس زنانه از درب عمومی وارد راهروی مجلس شدند که از همان ابتدا با شروع تیراندازی نیروهای سپاه وارد عمل شدند.

 

تروریست‌ها وارد ساختمان جنبی مجلس شده بودند که با تیراندازی به یکی از محافظین وی را از ناحیه پا مجروح کردند، سپس متواری شده و در زمان تیراندازی هم 2 نفر از مراجعه‌کنندگان نیز زخمی شدند.

*تروریست ها در محاصره نیروهای امنیتی

در همان ساعت اولیه بود که مشخص شد یکی از مهاجمان تیراندازی به مجلس عامل انتحاری بوده که در محاصره‌ نیروهای امنیتی قرار گرفت.

اما قصه به همین جا ختم نمی‌شود و تلاش نیروهای حفاظتی مجلس برای دستگیری آنها ادامه دارد؛ در پی این درگیری، درب‌های ورود و خروج خبرنگاران به راهروهای مجلس بسته شد و تعدادی از نمایندگان نیز برای بررسی موضوع از صحن علنی مجلس خارج شدند.

در این شرایط هم مجلس همچنان دستور کار خود را پیش می برد و بدون اینکه تشویشی ایجاد شود نمایندگان به کار خود ادامه دادند.

پس از لحظاتی صدای انفجاری از ساختمان مجلس شنیده شد که گفته می‌شد یکی از عاملان انتحاری خود را منفجر کرده‌ است.

*لاریجانی: تروریست‌های بزدل در مجلس نفوذ کردند که با آنها برخورد جدی شد

 در همان هنگام علی لاریجانی که ریاست مجلس را بر عهده داشت در جریان برگزاری صحن علنی مجلس، گفت: امروز چند نفر از تروریست‌های بزدل به ساختمانی در مجلس نفوذ کردند که با آنها برخورد جدی شد.

وی افزود:‌ از اینکه نمایندگان در این مسیر با آرامش به کارشان ادامه دادند تقدیر و تشکر می‌کنم.

سپس با اعلام فرمانده سپاه پاسداران، نمایندگان مطلع شدند عاملان این حمله انتحاری محاصره کامل شدند.

 

در نهایت وکلای ملت با ادامه دستور جلسه به روال قبلی و به پایان رساندن صحن علنیِ آن روز، نماز ظهر و عصر خود را در پارلمان و در داخل صحن علنی مجلس اقامه کردند.

پس از گذشت ساعاتی، عملیات تروریستی در ساختمان مراجعات مردمی مجلس با ورود نیروهای ویژه سپاه پایان یافت و افراد مسلح که قصد عملیات تروریستی در مجلس شورای اسلامی را داشتند با ورود نیروهای ویژه نظامی و انتظامی به هلاکت رسیده و پاکسازی ساختمان مجلس آغاز شد.

طبق آمار وزارت کشور در این حادثه تروریستی جمعاً 12 نفر به شهادت رسیدند که 11 نفر در مجلس و یک نفر در حرم مطهر امام خمینی(ره) بود و 42 نفر مجروح شدند.

نهایتا مراحل پاکسازی تروریست‌ها از ساختمان مجلس انجام شد که بر این اساس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در محل فعالیت نیروهای امنیتی برای پاکسازی و چک و خنثی ساختمان پارلمان حضور یافت و از فعالیت نیروهای امنیتی بازدید کرد.

 

بر اساس این گزارش، مسئول دفتر نماینده ارومیه نیز در این حادثه تروریستی مجروح شد.

به دنبال آن، مقامات و سران کشورهای مختلف به حملات تروریستی گروه «داعش» به ساختمان مجلس شورای اسلامی و همچنین حرم مطهر امام خمینی (ره) واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند.