کدخبر: ۲۷۵۹۱۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

قرارداد تجارت آزاد ایران و پاکستان بزودی نهایی می شود

اقتصادنیوز: روزنامه &#۰۳۹;جنگ&#۰۳۹; پاکستان امروز (پنجشنبه) از تلاش مسؤولان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان برای نهایی شدن پیمان تجارت آزاد (FTA) در ماه جاری میلادی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز، یه نقل از ایرنا؛ این روزنامه اردو زبان چاپ شهر 'راولپندی' به نقل از منابع آگاه در وزارت بازرگانی پاکستان نوشت: به احتمال زیاد نشست کارشناسان ایران و پاکستان روزهای دوم و سوم اردیبهشت (22 و 23 آوریل) در اسلام آباد برگزار خواهد شد که هدف آن، نهایی کردن پیش نویس قرارداد تجارت آزاد میان دو کشور است.

این منبع آگاه اظهار کرد: با نهایی شدن پیش نویس پیمان تجارت آزاد میان دو کشور، فعالیت های اقتصادی و تجاری ایران و پاکستان جان تازه ای به خود می گیرد زیرا تحریم های آمریکا موجب کاهش همکاری های تجاری شده است.

روزنامه جنگ نوشت: ایران و پاکستان در 1385 پیمان تجارت ترجیحی را امضا کرده و سپس این پیمان یک سال بعد اجرایی شد و فعالیت های فعلی دو کشور بر اساس پیمان تجارت ترجیحی صورت می گیرد.

روزنامه اردو زبان 'امت' پاکستان نیز سه شنبه گذشته نوشت: اسلام آباد از تهران برای مذاکره درباره پیمان تجارت آزاد (FTA) میان دو کشور دعوت کرده است.

سفارت جمهوری اسلامی در پاکستان در هفته ای که گذشت، اعلام کرد که میزان صادرات ایران به پاکستان در یکسال گذشته، افزایش 38 درصدی نشان می دهد.

بر اساس جدیدترین آمار، حجم مبادلات ایران و پاکستان در 11 ماه گذشته به یک میلیارد و 128 میلیون دلار افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، به اعتقاد کارشناسان با وجود مناسبات خوب سیاسی و امنیتی ایران و پاکستان و تعلقات فرهنگی و تاریخی بویژه در دو حوزه اسلامی و فرهنگ فارسی به عنوان ریشه اصلی مشترکات دو ملت، فضای حاکم بر تعاملات اقتصادی ایران و پاکستان در حد انتظار نیست.