کدخبر: ۲۷۵۸۸۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مهاجم به مسجد مسلمانان نیوزیلند رسما متهم می‌شود

مهاجم به دو مسجد مسلمانان در نیوزیلند رسما به ارتکاب قتل متهم شده است.

به زارش اقتصادنیوز، به نقل از بی‌بی‌بی؛ امروز، پنجشنبه، ۱۵ فروردین (۴ آوریل)، برنتون ترنت، شهروند بیست و هشت ساله استرالیایی، در دادگاه کیفری شهر کرایست‌چرچ حاضر و رسما به ارتکاب پنجاه فقره قتل عمد و اقدام به سی فقره قتل متهم خواهد شد. به این ترتیب، روند رسیدگی به این پرونده در دادگاه آغاز خواهد شد.

روز جمعه ۱۵ ماه میلادی گذشته، این فرد که به اسلحه نیمه خودکار مسلح بود وارد مسجد نور در شهر کرایست‌چرچ شد و به سوی حاضران در مسجد آتش گشود. او دوربینی روی کلاه خود نصب کرده بود و با فیلمبرداری از قتل حاضران در مسجد، آن را در فیسبوک لایو منتشر کرد. دقایقی بعد، برنتون ترنت به مرکز اسلامی لینوود در نزدیکی همین مسجد رفت و به تیراندازی ادامه داد.

به گزارش پلیس، فرد مهاجم چهل و دو نفر را در مسجد نور، هفت نفر را در مرکز اسلامی لینوود و یک نفر را در یک مرکز درمانی به قتل رساند.

کشتار نیوزیلند این کشور معمولا آرام را تکان داد

پلیس نیوزیلند پس از تحقیقات در مورد این حمله اعلام کرد که برنتون ترنت، تبعه استرالیا، دارای افکار راست افراطی و گرایش ضد مهاجران و مسلمانان است و حمله او عملیات تروریستی با انگیزه نژادپرستانه بوده است.

جسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، حمله به مسلمانان در کرایست‌چرچ را کشتار وحشیانه و پرتلفات‌ترین حمله تروریستی توسط یک فرد مسلح در آن کشور توصیف کرد. خانم آردرن گفت که فرد مهاجم در نظر داشت با این اقدام، برای خود و افکارش کسب شهرت کند و بنابراین، هرگز نام او را بر زبان نخواهد آورد.

با توجه به ماهیت این حملات، انتظار می‌رود که برنتون ترنت براساس قوانین ضد تروریستی نیوزیلند تفهیم اتهام و محاکمه شود. پلیس گفته است که تفهیم اتهام از طریق ارتباط ویدیویی صورت خواهد گرفت.

یکی از قضات دادگاه کیفری گفته است که جلسه روز جمعه به منظور تکمیل پرونده تشکیل می‌شود و هدف از آن مشخص شدن وضعیت دفاع متهم، وکیل مدافع او و اطلاعاتی در مورد جنبه‌هایی از رویه قضایی مرتبط با این پرونده است.

پلیس نیوزیلند گفته است که علاوه بر اتهاماتی که روز جمعه وارد خواهد شد، برنتون ترنت با اتهامات دیگری هم مواجه است که بعدا مطرح خواهد شد.

در نیوزلاند مجازات اعدام لغو شده و شدیدترین مجازات در قوانین این کشور حبس ابد بدون امکان عفو و آزادی پیش از موعد است.

کشتار نیوزیلند؛ مهاجم مجوز حمل اسلحه داشت

کشتار در حمله به دو مسجد نیوزیلند؛ نخست‌وزیر حمله را 'تروریستی' خواند

حملات نیوزیلند؛ پلیس دو خانه را در استرالیا تفتیش کرد