کدخبر: ۲۷۵۸۸۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آمریکا: در صورت سقوط رژیم مادورو، به ونزوئلا دلار تزریق می‌کنیم

اقتصادنیوز: دولت آمریکا در نظر دارد در صورت سقوط رژیم مادورو به بانکهای این کشور دلار تزریق کند.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از بلومبرگ؛ یک مشاور ارشد اقتصادی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده با اعلام این خبر گفت که مقامات این کشور از پیش با خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا وارد گفتگو شده‌اند تا در صورت سقوط دولت نیکلاس مادورو راه‌حلی اقتصادی را برای برون‌رفت از شرایط کنونی این کشور پیدا کنند که بتوان آن را فورا به اجرا درآورد.​

لَری کودلا، مدیر شورای اقتصاد ملی دولت آمریکا که روز گذشته در واشنگتن سخن می‌گفت افزود که ایالات متحده برنامه دارد تا از طریق «بانک‌ها، گوشی‌های تلفن‌ همراه و اپلیکیشن‌ها و دیگر راه‌های هوشمندانه پول نقد» به ونزوئلا برساند.

وی همچنین گفت:‌ «این پول نقد، دست‌کم در ابتدا نه بولیوار که دلار خواهد بود. تا نیاز به بولیوار در کار نباشد.»

آقای کودلا همچنین اشاره کرد که‌ «وزارت خزانه‌داری، شورای امنیت ملی، و صندوق بین‌المللی پول همزمان روی این برنامه کار می‌کنند. و افزود‌ که اگر رهبری این کشور تغییر کند کاخ سفید به «سرعت وارد عمل» خواهد شد.

ایالات متحده که تحریم‌های سنگینی را علیه ونزوئلا و مقامات آن وضع کرده، هشدار داده است که نباید به خوان گوایدو، که آمریکا وی را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت شناخته، آسیبی برسد.

ونزوئلا با وجود ذخایر نفتی سرشار در سالهای اخیر با تورم لجام‌گسیخته، گرسنگی و کمبود دارو و قطع سراسری برق روبرو بوده است. دولت مادورو بر خلاف مخالفانش مدعی است مشکلات کشور نه در اثر مدیریت بد بلکه به خاطر ضرباتی بوده است که مخالفان داخلی و خارجی آن را به شکل برنامه‌ریزی شده به این کشور وارد کرده‌اند.