کدخبر: ۲۴۱۸۸۲ لینک کوتاه

«پیه اسکوبار»: ایران شاه‌کلید شکاف میان اروپا و آمریکا است

اقتصادنیوز: اسکوبار، تحلیلگر مطرح بین‌المللی گفت: ایران در پایبندی به برجام مانند کاتالیزوری به نفع اتحادیه اروپا عمل خواهد کرد و در نهایت با ایستادگی برابر آمریکا به روسیه و چین نزدیک می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از فارس؛  «پپه اسکوبار» تحلیلگر مطرح بین‌المللی در مطلبی که روز یکشنبه هشتم مهر ماه در وبگاه «آسیا تایمز» منتشر شد، نوشته عملکرد ایران موجب شده تا اروپا در برابر آمریکا قرار گیرد.

اسکوبار در ابتدای این گزارش با اشاره به وقایع رخ داده هفته گذشته در هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک نوشت: «فدریکا موگرینی» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران هفته گذشته در سازمان ملل متحد استفاده از مسیر ویژه مالی مقابله با تحریم‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بعد از خروج یکطرفه این کشور از توافق هسته‌ای را اعلام کردند.

این ساز و کار که به گفته موگرینی هدفش حفظ روابط تجاری با ایران همزمان با تحریم‌های آمریکا است، می‌تواند قبل از آغاز دومین دور از تحریم‌های آمریکا در ماه نوامبر (آبان) موثر واقع شود.

به نوشته این تحلیلگر، در این اقدام واحد، بروکسل که تلاش می‌کند خود را به عنوان یک بازیگر جدی در عرصه جغرافیای سیاسی معرفی کند، به طور آشکار از آمریکا سرپیچی کرده و به طور اساسی در حال خنثی ساختن ساز و کار مبارزه با ایران از سوی کاخ سفید، سیا و وزارت امور خارجه آمریکا است.

اسکوبار ادامه داد: « سه کشور اروپایی آلمان ، فرانسه و انگلیس سرانجام  به موردی که روسیه و چین پیشتر متوجه آن شده بودند، پی بردند، یعنی هرگونه تجارت با ایران به نفع منافع همه بازیگران این عرصه است و باید دلار آمریکا دور زده شود.»

بنابراین اکنون ما به وضعیتی می‌رسیم که سه کشور یاد شده اتحادیه اروپا ساز و کار مالی چند ملیتی، با حمایت دولتی را برای کمک به شرکت‌های اروپایی در حال تجارت با ایران به یورو را ایجاد خواهند کرد و بنابر این از مجریان نظام مالی آمریکا فاصله خواهند گرفت. به موازات آن نیز روسیه و چین را داریم که با «روبل» و «یوآن» با ایران همکاری خواهند کرد.

این تحلیلگر سپس نوشت: معامله‌گران هوشیار انرژی دانستند که اعضای «بریکس»، مسکو و پکن همچنان به انجام معاملات نفت و گاز با تهران ادامه خواهند داد. گرچه هند، که او هم از اعضای بریکس است، تحت فشار آمریکا قرار دارد.

این در حالی است که به گفته دیپلمات‌های اروپایی، آمریکا از این رویکرد بروکسل ناخرسند است.

یک دیپلمات، در این زمینه گفت: «مداخله‌جویان، دیگر با قلدری در امور ما دخالت نخواهند کرد. برجام نخستین موفقیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود. ما برای آن به شدت تلاش کردیم و مصمم شده‌ایم که این توافق تحت تاثیر هیچ شرایطی قرار نگیرد.»

از سوی دیگر، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا و شخصیت نه چندان محبوب در بروکسل، وعده داده که در صورت اجرای ساز و کار مالی اروپا، فشار حداکثری را بر تهران تحمیل کند.

نویسنده با اشاره به اهمیت حفظ برجام برای اتحادیه اروپا نوشت: برای بروکسل، حفاظت از برجام به مثابه امری مقدس است. این مسئله به طور مستقیم به اعتبار بروکسل که همیشه تحت محاصره قرار داشته، مرتبط است. اگر آن‌ها در این جریان سر تعظیم فرو آورند، در انتخابات آینده مجلس اروپا در ماه مه سال 2019 (خرداد) یک فاجعه بالقوه به یک مورد قطعی تبدیل خواهد شد.

نویسنده در بخش دیگر این گزارش نوشت: این بازی پیچیدگی‌های خود را نشان می‌دهد به ویژه  هنگامی که در نظر بگیریم ایران به عنوان تسریع کننده به نفع اتحادیه اروپا و در نهایت ایستادگی برابر آمریکا و نزدیک‌تر شدن بالقوه به روسیه و چین عمل کرده است. آنچه شاهد هستیم، ایجاد اتحاد متقابل اوراسیا، در چند جهت و بین روسیه، چین، ایران به عنوان سه حلقه کلیدی ائتلاف اوراسیا با سه کشور یاد شده اتحادیه اروپا است. 

نویسنده ادامه داد: این یک بازی ارزشمند از یک استاد شطرنج ایرانی است. این بازی شامل جنگ‌های انرژی، تعادل قدرت در جنوب غربی آسیا، قدرت مطلق نظام مالی جهانی تحت کنترل آمریکا و وضعیت دلار آمریکا، تقویت شده توسط دلارهای نفتی است. 

اسکوبار در خاتمه نوشت: به طور مسلم با یک تهاجم هماهنگ هدایت شده توسط ساز و کار مالی اتحادیه اروپا، یورو، یوآن و روبل در نهایت ارزش خود را به عنوان ارزهای ذخیره معتبر نشان خواهند داد.