کدخبر: ۲۹۵۷۴۳ لینک کوتاه

روابط انگلیس و ایران در دوره جانسون بهبود می یابد؟

اقتصاد نیوز: یک روزنامه لبنانی با اشاره به اوضاع داخلی انگلیس و مجموعه تحولات اخیر در منطقه خلیج فارس این سوال را مطرح کرد: آیا عاملی وجود دارد که احتمالا مانع بهبود روابط تهران و لندن در دور بوریس جانسون شود؟

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ به نوشته روزنامه "النهار" لبنان، پیام تبریک تویتری "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه ایران به بوریس جانسون نخست وزیر جدید انگلیس حامل پیام های سیاسی است با این مضمون که ایران در تلاش برای رویارویی نیست اما بخش گسترده ای از آب های خلیج فارس را در اختیار دارد که از آن حمایت خواهد کرد.

ظریف یک فیلم ویدئویی را ضمیمه توئیت خود کرده و گفت، انگلیس بهتر است خود را وارد روند شدت مواضع در خلیج فارس نکند، سیاست آمریکا در قبال ایران شکست خورده است و انگلیس نیز در صورتی که سیاست مشابهی اتخاذ کند، به همان سرنوشت دچار خواهد شد

به هر حال در شرایطی که نگاهها به جانسون و سیاستی که در قبال ایران در پیش خواهد گرفت، دوخته شده است، ظریف با این پیام ابتکار عمل را بدست گرفت تا چارچوب روابط آینده را مشخص کند.

نکته قابل توجه اینکه انگلیس امروز در وضعیت خوبی قرار ندارد، زیرا موضوع خروج از اتحادیه اروپا موجب بروز هرج و مرج در این کشور شده و سیاست خارجی آن را تحت تاثیر قرار داده است، علاوه بر این انتشار یادداشت های محرمانه سفیر انگلیس در آمریکا و توصیف دونالد ترامپ به عنوان "احمق" موجب اختلاف دیپلماتیک بین آمریکا و انگلیس شد.

تنش روابط انگلیس و آمریکا با تبریک ترامپ به جانسون از بین خواهد رفت و دو طرف به سمت هماهنگی سیاسی در قبال منطقه خلیج فارس حرکت خواهند کرد اما این هماهنگی لزوما به معنی شدت تنش و سختگیری در قبال تهران نخواهد بود.

باید منتظر ماند و دید جانسون چه سیاستی را در پیش می گیرد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند