کدخبر: ۲۸۲۳۶۹ لینک کوتاه

اروپا در برابر اقدام ایران برای کاهش تعهدات برجام چه واکنشی نشان داد؟

اقتصاد نیوز: برخی مقامات آلمانی به اقدام ایران برای کاهش تعهدات خود در برجام واکنش نشان داده و ضمن انتقاد به سیاست‌های آمریکا چنین اقدامی از طرف ایران را قابل پیش‌بینی دانستند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، اعلان ایران مبنی بر کاهش برخی تعهداتش ذیل برجام با واکنش‌های بین‌المللی فراوانی از جمله از طرف مقامات آلمانی همراه بوده است.

به‌دنبال خروج دولت آمریکا از برجام و کارشکنی‌های واشنگتن در اجرای آن، و همچنین بدعهدی طرف‌های باقی‌مانده در برجام نسبت به اجرای تعهدشان، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام صادر کرد، که مهمترین محورهای این بیانیه عبارتند از:

ــ ایران از امروز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند

ــ در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایت محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخائر اورانیوم غنی‌شده و ذخائر آب سنگین نمی‌دانیم

60 روز مهلت به کشورهای باقیمانده در برجام برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی.

به‌نوشته روزنامه "هانوفرشه آلگماینه سایتونگ"، "نوربرت روتگن"، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان روز چهارشنبه در سخنانی درباره تشدید مناقشات اتمی با تهران هشدار داده تأکید کرد که چنین شرایط تنش‌زایی بسیار خطرناک است.

وی با تأکید بر اینکه این گام ایران بعد از خروج آمریکا از توافق اتمی قابل انتظار و نگران‌کننده بود همچنین تصریح کرد که ایران با فشاری متقابل بر فشار آمریکا واکنش نشان می‌دهد.

"یورگن هاردت"، سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون احزاب متحد مسیحی در پارلمان آلمان هم این تصمیم تهران را گامی سخت دانست که شرایط امنیتی در تمام منطقه را تشدید می‌کند. وی تأکید کرد که آلمان و اروپا باید با جدیت روی یک راه‌حل مبتنی بر قرارداد برای این مناقشات با ایران مصمم باشند. وی افزود: همچنین آمریکا باید استراتژی خود را مورد بازنگری قرار دهد.

"سویم داگدلان"، معاون فراکسیون حزب چپ آلمان هم این تصمیم ایران را نتیجه عدم حمایت شرکای اروپایی این معاهده از ایران علیه آمریکا و تحریم‌های خودسرانه آن دانست و گفت: انتقال ناو هواپیمابر و بمب‌افکن آمریکا در منطقه باید در سطح بین‌المللی زنگ‌های خطر را به‌صدا درآورد.

داگدلان تأکید کرد که در صورت حملات ایالات متحده به ایران در خاورمیانه شرایطی ایجاد می‌شود که همه مداخلات سابق آمریکا در این منطقه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

سخنگوی دولت آلمان هم در واکنش به این اقدام ایران گفت: ما از ایران هم انتظار اجرای کامل برجام را داریم.

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان همچنین تأکید کرد: آلمان و دیگر طرف‌های ایران در برجام به حفظ آن علاقمند هستند. ما در آلمان به‌عنوان کشوری اروپایی سهم خود در این راستا را ادا خواهیم کرد.

"امید نوری‌پور"، از سیاستمداران بلندپایه حزب سبز آلمان هم ادعای آمریکا مبنی بر تصمیم ایران برای حمله به منافع آمریکا را رد کرده همچنین اقدام ایران برای خروج از برخی تعهداتش نسبت به برجام را اقدامی تحریک‌آمیز و در عین حال مشروع دانست.

به‌گفته نوری‌پور، این مسئله آشکار است که ایران سیاست ماه‌های اخیر آمریکا را به‌عنوان اقدامی تحریک‌آمیز بزرگ درک کرده است. وی با توجه به اینکه ایران دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد از کشورهای عضو این اتحادیه درخواست کرد که به توافق هسته‌ای با ایران پایبند باشند.

وی تأکید کرد که آلمان و اتحادیه اروپا نباید تحت تأثیر تهدیدات قرار گیرند اما باید نگرانی‌های مشروع ایران را جدی بگیرند. نوری‌پور همچنین خواستار راه‌اندازی سریع کانال‌های پرداختی در دسترس برای تجارت قانونی با ایران و همچنین امکاناتی برای تضمین راهی برای فروش حداقل نفت برای ایران شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند