کدخبر: ۲۷۷۱۶۱ لینک کوتاه

کودتا در سودان/بازداشت عمرالبشیر

اقتصادنیوز: یک شبکه خبری سعودی اعلام کرد که رئیس جمهور سودان از قدرت کناره‌گیری کرده و رهبران جدیدی در رأس قدرت در این کشور قرار گرفته‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ ارتش سودان امروز (پنجشنبه) اعلام کرد، عمر البشیر، رئیس جمهورری سودان، معاونان و دولت وی را برکنار می‌کند.

عمر البشیر کیست؟ روابط او با ایران چگونه بود؟

بحران سودان؛ «ارتش، عمر البشیر را سرنگون کرد»​

برخی منابع سودانی اظهار کردند، پیش‌بینی می‌شود که نیروهای مسلح سودان، برای نظارت بر مرحله انتقالی که ممکن است یک سال به طول بینجامد شورای نظامی تشکیل دهند.

طبق گزارش‌ها، نزدیک به ۴۰ خودروی نظامی در اطراف کاخ ریاست جمهوری سودان مستقر شده و مانع ورود و یا خروج افراد از کاخ شدند. نیروهای واکنش سریع نیز در خیابان‌های اصلی خارطوم مستقر هستند.ارتش سودان نیز در پل‌ها و راه‌های اصلی پایتخت مستقر است.

همزمان، شبکه العربیه نیز از برگزاری نشست رهبری ستاد ارتش سودان بدون حضور البشیر خبرداده است.

برخی از افسران ارتش سودان وارد ساختمان رادیو و تلویزیون سودان شدند و خواهان پخش بیانیه‌ای شدند که قرار است به زودی اعلام شود.رادیو و تلویزیون رسمی سودان نیز در حال حاضر سرودهای ملی را پخش می‌کند.

شبکه اسکای نیوز نیز از بازداشت گسترده رهبران سیاسی و نظامی سابق و کنونی سودان از جمله عبدالرحیم محمد حسین، وزیر دفاع سابق این کشور، علی عثمان طه، معاون اول پیشین البشیر، محمد طاهر ایلا، نخست وزیر و اعضای دفتر رهبری حزب حاکم خبر داد.تعداد بازداشت شدگان تاکنون به بیش از صد تن رسیده است.

خبرنگار الجزیره گفت: از خروج هواپیماها از فرودگاه خارطوم جلوگیری می‌شود و تنها هواپیماهایی که از خارج به سودان می‌آیند، اجازه فرود دارند.

نیروهای"آزادی و تغییر" نیز از سودانی‌ها خواستند به خیابانها آمده و در محل تحصن واقع در مقابل مقر فرماندهی کل ارتش سودان حاضر شوند که طبق آمار هزاران تن در این محل حضور دارند.

ارتش سودان از تشکیل شورای انتقالی به ریاست ارتشبد، عوض بن عوف، وزیر دفاع این کشور خبر داد.

به گفته برخی منابع، عمر البشیر در حبس خانگی به سر می‌برد.

شبکه سکای نیوز اعلام کرد، نشست ستاد ارتش سودان در حال برگزاری است و مذاکرات برای تشکیل شورای انتقالی ادامه دارد.

به گفته این منابع، ارتش سودان تصمیم گرفت عمر البشیر، رئیس‌جمهور این کشور را از همه مناصبش برکنار و عبدالرحیم محمد حسین، وزیر دفاع سابق سودان را نیز بازداشت کند.

گفته می‌شود بیش از ۱۰۰ نفر از شخصیت‌های نزدیک به عمر البشیر از جمله نخست‌وزیر سودان بازداشت شده‌اند.

شبکه الحدث به نقل از برخی منابع اعلام کرد عمر البشیر تحت بازداشت اجباری قرار گرفته است.

ارتش سودان از تشکیل شورای انتقالی به ریاست ارتشبد «عوض بن عوف» خبر داد.

بر اساس برخی خبر‌های ضد و نقیض منتشره، «عوض بن عوف» معاون اول عمر البشیر و وزیر دفاع وی، فرماندهی کودتای نظامی را برعهده داشته است.

رادیوی رسمی سودان اعلام کرد تا لحظاتی دیگر بیانیه مهمی از سوی ارتش سودان قرائت خواهد شد. مجموعه‌ای از افسران ارتش سودان نیز وارد ساختمان رادیویی این کشور شده و خواهان پخش این بیانیه از تمامی فرکانس‌های رادیویی شده‌اند.

رادیو و تلویزیون سودان پخش برنامه‌های عادی خود را متوقف و اعلام کرد: منتظر بیانیه مهمی از سوی نیرو‌های مسلح باشید.

همچنین شبکه راشاتودی به نقل از خبرنگار خود در خارطوم، پایتخت این کشور اعلام کرد تلویزیون رسمی سودان بزودی بیانیه‌ای مهم را از سوی نیروهای مسلح این کشور پخش خواهد کرد.

هزاران معترض مقابل ستاد فرماندهی سودان در خارطوم تجمع کرده‌اند و استعفای عمر البشیر، رئیس‌جمهور این کشور را خواستارند. تحصن‌کنندگان در میدان‌ها و خیابان‌های سودان تا زمان صدور بیانیه مهم ارتش به تحصن خود ادامه خواهند داد.

در پی وقوع کودتای نظامی در سودان، فرودگاه خارطوم بسته شد.

شمار بسیار زیادی از نیرو‌های ارتش سودان در مناطق مختلف پایتخت این کشور مستقر شده‌اند.

برخی منابع در نیروهای مسلح سودان اعلام کردند پس از برکناری عمر البشیر، ارتش از طریق شورای نظامی اقدام به اداره کشور خواهد کرد.

در حالی که قرار است نیرو‌های مسلح سودان در خصوص سرنوشت رئیس جمهور این کشور بیانیه منتشر کنند، در داخل مقر ارتش در خارطوم تیراندازی صورت گرفته است.