کدخبر: ۲۱۹۵۸۶ لینک کوتاه

بازارهای جهانی به نشست سنگاپور واکنش نشان دادند

بیانیه مشترک ترامپ و «اون» + جزئیات

اقتصاد نیوز: سران آمریکا و کره شمالی سرانجام در بامداد سه‌شنبه دیدار تاریخی خود را آغاز کردند. پس از سخنان امیدوارکننده ترامپ و کیم در اولین مواجهه، مذاکرات میان طرفین آغاز شد.

اقتصاد نیوز، به نقل از دنیای بورس؛ سران آمریکا و کره شمالی سرانجام در بامداد سه‌شنبه دیدار تاریخی خود را آغاز کردند. پس از سخنان امیدوارکننده ترامپ و کیم در اولین مواجهه، مذاکرات میان طرفین آغاز شد. مذاکرات میان رییس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی تا این لحظه ادامه داشته است. دقایقی پیش سند مشترکی میان طرفین به امضا رسید. در اولین واکنش به این رویداد، دلار آمریکا در برابر ارزهای مطرح جهان تقویت شد و نفت برنت نیز پا به محدوده مثبت گذاشت. در بازار فلزات رونق نسبی حاکم شد و فشار موجود بر معاملات طلا افزایش یافت.

ترامپ: تحریم‌های آمریکا علیه کره شمالی ادامه داد

ترامپ به اون: بیا ماشینمو ببین

نظر معاون جان کری در مورد توافق ترامپ و اون

پمپئو به دیپلمات‌های ژاپن و کره جنوبی گزارش ارائه داد

مشاور ارشد ترامپ پیش از دیدار با اون سکته کرد!

امیدواری ترامپ به توافق با ایران

طعنه ترامپ به اون در جمع عکاسان (فیلم)​

سخنرانی دونالد ترامپ پس از دیدار با «اون»

دقایقی پیش کنفرانس خبری ترامپ در سنگاپور برگزار شد و وی در زمینه تحریم های کره شمالی، خروج سربازان آمریکایی از شبه جزیره کره و مانورهای نظامی این کشور در منطقه توضیحاتی را ارائه کرد.

رئیس جمهور آمریکا در سخنان خود بار دیگر بر عزم رهبر کره شمالی برای خلع سلاح کامل هسته‌ای این کشور تاکید کرد. وی در عین حال اعلام کرد که تحریم‌های اقتصادی علیه کره شمالی کماکان ادامه خواهد داشت.

 ترامپ همچنین در زمینه شمار سربازان آمریکایی در شبه جزیره کره ابراز داشت تا زمانی که از خلع سلاح کامل هسته‌ای کره شمالی اطمینان حاصل نشود، از تعداد سربازان این کشور در شبه جزیره کره کاسته نخواهند شد.

به گفته ترامپ موضوع حقوق بشر در نشست‌های آتی آمریکا و کره شمالی مورد بحث قرار خواهد گرفت. وی در عین حال از عزم خود برای سفر به پیونگ یانگ در زمان مناسب خبر داد.

 به گفته رئیس جمهور آمریکا مانورهای نظامی در کره موضوعی تحریک‌کننده در این منطقه به حساب می‌آید و وی قصد دارد در زمینه هزینه این مانورها با کره جنوبی تبادل نظر کند.

 

متن بیانیه مشترک کره‌شمالی و آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و کیم جونک اون رئیس جمهوری دموکراتیک خلق کره در تاریخ 12 ژوئن سال 2018 میلادی اولین نشست تاریخی خود را برگزار کردند. 
رئیس جمهور تراپ و رئیس کیم به صورت جامع، عمیق و صمیمانه به تبادل نظر بر روی مسائل مرتبط با شکل دهی روابط جدید و ایجاد صلح در شبه جزیره کره پرداختند. رئیس جمهور ترامپ متعد شد که ضمانت‌های امنیتی را برای جمهوری خلق کره مهیا کند و رئیس کیم نیز بر تعهد کامل و غیر قابل تغییر خود به خلع سلاح کامل هسته‌ای در شبه جزیره کره تاکید کرد. 
دو طرف متقاعد شده‌اند که شکل گیری روابط جدید میان ایالات متحده و کره شمالی منجر به ایجاد صلح و رفاه در شبه جزیره کره خواهد شد و همچنین ایجاد اعتماد متقابل میان آنها،  خلع صلاح اتمی این منطقه را در پی خواهد داشت. 
رئیس جمهور ترامپ و رئیس کیم روی موارد زیر توافق نظر دارند: 
• آمریکا و کره شمالی متعد می‌شوند که روابط جدیدی را بر اساس منافع مردم دو کشور بر پایه صلح و رفاه شکل دهند. 
• دو کشور تلاش مشترکی را برای ایجاد رژیمی صلح پایدار در شبه جزیره کره شکل خواهند داد. 
• با تایید مجدد اعلامیه 27 آوریل، کره شمالی متعد می‌شود در راستای خلع سلاح کامل هسته‌ای در شبه جزیره کره اقدام کند. 
• دو کشور متعهد می‌شوند که به بررسی وضعیت زندانیان جنگی و یا افراد مفقود شده پرداخته و زمینه بازگشت افراد شناسایی شده را فراهم کنند. 
با تصدیق بر این موضوع که نشست ایالات متحده و کره شمالی رویدادی بسیار با اهمیت بوده بر دهه‌ها تنش و دشمنی میان دوکشور پایان خواهد داد و آینده‌ای جدید را رقم خواهد زد، رئیس جمهور ترامپ و رئیس کیم متعد می‌شند که به اجرای مقررات وضع شده در بیانیه مشترک به صورت کامل و سریع بپردازند. دو کشور تعهد هستند که مذاکرات مداومی را از طریق وزیر خارجه آمریکا و یک مقام بلند پایه جمهوری خلق کره در کوتاه‌ترین زمان برای اجرای نتایج این نشست برگزار کنند. 
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی متعهد می‌شوند که در راستای توسعه روابط جدید میان دو کشور و ارتقای صلح، رفاه و امنیت شبه جزیره کره و جهان با یکدیگر همکاری کنند. 
12 ژوئن 2018
جزیره سنتوسا
 

11:57- کنفرانس خبری ترامپ قرار است ساعت 4 بعد از ظهر به وقت سنگاپور (12:30 به وقت تهران) برگزار شود.

11:47- خبرگزاری بلومبرگ بر اساس تصاویر منتشر شده از سند مشترک امضا شده میان آمریکا و کره شمالی، به چهار بند مهم این توافق به شرح زیر اشاره کرد:

آمریکا و کره شمالی متعهد می شوند  که روابط جدیدی را بر اساس منافع دو کشور شکل دهند.

دو کشور تلاش مشترکی را برای ایجاد صلح پایدار در شبه جزیره کره شکل خواهند داد.

با تایید مجدد اعلامیه 27 آوریل، کره شمالی متعد می شود در راستای خلع سلاح کامل هسته ای در شبه جزیره کره اقدام کند.

دو کشور متعهد می شوند که به بررسی وضعیت زندانیان جنگی و یا افراد مفقود شده آمریکایی در آسیا پرداخته و زمینه بازگشت افراد شناسایی شده به آمریکا را فراهم کنند.

11:34- رسانه‌ها و منابع خبری همچنین گزارش دادند، در سندی که دو طرف امضا کردند، شامل این محتویات است:

1- آمریکا و کره شمالی متعهد به ایجاد یک رابطه تازه مطابق با خواسته مردم دو کشور در جهت صلح و رفاه هستند

2- آمریکا و کره شمالی برای ایجاد یک رژیم پایدار صلح در شبه جزیره کره تلاش خواهند کرد

3- با تایید بیانیه ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ پام مون جون(امضا شده بین کره شمالی و جنوبی)، کره شمالی به کار در جهت خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره تعهد می‌کند».

11:10- رئیس جمهور آمریکا نسخه امضا شده سند مشترک دو کشور را مقابل دوربین ها به نمایش گذاشت. در تصاویر ثبت شده بخشی مشخص است که بر طبق آن کره شمالی متعد شده که به سوی خلع سلاح اتمی به صورت کامل و غیر قابل بازگشت حرکت کند.

10:58- ترامپ اعلام کرده است که امید دارد فرآیند خلع سلاح هسته ای بسیار سریع آغاز شود.

10:56- برخی از منابع خبری  مدعی شدند که کره شمالی متعد به خلع سلاح کامل هسته‌ای شده است. 

10:45- پس از امضای سند مشترک میان آمریکا و کره شمالی، ارزش ین ژاپن در برابر دلار آمریکا بیش از پیش کاهش یافت و به پایین ترین سطح در سه هفته اخیر رسید. ارزش دلار آمریکا در برابر یورو، پوند انگلیس و دلار کانادا نیز تقویت شد.قیمت نفت برنت  توانست به محدوده مثبت وارد شود. افت قیمت طلا در بازار نقدی به بیش از 3 دلار رسید و به تبع کاهش ریسک ژئوپولیتیکی  و حرکت سرمایه‌گذاران از دارایی های امن به محصولات پرریسک تر همچون فلزات پایه، بر میزان افزایش قیمت مس و سرب افزوده شد.

10:40-  قرار است به زود رئیس جمهور آمریکا خلاصه ای از جزئیات این نشست و سند امضا شده را به اطلاع خبرنگاران برساند. 

10:30- در پایان نشست میان ترامپ و کیم، طرفین در حضور خبرنگاران سندی را امضا کردند. هنوز جزئیاتی از محتوای این سند ارائه نشده اما اعلام شده که متن آن به زودی در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت. ترامپ از جامع بودن این سند خبر داده است.

10:20- یکی از دیپلمات های ارشد چین اعلام کرد که این کشور از نشست میان سران آمریکا و کره شمالی استقبال  و حمایت می کند و امیدوار است که دو کشور به اراده ای مشترک برای دستیابی به هدف خلع صلاح هستهای دست یابند.

9:50 - لحظاتی پیش سران دو کشور پس از صرف نهار در باغ هتل محل اقامت خود حاضر شدند. در این میان ترامپ اعلام کرد  که نشست وی با رهبر کره شمالی بهتر از چیزی که هر کسی انتظار آن  را داشته پیش رفته است. وی همچنین اظهار کرد که طرفین به زودی بیانیه ای را به امضا خواهند رساند.

بامداد امروز سرانجام  دیدار تاریخی سران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور آغاز شد. رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی ضمن دست دادن با یکدیگر و رد و بدل کردن سخنانی کوتاه وارد کتابخانه هتل محل اقامت خود در سنگاپور شدند  و به مدت 40 دقیقه در حضور مترجمان به گفتگو پرداختند. سپس به میان خبرنگاران آمدند و این بار تعدادی از مقامات دو کشور به آنها اضافه شده و بار دیگر جلسه رسمی میان آنها از سرگرفته شد. ترامپ در پاسخ به خبرنگاران گفت که روابط بسیار خوبی تا این لحظه میان او و رهبر کره شمالی شکل گرفته است. کیم نیز اظهار کرد که دوکشور با غلبه بر سوءظن ها و وموانع بسیار توانسته اند به این مرحله برسند. وی افزود که این دیدار برای صلح اهمیت بسیار زیادی دارد. در حال حاضر هنوز جلسه دوم میان سران دوکشور به پایان نرسیده است.

در این میان بازار ارز و بازارهای کالایی نوسان اندکی را تا این لحظه تجربه کرده اند چرا که فعالان این بازارها در انتظار نتیجه مذاکرات سران آمریکا و کره شمالی هستند تا پس از این رویداد سمت و سوی معاملات خود را مشخص کنند. فعالان اقتصادی می دانند  که حتی در صورت مثبت بودن نتیجه این نشسف راه طولانی در راه خلع صلاح اتمی شبه جزیره کره وجود دارد اما مذاکرات اخیر می تواند سیگنال بسیار حیاتی را به بازارها ارسال کند.

واکنش بازار ارز

پس از سخنان کوتاه اما امید بخش سران آمریکا و کره شمالی و اظهار امیدواری طرفین نسبت به مذاکرات پیش رو، دلار آمریکا رشدی 0/2 درصدی را در برابر ین ژاپن تجربه کرد و به بالترین سطح در برابر این ارز در دو هفته اخیر رسید. شاخص دلار به لطف این روند با افزایشی 0/1 درصدی در سطح 93/7 دلار قرار گرفت.

واکنش فلزات پایه

مذاکران آمریکا و کره شمالی کماکان ادامه دارد و همین امر نیز جهت گیری اصلی بازار ارز را در هاله ای از ابهام قرار داده است. بازار فلزات نیز از این روند تاثیر پذیرفته و تا این لحظه معاملات مبهمی را تجربه می کند. در این میان آلومینوم به لطف انتشار خبر افت 3/2 درصدی تولید آلومینیوم اولیه چین در ماه می،  معاملات پررونقی را تجربه می کند.

در برهه کنونی هر تن آلومینیوم در معاملات آتی لندن با رشدی 0/7 درصدی در سطح 2316 دلار قرار گرفته است. مس0/2 درصد گران شده و به 7218 دلار رسیده است. سرب با افزایش قیمتی 0/1 درصدی در سطح 2487 دلار قرار گرفته و روی افتی 0/4 درصدی را پشت سرگذاشته و به 3193 دلار رسیده است.

واکنش طلا

رشد شاخص دلار قیمت طلا را به محدوده منفی کشانده اما میزان افت قیمت این محصول در برهه کنونی بسیار محدود است. قیمت طلا از نتیجه مذاکرات اخیر تاثیر بسیار زیادی خواهد گرفت چرا که در صورت مثبت بودن نتایج مذاکرات، تقاضا برای این محصول به عنوان دارایی امن کاهش ملموسی را تجربه خواهد کرد و در غیر این صورت نیز می توان شاهد جهش تقاضا و رشد قابل ملاحظه قیمت بود.

هم اکنون هر اونس طلا در بازار کامکس در قرارداد ماه آگوست با قرارگیری در سطح 1301/6 دلار، افت قیمتی 1/6 دلاری را تجربه می کند. در بازار نقدی این محصول 2/6 دلار ارزان شده و در سطح 1397 قرار گرفته است.

واکنش نفت خام

به علت مشخص نبودن نتیجه قطعی نشست ترامپ و کیم، فعالان بازار انرژی تا این لحظه رویکردی محتاط را در پیش گرفته اند امری که روندی مبهم را بر معاملات نفت خام حاکم کرده است.

هم اکنون قیمت هر بشکه نفت خام برنت برای تحویل در ماه آگوست با افتی مختصر در سطح 76/4 دلار قرار دارد. نفت خام وست تگزاس در قراردادهای ماه جولای با رشدی میزان 0/1 درصد در سطح 66/2 دلار معامله می‌شود.